7 алтернативи на WhatsApp кои се подеднакво добри или уште подобри

WhatsApp

Фејсбук пред некое време одлучи да направи силна инвестиција со купување на WhatsApp, со што станува апликација за инстант пораки со најголем број на корисници ширум светот и без сомнение најпопуларна. Отпрвин не изврши унија на двете апликации, како што се мислеше или се обиде да најде придобивка за популарната социјална мрежа.

Сепак, веќе неколку недели WhatsApp бараше овластување од своите корисници за споделување податоци со Facebook. Ова со денови стана обврска да продолжите да ја користите апликацијата за размена на пораки. Бидејќи не треба да поминуваме низ обрачот и пред сè не сакаме да се споделуваат нашите приватни податоци помеѓу апликациите, денес ќе ви покажеме 7 алтернативи на WhatsApp подеднакво добри или дури и подобри од популарната апликација.

Тешко е да се знае како ќе заврши оваа работа и тоа е што WhatsApp може да изгуби стотици илјади корисници ако остане решен да ги сподели, да или да, приватните податоци на корисниците со Фејсбук, без исто така да објасни многу добро што одат да се направи со нив. Во мојот случај, немам намера да давам дозвола на никого да ги споделува моите лични податоци, без да знам што да правам со нив или како ќе се користат, така што веќе одлучивте да започнете да користите друга или друга апликација за размена на пораки. Ако сте ја донеле оваа одлука како мене, еве неколку алтернативи на WhatsApp.

Телеграма

Телеграма

Една од ретките алтернативи на WhatsApp што има поддршка од корисници, која продолжува да расте со текот на времето, е Телеграма. И дали оваа апликација за инстант пораки можеше да им понуди на корисниците токму она што им треба, без да се заплетка во засенчени или чудни работи.

Ако требаше да се издвоиме од Телеграм, тоа е несомнено безбедност понудена на корисникот и брзина. Покрај тоа, можноста за испраќање фотографии без намалување на нивниот квалитет, налепниците или подароците и пред се можноста за извршување тајни разговори со други корисници, каде што сите информации се криптирани и исто така се самоуништуваат по некое време што можеме да го контролираме нашиот вкус

Ако сеуште не сте пробале Телеграм, губите време и откако ќе го направите, можеби нема да се сетите што е WhatsApp или неговите придобивки.

Телеграм Месинџер (врска со AppStore)
Telegram Messengerслободен
Телеграма
Телеграма
Развивач: Телеграма ФЗ-ДОО
цена: слободен

Линија

Линија

Практично бидејќи WhatsApp е достапен на пазарот, исто така е Линија. Неговиот успех во некои земји е споредлив со оној на апликацијата за инстант пораки во сопственост на Фејсбук, иако во други тоа останува целосно незабележано.

На линија би можеле да го кажеме тоа е интересна алтернатива, со нешто поразличен интерфејс, функции и опции, со многу азиски допир. Меѓу неговите предности е можноста за остварување VoIP повици или уживање во услугата преку компјутер благодарение на неговата верзија за компјутер.

За жал, и покрај фактот што Line ни нуди неколку предности и интересни карактеристики, на пример, во Шпанија неговата употреба е многу ограничена, што ќе значи дека за многу корисници не е вистинска алтернатива на WhatsApp освен ако не ги убедат пријателите и семејството да ги пуштат користејќи го во моментов.

Сигнал

Сигнал

Еден од аспектите што тешко нè убедува во врска со WhatsApp е приватноста што ни ја нуди, а особено во последниве денови што прави со нашите приватни податоци. Ако вашата загриженост е голема, одлична алтернатива може да биде Сигнал, кој има одобрение од Едвард Сноуден.

Меѓу предностите што ги нуди оваа високо безбедна апликација за размена на инстант пораки се криптирање на сите пораки, можност за блокирање на некои пораки со употреба на лозинка или блокирање на слики на екранот.

Покрај Сигнал исто така ви овозможува да остварувате говорни повици, како што се случува во многу други апликации од овој тип, иако со интересната особеност што нивниот звук е исто така шифриран, како што е случај со сите пораки.

Hangouts

Hangouts

Иако во последно време Google се обидува да се истакне на конкурентскиот пазар за апликации за размена на пораки со Google Allo, тој веќе има одлична апликација од ваков тип достапна денес; Hangouts.

Можеби не сме биле во можност да цениме како ја заслужува оваа услуга од гигантот за пребарување, што ни нуди можност за испраќање и примање пораки, но и за воспоставување говорни повици и видео повици, со одличен квалитет во двата случаи. Сепак, неговиот успех не беше како што се очекуваше и покрај фактот дека може да се користи практично на сите мобилни платформи и исто така во неговата десктоп верзија.

