Алтернативи за прелистување на ограничени или блокирани страници на мрежата

прелистувајте блокирани веб-страници

Многу луѓе наидоа на големи непријатности при прелистување на одредена вест или веб-страница, нешто што станува многу вознемирувачко ако мислиме дека има точни информации за нашата работа и истражување.

Иако постојат неколку алатки кои можат да ни помогнат (како што се додатоци или додатоци) да се движиме низ специјализирани страници на стриминг телевизија со користење на Google Chrome, потребата да се обидеме да истражуваме информации на други веб-страници може да се прошири на различни веб-страници што се блокирани. Во оваа статија ќе споменеме неколку алтернативи што лесно можете да ги прифатите кога се обидувате да навигирате на овие веб-страници, како и можноста за грижа за приватноста во оваа навигација.

1. Дефинирајте ги поставките за нашите DNS сервери

Ова е практично, но привремено решение, кое обично го нудат различните оператори на оние кои ја администрираат Интернет услугата што ја користите. За да го направите ова, треба само да ја внесете областа за конфигурација или својства на мрежата што ја користите за да се поврзете на Интернет и да ја смените од автоматска конфигурација (во врска со DNS-серверот) во друга.

конфигурирајте DNS во Windows

Ова може да биде малку конфликтно ако не ги знаеме овие информации, иако вашиот давател на услуги може да ви ги понуди овие информации кога го знае проблемот што го имате при влегување во одредена страница; Иако е точно дека ова некако може да го реши проблемот со навигација на веб-страница, информациите сè уште нема да имаат приватност што можеби ќе сакате да ја користите.

2. Прелистување анонимно со TOR

TOR е одлична алтернатива што можеме да го искористиме за анонимно сурфање на Интернет, претпочитајќи се меѓу многуте корисници кои сакаат да прегледуваат информации од блокирани веб-страници без да бидат откриени нивните активности. И покрај тоа што е голема предност, ова може да вклучи голема бавност во одвивањето на страниците.

навигирајте во TOR за блокирани страници

Причината за ова се должи на фактот што TOR ги достигнува овие веб-страници користејќи компјутерски „тунели“, нешто што се рефлектира во значително голема тежина кога се обидува да стигне до одредена веб-страница.

3. Поврзете се на Интернет со Виртуелна приватна мрежа

Постојат голем број на алатки што би можеле да ги користиме за оваа намена, од кои повеќето се целосно бесплатни. Оние што развиле различни апликации за да можат да се поврзат со виртуелна приватна мрежа (VPN), споменуваат дека целиот генериран сообраќај е хостиран на серверите на истражената страница.

Поврзете се со RVP

И покрај тоа што е добра алтернатива, ова не значи дека сите информации што се генерираат од нашиот компјутер се целосно приватни, бидејќи за ова ќе мора да користите некој вид метод за криптирање на истиот. Дополнителна предност што ја нуди овој вид механизам е кога работните групи сакаат да се поврзат од различни региони на планетата, кои ќе бидат единствените што ќе имаат можност да се восхитуваат на споделената информација.

4. Користете шифрирана виртуелна приватна мрежа

Ако сте заинтересирани за спроведување на методот што го предлагаме погоре, но криптирање на вашите податоци за сообраќајот што се создава со оваа постапка, тогаш треба да се обидете да ангажирате една од многуте услуги што постојат на мрежата за таа намена. За жал, тоа е начинот на кој многу луѓе можат да шифрираат виртуелна приватна мрежа.

Шифриран RVP

Сега, оние кои се сметаат себеси за компјутерски експерти, би можеле да користат интересна алатка од Виндоус до создадете тунел тип SSH со висока енкрипција, треба да ги следите упатствата предложени од алатката Малолетнило.

Некој може да верува дека овие алтернативи можат да ги користат само параноични луѓе, ситуација подалеку од реалноста, бидејќи во моментов има многу влади кои користат голем број филтри, така што информациите издадени од нивните региони не можат да достигнат други различни. Од пред извесно време британската влада веќе ги охрабрува давателите на Интернет (интернет провајдери) да се донесе оваа мерка, прашање на време, познат како закон за СОПА, да се примени на различни места, што претставува одлична брава со која ќе мора да се бориме многу брзо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.