Google го ажурира својот звучник Google Home Mini со повторно активирање на функционалноста на допир

И, дали Google штотуку објави ажурирање за малиот звучник Google Home Mini, во кое повторно овозможете ја функционалноста на допир што ги одзедоа на почетокот на неговото лансирање. Мораме да потенцираме дека оваа функција беше активна на почетокот, не е нешто што може да се имплементира на уредот преку ажурирање на софтвер, што се случува е дека поради голем проблем Google реши да ја деактивира и сега повторно ја активираа .

Во ова ажурирање, одговорот на допир е имплементиран повторно, но во овој случај треба да притиснете некое време за да работи допирот. На почетокот, едноставно со лизгање на прстот одозгора, може да извршите команда, сега треба да допирате подолго време за да активирате функција што делумно го прави непрактично.

Несомнено, ова решение е важно, но се чини дека не ги убедува корисниците на овој мал звучник на Google, кои видоа дека оваа функционалност е скратена неколку дена по нејзиното лансирање поради проблем што беше пријавен во медиумот „Андроид полиција“, а кратко потоа и во неколку од повеќето веб-страници на кои оваа функција им е отстранета од софтвер. Проблемот е во тоа регистар на команди се активираше со допир на духот и постојано, па компанијата избра да ја елиминира оваа функција сè додека не се реши проблемот.

Во овој случај, со новата надградба лансирана од Google, можноста за користење на горниот дел на допир за активирање и слушање на команда се враќа на малиот звучник, но допирот во овој момент треба да биде подолг, што го прави искуството помеѓу кои веќе го добиле ажурирањето не е посакуваното. Во крајна линија е дека тие го решиле проблемот и тие не треба да менуваат хардвер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.