Google ќе се обиде повторно со Google AlloИако можеби треба повторно да размислите за зајакнување на Hangouts, бидејќи без сомнение тоа е една од најдобрите апликации за размена на пораки на пазарот и вистинска алтернатива на секогаш моќниот WhatsApp.

Hangouts
Hangouts
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Skype

Skype

Една од најкласичните и најпопуларните апликации за инстант пораки е Skype, што за жал со текот на годините го губи угледот. Сепак, денес сè уште може да биде интересна алтернатива на WhatsApp и која многу корисници ја користат во нивниот секојдневен живот.

Неговата главна доблест е огромен квалитет што го нуди при остварување видео повици, што многумина го ставаат во екот на секој нормален повик, и можноста за испраќање и примање пораки.

Денес има голем број на корисници, на деловно ниво и од неговата компјутерска верзија, иако неговата употреба на мобилни уреди е исто така широко користена.

Skype за iPhone (врска со AppStore)
Skype за iPhoneслободен

WeChat

WeChat

Можеби апликацијата за инстант пораки не ви е премногу позната WeChat но во моментов има повеќе од 600 милиони активни корисници ширум светот. Точно е дека во Шпанија и многу други земји сè уште не стана широко познато, но со огромниот број на корисници што ги има, не можевме да ја пропуштиме можноста да го вклучиме во оваа листа на алтернативи на WhatsApp.

Со оглед на неговите карактеристики, успехот е повеќе од оправдан и е тој како и многу други ви овозможува да испраќате и примате пораки, но исто така остварувајте видео повици со прилично висок квалитет и исто така искористете ја апликацијата преку една од многуте достапни верзии. Како последна кулминација, тој е заверен од Труст, нешто што многу корисници го ценат.

Времето во многу земји не дојде за WeChat, но можеби недостатоците на WhatsApp наскоро ќе го направат глобален успех и ќе започнеме да го користиме во кој било агол.

WeChat
WeChat
цена: слободен

BlackBerry Messenger

BlackBerry Messenger

Пред да постои WhatsApp, многу корисници веќе имаа апликација за размена на инстант пораки на нашите BlackBerry уреди. Како што сигурно знаете за што зборуваме BlackBerry Messenger тоа не многу одамна беше услуга што ја користеа стотици илјади луѓе ширум светот. Во денешно време, кризата во која живее BlackBerry и нејзиното ограничено присуство на пазарот не е изгубена за никого, но тоа не го стори BBM да исчезне од нашите животи.

Канадската компанија се обиде да ја промовира оваа услуга, повеќе од позната на скоро сите, лансирана верзии не само за уредите BlackBerry, туку и за iOS и Android каде што постигнаа мал успех.

BlackBerry Messenger е повеќе од интересна апликација за размена на инстант пораки, за која, како што и се случи на BlackBerry, се веруваше дека може да преживее сè или скоро сè, без воопшто да иновира. Сега тој се обидува повторно да се најде и се чини дека успева, за момент тие веќе направија добар чекор со BBM, што е алтернатива на WhatsApp за многу корисници.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store
BBM - веќе не е достапно
BBM - веќе не е достапно
Развивач: ББМ.
цена: Да бидат објавени

Мислење слободно

Денес Постојат многу алтернативи на WhatsApp на пазарот и една од најразновидните. Сепак, проблемот не лежи во наоѓањето алтернатива која работи добро и ни ги нуди истите опции и функции како апликацијата во сопственост на Фејсбук, туку во пронаоѓањето на една во која се сите наши пријатели, познаници или роднини.

Во мојот случај пред неколку дена решив да ја напуштам WhatsApp, со голема тага и носталгија, да се преселам во Telegram. Немам поплаки за работата на WhatsApp, иако не сум подготвен да ги тргувам моите приватни и лични податоци, како што сака да прави најпопуларната апликација за пораки во светот. Како мене, сигурно има многу други, кои ќе изгубат контакт со некои луѓе, но кои безбедно ќе ги имаат своите податоци.

Преземањето на чекор од WhatsApp до друга апликација за размена на пораки воопшто не е трауматично како што многумина веруваат А, има се повеќе и повеќе алтернативи со повисок квалитет, па дури и подобри од WhatsApp и сè повеќе корисници користат истовремено неколку апликации за пораки, така што малку по малку тие проблеми се наоѓаат само некои луѓе во услугата што ја поседува Facebook.

Која е најдобрата алтернатива на WhatsApp за вас?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родолфо Ернандез dijo

    Избрав вибер затоа што тука во Латинска Америка има многу следбеници,