Daemon Tools: Што можеме да направиме со неговата бесплатна верзија

Демон алатки

Daemon Tools е една од најкористените алатки денес за да може монтирајте слики од различни формати, што не ги вклучува само оние ISO-ови што ги споменавме во различен број статии.

Откако Мајкрософт ја постави функцијата на монтирајте ISO слики природно во Windows 8.1, Во оваа верзија на оперативниот систем нема да треба да ги инсталираме Daemon Tools; Ситуацијата е целосно обратна ако имаме компјутер со претходен оперативен систем, односно Windows 7 или Windows XP. Тоа е причината за овој напис, односно да споменеме што Daemon Tools може да ни понуди во својата бесплатна верзија, оставајќи ја настрана платената верзија.

Преземете, инсталирајте и извршете ги алатките Daemon

Да преземете во Daemon Tools Треба само да одите на официјалната веб-страница на нејзиниот развивач, каде што треба да обрнете внимание на врската што ја предлага верзијата "Лајт" (со реклами за живот) или бесплатна (како што многумина сугерираат). Откако ќе го направите соодветното преземање и продолжете да ја инсталирате оваа алатка, мора да го сторите тоа бидете внимателни во секој од прозорците што ќе се појави во текот на целиот процес.

Ако направите грешка и ги прифатите сите услови со кликнување на копчето «следниот«, Вие прифаќате инсталација на трети лица алатки кои се вклучени во нивниот пакет за инсталација. Од оваа причина, кога на кој било од екраните ќе успеете да му се восхитите на предлогот за инсталирање на овој вид алатка, треба само «опаѓање»Вашата инсталација. Овие типови алатки обично ја модифицираат лентата со алатки на Интернет прелистувачот, што можете да го деинсталирате со постапката што ја споменавме во претходната прилика за да се елиминираат овој тип на нападни ленти.

Кога ќе го завршите процесот на инсталација, се препорачува тоа рестартирајте се на оперативниот систем така што комплементарните библиотеки се регистрирани во рамките на оперативниот систем.

Опции за работа со Daemon Tools на Windows

Ако користите Windows 7, веројатно Daemon Tools постави «Gadgets»На работната површина, служејќи како мал директен пристап до секоја од неговите функции. Ако во секој случај не можете да го цените тоа, ова не вклучува никаков проблем, бидејќи можеме да го наречеме Daemon Tools на конвенционален начин.

монтирајте ISO-слики со Daemon Tools 01

Сликата што ја сместивме во горниот дел е мало снимање каде можете да му се восхитувате интерфејсот на оваа бесплатна (Lite) верзија на Daemon Tools; Главно постојат три полиња, а тоа се:

 • Област горе лево каде што можете да додадете една или повеќе ISO слики (или кој било друг формат компатибилен со Daemon Tools).
 • Област од долниот лев агол што ќе ја прикаже ISO-сликата што моментално работи.
 • Десна странична лента што ни покажува информации и вести од развивачот на Daemon Tools.

Првата област што всушност ја спомнавме доаѓа да се однесува како мала библиотека, каде што ќе биде прикажано како историја, сите оние ISO-слики што ги повикавме и ги поставивме со Daemon Tools. Меѓутоа, во долниот дел ќе бидат прикажани сите ISO слики што веќе ги монтиравме и извршивме, и може да биде една или повеќе во зависност од конфигурацијата што ја направивме во оваа алатка.

Областа што навистина нè интересира во моментот е онаа каде ќе бидат прикажани водење на ISO-слики; Постојат неколку икони на лентата со алатки што ќе ни овозможат да извршуваме различни типови задачи, а тоа се:

 • Додадете нова виртуелна слика.
 • Избришете виртуелен диск.
 • Репродуцирајте која било ISO-слика што е пронајдена во историјата (горната област).
 • Престанете да ја извршувате ISO-сликата.

Овие се најважните функции што треба да се споменат во моментот; претпоставувајќи дека во делот каде што се извршуваат ISO-сликите, ние веќе ја запревме нивната активност, тие сè уште ќе бидат регистрирани во историјата (во горната област).

монтирајте ISO-слики со Daemon Tools 02

Да отстранете ги овие ISO-слики од историјата Ние треба да избереме кој било од нив само со десното копче на глувчето. Ако се прашувате зошто треба да ја извршите оваа задача, тоа е едноставно затоа што кога ќе започне Виндоус, овој виртуелен диск автоматски ќе се вчита, кој ќе се монтира автоматски ако има извршна внатрешност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.