Активирајте веб-камера во VLC Media Player

снимајте видео со VLC Media Player 01

VLC Media Player е една од најчесто користените апликации од страна на голем број луѓе кои сакаат пушти и аудио и видео во Windows; Предностите на оваа алатка се повеќекратни, бидејќи за да се репродуцира мултимедијална датотека (во повеќето случаи) не бара инсталирање на посебен кодек.

Без обид да се направи некаква споредба, но GOM Player е исто така интересна апликација која ни помага да играме видеа како VLC Media Player, но само правиме сличност со фактот дека не е потребна инсталација на посебен кодек. Сега, што би помислиле кога би го спомнале токму во овој момент тоа VLC Media Player има можност да снима видео користејќи ја само вашата веб-камера. Ова би било голема помош што би можеле да ја искористиме доколку во одреден момент ја немаме при рака, апликација што ни помага при оваа задача.

Овозможете дополнителни опции во VLC Media Player

Како и секоја алатка што можеме да ја преземеме и инсталираме на Виндоус (и други платформи), има и VLC Media Player одредени опции што се чуваат „невидливи“ за секој да ги види; Потребно е само да се лоцираат за да бидат веднаш прикажани, нешто што ќе го објасниме подолу преку низа предложени чекори.

Прво, мора да го стартувате VLC Media Player откако ќе ја инсталирате оваа алатка на Windows; „Административни дозволи“ не се потребни, иако за безбедност би било погодно да ја извршите оваа задача избегнете некакво замрзнување за време на процесот на снимање на видео (што засега нè засега). Откако ќе ја извршиме оваа алатка, мора да одиме на опцијата «Вер»Се прикажува во лентата за опции на горниот дел од интерфејсот.

снимајте видео со VLC Media Player 02

Оваа опција обично служи за да се направат видливи одредени прозорци или функции кои редовно се кријат, што не значи дека се оневозможени. Токму тука треба да се активираме еден од нив, на кој пишува „Напредни контроли“.

Ако обрнете внимание на лентата за репродукција на мултимедијални датотеки што е прикажана на дното, ќе можеме да се восхитуваме дека веднаш ќе се појави дополнителна, која ќе се справи само со опциите за снимање видео; Ова значи дека нужно мора да имаме веб-камера, нешто што го наоѓаме без поголем проблем во преносни персонални компјутери, иако исто така може да користиме и една што се поврзува преку USB-портата на нашиот десктоп компјутер.

Кога веќе можеме да се восхитуваме на втората активна лента, мора да одиме на опцијата „Половина»Кој се наоѓа во лентата за опции на горниот дел од интерфејсот на VLC Media Player; таму ќе најдеме опција што вели «отворен уред за снимање ...«, Што ќе треба да избереме за да ја внесеме конфигурацијата на веб-камерата што ќе ја користиме со оваа алатка за да преземеме одредени фаќања.

Снимајте видео или фотографирајте со VLC Media Player

Во новиот прозорец што се појавува, ние мора да го дефинираме типот на додаток или уред што ќе го користиме за снимање на видеото, како и оној што ќе го користиме за снимање аудио; откако ќе ја направиме конфигурацијата, можеме да го затвориме овој прозорец за да се подготвиме да го тестираме VLC Media Player со снимање на видео-сцена што е присутна пред нашиот персонален компјутер.

снимајте видео со VLC Media Player 03

Новата лента што претходно ја активиравме ќе има можност за снимање видео или само аудио ако сакаме; Можеме да снимиме и неколку слики како фотографии или слики.

Како заклучок, VLC Media Player може да биде одлична алатка за користете целосно бесплатно на нашиот персонален компјутер со Виндоус, можност за снимање на одредени видео-сцени или фотографирање (фотографии); со правилно програмирање во рамките на овој оперативен систем би имале капацитет да дека овие фаќања се направени во одредено време, нешто што генерално го користат оние кои користат веб-камери како средство за безбедност во нивните деловни бизниси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.