Канонот AEDE или како да се достави до Интернет

rsz_canon-aede Вчерашниот ден беше ден на тажна меморија за сите луѓе кои гледаат на Интернет медиум каде слободата е главниот протагонист. И тоа е Комисијата за култура на Конгресот ја одобри реформата на законот за интелектуална сопственост, што е веројатно едно од најстрашните закони и најмногу се интересира за историјата на Интернет во Шпанија. Во рамките на овој закон е вклучен канонот AEDE - исто така познат како #tasagoogle - што наметнува а неотуѓиво право за која било шпанска веб-страница за која се генерира право на збирка секогаш кога друга веб-страница ќе ја поврзе или цитира, нешто што очигледно оди против самата суштина на интернетот.

Зошто Google стапка на име?

Името на стапката на Google има свое потекло од тоа што пребарувачот беше прва цел на оваа стапка. Членовите на AEDE (Здружение на уредници на шпански весници) веќе некое време се осудуваа дека сервисот за вести на Google генерира големи загуби бидејќи тие искористија дел од неговата содржина (поточно насловот и мал извод од 2 реда) за да се збогатат на сметка на сработеното со овие средства. Очигледно, ова тврдење нема многу основа од повеќе причини:

  • Медиумите што се појавуваат во Google News тие тоа го прават доброволно. Отпишувањето од услугата е многу едноставно, но не се заинтересирани затоа што за нив е важен извор на сообраќај ... Овде медиумите AEDE имаат двоен стандард, од една страна се жалат на економските штети, но во исто време и се натпреваруваат за да имаат најголема можна видливост во услугата.
  • Вестите на Google не покажуваат рекламирање во Шпанија, затоа е лажно дека пребарувачот профитира од оваа услуга.
  • Огромното мнозинство читатели не само што го бараат насловот на веста, туку сакаат да го прочитаат во длабочина, па затоа е лажно дека тие крадат сообраќај од медиумите AEDE, наместо тие го генерираат.

Дали стапката влијае само на Google?

Ова е важна точка, бидејќи иако името на стапката на Google може да ги натера луѓето да мислат дека тоа влијае само на пребарувачот, вистината е дека законот е подготвен на таков начин што влијае на сите веб-страници и услуги. Откако ќе се спроведе законот, секој напис што ќе поврзе или цитира друга веб-страница ќе биде кандидат кој ќе биде обвинет за тоа, што е чиста лудост. Меѓу главните засегнати компании ќе бидат Фејсбук и Твитер во водство, бидејќи социјалните мрежи се многу чест канал за споделување вести од медиумите. И, се разбира, веќе знаеме дека сè што е состанок и врска ќе биде прогонувано од канонот ... Друга од силно погодените компании и која веќе објави дека овој закон ги принудува да ја напуштат Шпанија е meneame. Компанијата веќе е изречена во овие термини преку нејзините главни промотори. И тоа нема да биде единствената, бидејќи правната рамка во која се наоѓа Интернетот во Шпанија е многу несигурна, што несомнено ќе ги натера многу претприемачи кои размислуваат да започнат нови проекти да го сторат тоа надвор од нашата земја. Тогаш треба да видиме како политичарите ја исполнуваат устата зборувајќи за новите економски модели, црвените теписи за претприемачите, ... но суровата реалност е дека секој ден им отежнуваат на некого да сака да отвори дигитален бизнис во Шпанија.

Што ако медиумите не сакаат да наплатуваат?

Ова е клучната точка на законот, бидејќи правото ќе биде неотуѓиво. Односно, секоја веб-страница ќе биде обврзана да им наплаќа на оние веб-страници што ги цитираат или ги поврзуваат, без оглед дали тие користат лиценци на CopyLeft или ако тие јасно изразуваат откажување од наплата за тоа.

И, кој ќе добие плата и како ќе се распредели?

Да продолжиме со сета оваа глупост, наплатата на споменатата такса ќе ја изврши CEDAR, субјект за управување со авторски права кој во тоа време бил задолжен за собирање на дигиталниот канон. Сè уште не е јасно како п lачка генерирана со оваа стапка, но сè укажува на тоа дека самата AEDE ќе биде одговорна за дистрибуција меѓу нејзините партнери. Дали звучи како нешто? Замислувам така, бидејќи тоа е а модел многу сличен на оној што го следи СГАЕ да собере пари за авторско право. Речено на некој начин јасно и отворено, канонот ќе генерира приход меѓу сите веб-страници и блогови во светот, но овие пари ќе бидат распределени меѓу неколку…. истите што ја притискаа владата да го донесе законот.

Колку проценувате да соберете?

Како што се најавува на Интернет, колекција од околу 80 милиони евра годишно. Не е јасно од каде е оваа бројка и кој конечно ќе ја плати, бидејќи Менеам веќе објави дека не можат да плаќаат и ќе ја напуштат земјата, а од Гугл веќе е навести дека ако продолжат напред ќе ги затворат Google News во Шпанија. рајој

И, како владата го промовира ова лудило?

Владата бара со ова движење намигнување на медиумите и заработи ја својата корист. Традиционалните медиуми се нурнати во бесконечна криза која генерира ERES и бесконечни загуби, па затоа овие 80 милиони евра годишно ќе ви се најдат. Тие нема да бидат доволни за да ги квадрат нивните ужасни броеви но тоа сигурно ќе помогне да се направи ударот помалку груб. И логично, медиумите ќе ја вратат услугата со повеќе сервилност и помалку критичко новинарство.

Дали сите медиуми се во согласност?

Воопшто не. Повеќето од традиционалните медиуми - помалите главно - и дигиталните домородци се целосно против овој закон и затоа создадоа А. Про Интернет коалиција да се обиде да го забави. Во оваа коалиција (од која е и тој Блог вести, компанијата што е сопственик на Вињагреазино) Гугл е исто така присутен. Ним им недостасува тоа Твитер и Фејсбук не се дел бидејќи тие се јасни цели на овој закон, иако тоа се должи на фактот дека нивното присуство во Шпанија е чисто комерцијално и немаат квалификуван персонал за разберете што им доаѓа.

Повеќе штети од канонот

Покрај целото економско прашање, реалноста е дека овој закон има многу поважна импликација отколку јасно влијае на слободата на Интернет. И, тоа е дека забраната на врските ја забранува суштината на Интернетот и ги спречува граѓаните да откриваат нови медиуми или блогови со квалитетна содржина. Доколку владата успее да им забрани на луѓето од споделувајте блогови и веб-страници на Твитер, Фејсбук или Менеам ова ќе го направи скоро невозможно ширење на анонимни написи или новости. Ова несомнено ќе им помогне на големите медиуми бидејќи тие повторно ќе станат единствениот валиден глас. Giveе дадеме А. чекор назад од 10 години враќање на Интернет каде што само етаблираните медиуми - оние кои главно формираат AEDE - ќе имаат влијание врз мрежата. Знам тие ќе ги замолчат несогласните гласови и сè ќе се врати на тоа мировна состојба (или цензура) каде да се контролира јавното мислење ќе биде доволно да се контролираат 4-те главни медиуми во Шпанија ...

на многу жален закон дека ако не сториме нешто за да го поправиме, тоа наскоро ќе биде одобрено од Сенатот.

И, ако сум корисник, како да го покажам несогласувањето со овој закон?

Доколку сте корисник и сакате да се придружите на протестот, нашиот совет е тој помош во бојкотот што се организира да престане да ги посетува веб-страниците што припаѓаат на медиуми поврзани со AEDE. Во оваа статија можете да дознаете како да ги блокирате медиумите AEDE во вашиот прелистувач.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.