5 алтернативи на Galaxy Note 7 кои нема да експлодираат во ваши раце

Samsung

На крајот на минатата недела дознавме за одлуката на Самсунг да ја запре дистрибуцијата на нов Galaxy Note 7, и покрај одложувањето на лансирањето на терминалот што требаше да се случи во одредени земји во наредните денови. Ова се должи на неодамнешните експлозии што неколку уреди ги претрпеа поради нивната батерија, што повеќе ја боли главата од компанијата со јужнокорејско потекло.

Засегнатиот Galaxy Note 7 не е премногу, но беа доволни за Samsung да одлучи да преземе драстични мерки и тоа несомнено не е од корист ниту за компанијата, ниту за корисниците. И, тоа е што многумина веќе имаат страв во телото и се сомневаат дали да го стекнат новиот член на семејството Галакси Ноут. Затоа денес ќе ви покажеме 5 алтернативи на Galaxy Note 7, кои можеби не се подобри, но сигурно нема да експлодираат во наши раце.

Samsung Galaxy Note 7 се издвојува по многу нешта, но пред се по стилот што го вклучува и што не можеме да го најдеме во ниту еден друг мобилен уред на пазарот. Ако барате терминал со овој додаток, треба да се обратите до друг член на семејството Галакси Ноут затоа што никој од оние што ќе ви ги покажеме тука нема да ви помогне.

Huawei Mate 8: добра опција со уште три инчи

Huawei

Huawei со текот на времето стана еден од водечките производители на пазарот на мобилни телефони. Се разбира, тој не можеше да престане да има фаблет во неговиот каталог, со добри и интересни карактеристики. Зборуваме за Huawei Мате 8Тоа навистина ни нуди 6-инчен екран, односно 3 повеќе од оние на Galaxy Note 7.

Внатре наоѓаме а Kirin 950 процесор, кој за извесно време беше најмоќен на пазарот, што заедно со своите 4 GB RAM меморија ни нудат огромна моќност на ниво на скоро секој уред на пазарот.

Неговата батерија од 4.000 mAh и тоа што ни нуди опсег од повеќе од еден ден без никаков проблем се уште една од предностите на терминалот на кинескиот производител. Неговата цена се подразбира дека останува далеку под Galaxy Note 7 за да се покаже како добра опција за сите оние што бараат нешто во линијата на терминалот Samsung.

OnePlus 3; моќност по знаме

OnePlus 3

El Не се пронајдени производи Тој е еден од најдобрите мобилни уреди што можеме да го најдеме денес на пазарот и со својот процесор Snapdragon 820 и ништо повеќе и ништо помалку од 6 GB RAM, моќност и перформанси се осигурани.

Неговиот екран паѓа малку под Super AMOLED на Galaxy Note 7, во однос на димензиите, но и по квалитетот и резолуцијата, иако всушност практично ниту еден смартфон на пазарот не може да се доближи до квалитетот.на екраните што ги монтира Samsung на нивните уреди

Во однос на цената, Овој OnePlus 3 е несомнено одлична опција, ако не го сакаме вистинското богатство што го чини новиот предводник на јужнокорејската компанија. Во моментов има цена од 399 евра, што можеме да го класифицираме како „зделка“ за терминал со овие карактеристики.

Samsung Galaxy S7 Edge: одлична опција без промена на производителот

Samsung Galaxy S7 раб

Добра алтернатива на Galaxy Note 7 несомнено може да биде Галакси S7 Edge, кој го монтира истиот хардвер и со кој ќе постигнеме ист квалитет на слика како и новиот Galaxy Note бидејќи неговите камери се потполно исти на двата уреди.

Главните разлики се во големината на екранот, во S Pen и особено во тоа што во моментот немаше апсолутно никакви проблеми со батериите или другите компоненти на терминалот.

Исто така, Денес цената на Galaxy S7 Edge започна постепено да паѓа, па ако се одлучиме за овој терминал, Можеме да заштедиме неколку евра во споредба со Galaxy Note 7 што можеме да ги инвестираме во други работи, на пример во додатоци за нашиот нов паметен телефон.

Samsung Galaxy Note 5 / Samsung Galaxy Note 4

Последните два члена на семејството Галакси Ноут 7 беа Галакси Забелешка 5, што никогаш не било продадено во Европа и во Галакси Забелешка 4 дека ако стигнеше до повеќето земји од половина свет. И двајцата успеаја да стареат многу добро и сè уште се два од најдобрите мобилни уреди што можеме да ги најдеме на пазарот.

Тука ви го покажуваме Главни карактеристики и спецификации на Samsung Galaxy Note 4;

 • Димензии: 153.5 x 78.6 x 8.5 mm
 • Тежина: 176 грама
 • 5.7-инчен Quad HD SuperAMOLED дисплеј со резолуција од 1440 x 2560 пиксели
 • Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910S) Quadcore процесор со 2,7 Ghz (28nm HPm)
 • 3 GB RAM меморија
 • 32 GB внатрешна меморија со можност за проширување преку microSD картички до 128 GB
 • Главна камера од 16 мегапиксели (сензор SONY IMX240) со автоматско фокусирање, LED блиц и стабилизатор на слика OIS / 31mm и f2,27
 • 3,7 f1,9 мегапикселна предна камера (Samsung сензор)
 • Отстранлива батерија од 3220 mAh
 • S-Pen Sytylus / Сензор за отпечатоци / LTE врска / Wifi 802.11 ac (2,4 и 5 Ghz) Двоен опсег MIMO
 • Bluetooth LE 4.1 / акцелерометар, жироскоп, барометар, сензор за отчукување на срцето, осветленост, близина и УВ зраци
 • Андроид верзија 4.4.4 со интерфејс на Touchwiz (надграден за Android 5.0 шекерче)
 • Достапно во бела, црна, бронзена и розова боја

