Како да овозможите функција со повеќе нишки во Firefox 54

Firefox 51

Една од главните новини што ни ја донесе новата надградба на Firefox е поврзана со процесите што прелистувачот ги спроведува за да ги отвори и управува со сите јазичиња. Оваа технологија ги подобрува перформансите до четири одделни процеси, така што работата на нашиот прелистувач кога ќе започнеме да ја исполнуваме со јазичиња е многу полесна отколку во претходните верзии и особено ако го споредиме со други прелистувачи како што се Chrome или Microsoft Edge. Веројатно не сте забележале никакво подобрување по ажурирањето, причината е што оваа опција не е активирана природно, нешто што ќе треба да го направиме рачно.

Дали имам овозможено мулти-нишка?

Очигледно, ако не сте забележале никакво подобрување во функционирањето на прелистувачот, најверојатно е дека го немате активирано. За да провериме и да бидеме сигурни дека мора да напишеме за: поддршка во лентата за навигација. Следно одиме на повеќе-нишки Windows. Еве може да се прикажат три опции:

  • 0/1 оневозможено - мулти-нишката не е овозможена
  • 0/1 оневозможено со додаток - не е активирано од проблеми со некои додатоци инсталирани во прелистувачот.
  • 1/1 Овозможено по дифолт - Овозможено е повеќекратно читање.

Ако сме во вториот случај, мора да ја инсталираме наставката Новинар за компатибилност на додатоци, наставка што ќе не извести ако имаме судир со наставките. Ако е така, ќе мора да го деинсталираме за да активираме повеќепроцесирање. Откако ќе се деактивира наставката што нуди проблеми со компатибилноста, Firefox ќе ни ја покаже првата опција: Мултипроцесирање не е активирано

Како да се овозможи мулти-нишка?

Прво на сите, одиме во лентата за навигација и напишеме за: конфиг. Потоа, во полето за пребарување пишуваме прелистувач. табели.оддалечен.автостарт и ние го активираме процесот со промена на вредноста во Вистинска.

Следно, се враќаме во полето за пребарување и пребаруваме dom.ipc.processCount. Сега треба да го смениме бројот на процесот, ставајќи го на бројот 4. Ако ги извршивме сите чекори, мулти-обработката на Firefox 54 веќе треба да се активира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.