Алтернативи за претворање на USB pendrive во слика на диск

претворете USB флеш драјв во ISO слика

Што се случува кога нашиот USB pendrive е исполнет со важни информации и ни требаат за да зачуваме повеќе датотеки? Неспорно, некој може да ја копира целата содржина на овој USB флеш диск на некое место на тврдиот диск на вашиот персонален компјутер, бидејќи подоцна можете да го користите за да заштедете која било количина дополнителни информации откако ќе го форматирате.

За жал, овој тип на механизам може да предизвика важни датотеки што се чуваат скриени во директориумот, тие може да се изгубат ако не ги копираме правилно. Добра алтернатива е да пробате сизберете го целиот USB pendrive и претворете го во слика на диск, нешто многу слично на она што генерално се прави со важни ЦД-РОМ-ови апликативни програми. Во оваа статија ќе споменеме неколку бесплатни алтернативи што можете да ги користите за оваа намена.

Оваа алтернатива е апликација што можете да ја користите на преносна основа, бидејќи не е неопходна, мора да ја инсталирате во Windows. Интерфејсот е пријателски, односно не вклучува никаков вид на чудна функција за да се збуни.

PassMark ImageUSB

Единственото нешто што треба да направите е да го вметнете USB pendrive (или сите други што ги сакате во нивните порти на компјутерот) и подоцна, стартувајте ја оваа апликација за да ги препознаете. Интересно е што можете да изберете една или неколку единици за да ги претворите во единствена BIN слика; секако дека имате можност да го пресвртите процесот, потребна ви е иста количина на USB флеш-уреди ако успеавте да обработите неколку од нив со оваа преносна апликација.

Друга интересна алатка што можете да ја користите со слична цел е токму ова; Исто така е преносна апликација и нејзиниот интерфејс е многу поедноставен и полесен од она што го споменавме со претходната алтернатива.

Roadkil's DiskImage

Тука ќе најдете само две јазичиња на врвот, што ќе ви помогне и двајцата да генерирате (креирајте) ја сликата на дискот од USB-стик како и да се врати преку регресивен процес. Постојат многу повеќе разлики со претходната алтернатива, бидејќи со оваа преносна апликација можете да обработувате само еден USB флеш диск истовремено, добивајќи датотека во формат IMG што можете да ја зачувате на вашиот персонален компјутер.

Во претходна пригода ја споменавме употребата на оваа преносна апликација, иако, со сосема поинаква цел од онаа што сега ќе ја предложиме. По тој повод, дојдовме да научиме како да знаеме дали USB pendrive или микро SD меморија имаат лоши сектори или едноставно е хакирана од „производител“ кој одлучи да покаже, сосема друга големина од оригиналот. Во оваа прилика ќе споменеме дека истата оваа апликација има слична карактеристика на темата со која се занимаваме во овој напис.

RMPrepUSB

Сликата што ја сместивме во горниот дел ќе ни помогне да го објасниме овој аспект; Токму таму ќе можете да набудувате мал регион обележан со жолто и каде што две функции што ќе треба да ги процесираме USB pendrive. Втората опција (Drive -> File) е онаа што ќе ни помогне да го претвориме USB pendrive во слика на диск, додека првата опција (онаа со црвеникава боја) ќе ни помогне да го свртиме процесот, т.е. да може да ја врати оваа слика на дискот на USB pendrive.

Ова исто така станува преносна апликација што ќе ни помогне претворете USB флеш-уред во слика на диск. Употребата на алатката малку се разликува од она што го споменавме во претходните алтернативи, иако принципот продолжува да се одржува според она што го коментиравме досега.

Алатка за USB слика

Сè што треба да направите е да побарајте USB pendrive со опцијата прикажана на левата страна; Откако ќе го пронајдете, ќе мора да започнете да го обработувате со опциите прикажани надесно. Таму има еден што ќе ви помогне да ја креирате сликата на дискот (Бекап) како безбедносна копија, додека другата опција (Врати) ќе ни помогне да го свртиме процесот.

Иако е точно дека секоја од овие алтернативи ќе ни помогне да добиеме слика на дискот во друг формат освен ISO, ние исто така мора да сметаме дека во моментов постојат алатки што би можеле да ги користиме за да претворете во датотеки што ги создадовме, во формат што е поудобно за нас да се справиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.