Сега ќе го разгледаме главните спецификации на Galaxy Note 5;

 • Димензии: 153.2 x 76.1 x 7.6 mm
 • Тежина: 171 грама
 • 5,7 инчен SUPERAMOLED quadHD екран. Резолуција од 2560 x 1440 пиксели. Густина од 518 пиксели на инч
 • Процесор: Exynos 7 octacore со четири јадра што работат на 2.1 GHz и уште четири јадра на 1.56 GHz
 • 4 GB RAM меморија од типот LPDDR4
 • 32 или 64 GB меморија за складирање
 • Главна камера од 16 мегапиксели со решетка f / 1.9. Стабилизатор на слика
 • Предна камера од 5 мегапиксели со решетка f / 1.9
 • Батерија: 3.000 mAh. Подобрен систем за брзо полнење
 • Поврзување LTE Cat 9, LTE Cat 6 (варира според регион)
 • Андроид 5.1 шекерче со сопствен слој за прилагодување на Самсунг
 • Други: NFC, сензор за отчукувања на срцето, S-Pen, сензор за прсти

И двата уреди се уште се два многу добри мобилни уреди денес, со исто така карактеристични карактеристики на семејството Galaxy Note. Неговата цена е несомнено уште една од неговите предности, а тоа е дека со текот на времето тој падна многу и денес можеме да го набавиме за цена која не многу одамна беше незамислива. Се разбира, немојте да мислите дека некој ќе ви ги даде за да имате неколку месеци или години, бидејќи Galaxy Note, како на пример iPhone, се амортизира многу малку и продолжува да има високи цени, во споредба со другите терминали, дури и покрај текот на времето.

iPhone 6s Plus: голема промена од Android во iOS

Јаболко

Оние кои ќе се решат да купат Galaxy Note 7 генерално се одлучуваат на тоа затоа што им се допаѓа оперативниот систем Android, огромен екран и S Pen што нуди огромен број на функции. Сепак, не можевме да ја пропуштиме можноста да ви понудиме како алтернатива на терминалот Самсунг, еден од неговите големи ривали, IPhone 6s Plus, кој има оперативен систем iOS.

Промената не треба да биде воопшто трауматична и со неа би имале многу избалансиран терминал кој нема на што да и позавиди на новата Galaxy Note и скоро да кажеме дека никој друг на пазарот

Мислење слободно; ако сакате Galaxy Note 7, купете го

Samsung не помина како што се очекуваше со претставувањето на својот нов Galaxy Note 7, но не смееме да го заборавиме фактот дека неколку уреди страдаа од проблеми со батеријата, иако јужнокорејската компанија сакаше да заздрави во здравството и претпочиташе да отстранете ги сите до сега доставени за да испорачате нова што ги остава нивните сопственици надвор од штета и со тоа исто така малку исчистете ја лошата слика што се создаде со овој инцидент.

Според мое мислење, тоа е уште еден изолиран проблем на многумина што може да го трпи секој производител, и дека во многу наврати се обидуваат да ги прикријат и дека Samsung сепак одлучи да се соочи со храброст и да ги препознае направените грешки. За сето ова Би охрабрил секој што сака Galaxy Note 7 да го купи, без да размислува за проблемите што се појавиле, бидејќи тие се на пат кон решение и без да живеат загрижени дека еден убав ден нивниот нов паметен телефон ќе експлодира во нивните раце.

Ако, пак, целосно ја исфрливте опцијата за купување на новиот Galaxy Note 7, тоа е несомнено срамота затоа што ќе ви недостигаат многу од неговите доблести, но сите алтернативи што ви ги покажавме денес се достапни на пазарот, тие исто така ќе ве остават многу среќни и задоволни.

Што мислите, која е најдобрата алтернатива на Galaxy Note 7?. Кажете ни во резервираниот простор за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи каде што сме присутни, со нетрпение очекуваме да разговараме со вас за оваа и многу други теми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родо dijo

  Каква драма. Астурио мораше да биде како баба сицилијанка.

 2.   Хуго Вега Луго dijo

  Пишуваш многу лошо. Huawei Mate 8 е 0.3 инчи повеќе, а не 3 инчи повеќе.

 3.   Луис dijo

  Alar1020, не сакам да влегувам во дискусии, но мојот затворен iPhone 6s Plus може да го стори истото како што забележавте 7. Освен 4 удари со стапот. Исто така, вашиот телефон е од 2016 година што 6s плус е од септември 2015 😉. На 31 декември оваа година, ставивте друг коментар и видете дали е вистина дека вашата белешка е најдобрата.

  Поздрав колега

 4.   ситцип dijo

  Некоја апликација како опција за функциите на S-Pen?

 5.   Енди dijo

  Ви благодариме за информацијата, тоа помогна нешто.
  СОВЕТ: За следната, препрочитајте неколку пати пред да објавите.
  Намерата беше добра