Најдобрите алтернативи на Instapaper, сега кога престана да работи во Европа

Затвори Instapaper - Алтернативи

Новата европска општа регулатива за заштита на податоците (RGPD), која стапува на сила на 25 мај, го означи почетокот на крајот за голем број услуги што ги понудија своите услуги во Европа. Многумина биле компании или услуги кои поради недостаток на време или не можат да се усогласат со овие прописи, престанале да даваат услуги на стариот континент.

Instapaper, една од услугите за складирање на написи за читање подоцна офлајн, последен објави дека престанува да обезбедува услуги во Европа, односно со многу малку време за корисниците да најдат алтернативи кои ја заменуваат улогата што ни ја нуди оваа услуга. Тука ви го покажуваме најдобри алтернативи на Instapaper.

Сите алтернативи што ви ги покажуваме во оваа статија се дизајнирани да се користат од нашиот паметен телефон или таблет и ни овозможуваат да ја консултираме содржината складирана од кој било уред, мобилен или десктоп. Постојат многу алтернативи на Instapaper за компјутери, но она што многу луѓе го бараат е да можат да складираат податоци за да ги читаат подоцна без оглед каде се наоѓаат, па затоа ние се фокусираме само на мобилни апликации.

Џеб

Pеб - алтернатива на Instapaper

До денес, единствениот тип на услуга Прочитајте го подоцна, од кој дел беше Instapaper е Pocket, бидејќи другиот голем, читливоста исто така престана да служи пред неколку години. На овој начин, Pocket стана, несакајќи, единствената апликација што моментално е достапна на пазарот. Pocket е достапен и на iOS и на Android и ни нуди екстензии во оперативните системи и екстензии во сите прелистувачи на работната површина за да можеме да ја испраќаме содржината што сакаме да ја зачуваме директно во оваа услуга.

Ocketеб е потполно бесплатен без ограничување на складирање, но ако сакаме да ги искористиме функциите плус што ни ги нудат, како што е складирање на сите статии што ги чуваме на нивните сервери во случај страната да исчезне и уште неколку функции, мора да одиме на исходот. Но, тие се многу посебни случаи што повеќето од нас навистина нема да ги користат.

Џеб
Џеб
цена: слободен
Ocketеб: Зачувајте приказни за подоцна (врска со AppStore)
Pеб: Зачувајте приказни за подоцнаслободен

Feedly

Feedly - Алтернатива на Instapaper

Feedly е RSS менаџер кој исто така ни овозможува зачувајте ги сите написи што сакаме да ги зачуваме преку апликацијата да читате подоцна, да завршите работа ... Ако сте еден од корисниците што се определија овој вид на услуга да биде информиран за сите нивни омилени теми, Feedly е многу добра опција. Покрај тоа, можеме да го користиме целосно бесплатно без да ја користиме претплатата што ни ја нуди.

Feedly - Паметен читач на вести (врска со AppStore)
Feedly - Паметен читач на вестислободен

Twitter

Твитер - алтернатива на Instapaper

Официјалната апликација за Твитер исто така ни овозможува да чуваме статии за читање подоцна, се додека извор на информации ви е Твитер. Оваа функција, која е достапна неколку месеци, ни овозможува зачувајте врски директно од твит за да можеме да ги читаме кога имаме време или треба да ги консултираме тие информации.

За да ги зачуваме твитовите со врски за да ги прочитаме подоцна, мора да кликнеме на твитот за да бидат прикажани сите детали. Следно, кликнете на горниот датум што е во долниот десен агол и изберете Додај твит во зачуваните артикли. За пристап до зачуваните елементи, треба само да кликнеме на нашето корисничко име и пристап до зачуваните ставки.

