Xbox One е ажуриран и сега ја вклучува Кортана

Xbox-лого-постер

Мајкрософт продолжува да работи напорно на интеграција помеѓу своите оперативни системи, Кортана е веќе достапна во повеќето од нив, а денес дефинитивно ја достигна варијантата на Виндоус што работи со Xbox One. најрелевантно, а тоа е Виртуелниот асистент на Мајкрософт сега е достапен на најпопуларниот систем за забава на компанијата Редмонд. Јасно е дека нема да ја има истата алатка како во случајот со Виндоус 10, но дека ќе биде интересен притисок кога станува збор за претворање на Xbox One во тотален мултимедијален центар за нашиот дом.

Продолжуваме со новостите, а тоа е дека оваа нова верзија на оперативниот систем Xbox One вклучува подобра интеграција со одредени апликации што се извршуваат на ниво на работната површина во Windows 10. Корисниците на Xbox One ќе можат да го извлечат максимумот од Кортана преку тимот на Kinect, кој како што знаете вклучува и микро и сензори за движење. Што се однесува до корисничкиот интерфејс на Кортана на Xbox One, тој е навистина сличен на Виндоус 10, со малку нови карактеристики надвор од стилот на фонтот и стилизирањето.

Во однос на интеграцијата со Виндоус 10, го пријавуваме тоа Xbox Store и Windows Store ќе започнат постапка за конвергенција. Значи, Xbox One е сè поблизу до водење на целосна и стабилна верзија на Windows 10, или барем нешто прилично блиско. Апликацијата Xbox за компјутер исто така е ажурирана, овозможувајќи им на играчите на Windows 10 да се појават на списокот на пријатели кои исто така играат од Xbox. Засега, ова се комплетните вести за последното ажурирање на Xbox One, а не очекуваме нови надградби до средината на август.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.