Активните корисници на Pokémon Go паѓаат за 80%

Оди Покемон

Лансирањето на Покемон Го ова лето беше вистинска револуција во рамките на светот на мобилни телефони и видео игри. Толку многу што пазарите за одредени додатоци како на пр помошни батерии драматично порасна по лансирањето на Покемон Го.

Сепак, во моментов се чини дека видео играта не го поминува својот најдобар момент. По контроверзноста околу последните ажурирања, неколку извештаи го покажуваат тоа во моментов видео играта изгуби до 80% од своите активни корисници, корисници кои не само што ја играа и ширеа употребата на видео играта, туку исто така ги користеа и интегрираните набавки на видео играта, вистински приход на Niantic.

Сè уште останува во 20% од корисниците, Покемон Гоу сепак е донекаде корисен а нејзините приходи продолжуваат да ги надминуваат видео игрите на Candy Crush, најпрофитабилната видео игра во историјата досега.

Корисниците на Pokémon Go не гледаат поволно на најновите ажурирања на видеоигрите

Иднината на Pokémon Go не е многу розова ако Niantic не стори ништо во врска со тоа. Од една страна, многу корисници се намуртија за неселективно затворање на сметката или употреба на алтернативни методи. Исто така многумина го гледаат тоа ажурирањата не ги исполнуваат барањата на плеерот бидејќи сè уште не се објавени сите покемони и многу други сакаат да можат да фатат нови покемони што се појавија во видео игрите по црвените покемони. Очекуваното носење, Покемон Го Плус исто така сè уште не е достапен и иако се чини дека ќе пристигне, многу корисници го очекуваа тоа од самиот почеток. Исто така, ги немаме битките меѓу играчите или размената на Покемони, нешто што многумина очајно се надеваат.

Во секој случај Ниантик сè уште има простор за маневар и сè уште можете да ги натерате сите оние изгубени корисници и повеќе да се придружат да ја играат познатата видео игра со вашиот мобилен телефон, или можеби не Што мислиш? Дали мислите дека идните надградби на Pokémon Go ќе го зголемат бројот на активни корисници?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Sergio dijo

    Ниантиќ не ги слуша играчите и тоа на крајот прави пад. Тие одат според она што мислат дека е нивното темпо што го претпоставувам за бизнис.