Twitter
Twitter
Развивач: Твитер, Inc.
цена: слободен

OneNote

OneNote - Алтернатива на Instapaper

Бидејќи сум корисник на Instapaper, брзо морав да започнам да барам апликација / услуга што ми овозможува да ги зачувам сите врски на веб-страниците што ме интересираат да ги напишам или документирам и на тој начин да можам да ги консултирам кога сакам. OneNote ни овозможува да креираме различни влошки каде зачувајте ги информациите што нè интересираат најмногу. Покрај тоа, тоа ни овозможува да креираме папки со кои можеме директно да ја класифицираме содржината што сакаме да ја зачуваме.

OneNote е достапен бесплатно на iOS и Android каде што ни нуди екстензија за чување на содржината од апликацијата што обично ја користиме за да бидеме информирани. Исто така, тој ни нуди проширување за сите прелистувачи на пазарот. Единствениот услов за да можете да користите OneNote е да имате сметка на Outlook, Hotmail ... Целата документација што ја чуваме ќе биде зачувана во нашата сметка на OneDrive.

Microsoft OneNote (врска со AppStore)
Microsoft OneNoteслободен

Trello

Трело - Алтернатива на Инстапепер

Иако нејзината главна функција не е да складира статии, ако редовно го користиме Трело за да се организираме, оваа услуга може исто така послужете ни да чуваме содржина за читање кога можеме. Проблемот е во тоа што ги зачувува само линковите, нема да биде надлежен за преземање на содржината што ја прикажува веб-страницата, па затоа не е идеална опција за секого.

Trello
Trello
Развивач: Трело, Inc.
цена: слободен

Evernote

Забелешка гигант Evernote е исто така a одлична опција кога станува збор за складирање содржина што ќе ја прочитате подоцна. Покрај тоа, благодарение на големиот број опции за прилагодување, можеме да ја чуваме и класифицираме содржината како и кога сакаме. Evernote е достапен и за iOS и за Android. Има екстензии и за оперативните системи и за сите прелистувачи на работната површина, што во голема мера ја олеснува неговата употреба во секоја ситуација.

Иако е вистина дека бесплатната верзија на Evernote е идеално решение за многу корисници, ако сме интензивни корисници на овој вид услуги, можеби сме премногу мали и мора да одиме во благајната и да ја ангажираме месечната претплата што најдобро одговара на нашите потреби.

Google Keep

Google Keep - алтернатива на Instapaper

Ако бројот на врски што обично ги зачувувате во вашиот терминал, не е многу висок и ги користите повеќето услуги што ги нуди Google, апликацијата Google е добра алтернатива. Благодарение на Google Keep не само што можеме да линкови за читање подоцна, туку исто така можеме да креираме списоци и да додаваме фотографии и аудио формати. Кога ја класифицираме зачуваната содржина, Google Keep ни овозможува да користиме различни поставки за боја.

Google Keep: белешки и списоци
Google Keep: белешки и списоци
Развивач: Google LLC
цена: слободен
Google Keep: Белешки и списоци (врска со AppStore)
Google Keep: белешки и списоцислободен

Телеграма

Телеграма - Алтернатива на Instapaper

Ако потребата да читате статии подоцна кога имаме време не е многу голема, решението што го нуди платформата за пораки Телеграм може да биде изводливо решение. Телеграма ни овозможува испратете си секаков вид на содржина било да се тоа слики, видеа, датотеки, дури и врски. На овој начин, ако сакаме да ја пренесеме содржината на компјутер, можеме да го направиме тоа многу едноставно и брзо без да мора да го поврзуваме телефонот. Датотеките што си ги испраќаме на себе се зачувани во разговорот Зачувани пораки.

На ист начин, можеме да го искористиме и за да ни испрати веб-страници со кои сакаме помирно да се консултираме, без да преземате нова апликација на нашиот уред чија единствена цел ќе биде чување на написи за читање подоцна. Ова решение е изводливо сè додека користите Telegram. Ако тоа не е случај, тоа може да биде поттик што ви недостасуваше за да го направите тоа.

Телеграма
Телеграма
Развивач: Телеграма ФЗ-ДОО
цена: слободен
Телеграм Месинџер (врска со AppStore)
Telegram Messengerслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.