Алтернативи за деинсталирање на Виндоус апликациите

деинсталирајте апликации во Windows

На мрежата има програмери кои предложија голем број алатки што можат да ни помогнат деинсталирајте ги апликациите или драјверите на Виндоус, што може да претставува платена лиценца и други потполно бесплатни. Во претходниот пост препорачавме употреба на интересна алатка што може да ни помогне да „присилиме за деинсталирање“ на апликации што е тешко да се отстранат од нашиот оперативен систем.

Овие типови на алтернативи се валидни само кога има проблем при деинсталирање на апликации во Виндоус, нешто што не е многу често и затоа треба да се користат други видови алтернативи; пред брзање да се користи апликации што можат да го оштетат регистарот на Windows, би било добро да се обидете да користите некои од овие алтернативи, што нема да претставува никаков вид опасност или оштетување на оперативниот систем.

Прва алтернатива за деинсталирање на Виндоус апликациите

Методите и алтернативите што ќе ги предложиме подолу може да се применат и за Windows 7 и за неговата најнова верзија. Во оваа прва алтернатива ќе предложиме да ги извршите следниве чекори:

 • Одиме кон «Контролен панел»Виндоус
 • Од прикажаните опции избираме «Програми -> Деинсталирајте програма".
 • Од прикажаната листа, кликнуваме двапати на апликацијата што сакаме да ја деинсталираме.
 • Може да се појави прозорец за потврда за извршување на оваа задача.
 • Може да се појави и дополнително поле, што ќе ни овозможи да ја отстраниме конфигурацијата или да отстраниме одредени траги од избраната апликација.
 • Ајде да ја потврдиме нашата акција со притискање на копчето ОК во прозорецот.

деинсталирајте ги апликациите и двигателите во Windows

Тоа е сè што ќе треба да го направиме со оваа прва алтернатива, можеби е неопходна, да ги рестартираме Windows за промените да стапат на сила; методот важи и кога сакаме деинсталирајте ги двигателите за уред инсталиран во Windows.

Втора алтернатива за деинсталирање на Виндоус апликациите

Оваа втора алтернатива што ќе ја споменеме подолу може да се користи кога апликацијата или двигателот што сакаме да ги деинсталираме е поврзан со специфичен хардвер. За да го направите ова, ќе мора да влеземе во областа каде што се наоѓаат сите наши уреди, со што можеме да ја постигнеме нашата цел со следниве чекори:

 • Ја наоѓаме иконата на «Мојот компјутер»На работната површина на Виндоус (не нејзината кратенка).
 • Го избираме со десното копче на глувчето и од контекстуалното мени избираме «својства".
 • Од левата странична лента ја избираме опцијата што вели «Администратор на уредот".
 • Windowе се отвори нов прозорец и мора да отидете на «Контролор".
 • Таму ќе треба да го избереме само табулаторот што вели «Деинсталирај»И потоа затворете го прозорецот со«прифати".

деинсталирајте ги апликациите и двигателите во Windows 02

Како што предложивме порано, оваа постапка може да биде корисна кога е потребно Деинсталирајте софтвер поврзан со хардвер, односно до можен контролер. Исто така, може да биде потребно да се рестартира оперативниот систем за промените да стапат на сила.

Трета алтернатива за деинсталирање апликации во Windows

Ако од некоја причина горенаведените алтернативи не стапат на сила, може да се користи дополнителна, која првично ќе се потпре на употребата на прозорецот за команден терминал, што сугерира дека треба јавете се на „командната линија“ (cmd) но со административни дозволи; за ова, треба само:

 • Кликнете на копчето «почетно мени»Виндоус.
 • Напиши го зборот «cmd»И од резултатите, изберете ја опцијата што ќе ни овозможи да ја извршуваме со административни дозволи.
 • Алтернативно, во Виндоус 8 можеме да кликнеме со десното копче на глувчето врз иконата за почетно мени и да ја избереме командната линија со администраторски дозволи.
 • Откако ќе се отвори прозорецот за команден терминал, мора да ја напишеме следната инструкција и потоа да го притиснеме копчето «.за да влезеш".

pnputil -e> »% UserProfile% Desktopdrivers.txt

Со чекорите што ги предложивме погоре, txt-датотека ќе се генерира на работната површина на Windows, иако ако сакаме да ја смениме локацијата, можеме тоа да го направиме тивко и без проблем изменување на реченицата во последниот дел за замена на патеката на «Десктоп».

деинсталирајте ги драјверите со cmd

Во секој случај, препорачливо е да се остави речената реченица каква што е за да се лоцира генерираната датотека директно на работната површина.

Кога датотеката е генерирана, ќе треба да кликнеме само двапати за да ја отвориме веднаш, пристигнувајќи го вториот дел од трикот; оваа txt-датотека ќе биде список на сите инсталирани драјвери во Виндоус, треба да го лоцираме производителот на оној што треба да го деинсталираме заедно со неговиот софтвер.

прегледајте ги инсталираните драјвери во Windows

Она на што треба да обрнеме внимание во списокот е во делот на «Објави име» и треба да ја забележите датотеката што има име со «oemxx.inf». Ако го најдовме, сега мора да го напишеме следново во истиот команден терминал:

pnputil -f -d oem ##. инф

Ако продолжиме на начин што го советувавме, драјверите и софтверот поврзан со оној што го избравме ќе бидат целосно деинсталирани.

деинсталирајте ги драјверите со cmd 02

Со овие три алтернативи што ги споменавме, веќе можеме да избереме една од нив за да можеме да деинсталираме некаков вид апликација, сепак, би можеле да препорачаме дека неговата употреба може ефективно да се примени на контролорите на одреден уред или хардвер во рамките на Виндоус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.