Популарната тастатура Swype за паметни телефони веќе нема да се ажурира

Кога станува збор за побрзо пишување со нашиот паметен телефон, и во iOS Apple Store и во Android Play Store, имаме на располагање серија тастатури што ни овозможуваат да пишуваме зборови со лизгање на прстот на нив, систем што ни нуди поголема брзина и флуидност и откако ќе се навикнеме.

Swype беше еден од првите кои стигнаа до екосистемот Андроид во 2010 година. Кога Apple овозможи можност за додавање на трети страни тастатури, тој исто така се спушти во овој екосистем, со што стана еден од омилените за многу корисници, корисници кои треба да започнат да бараат алтернативи, бидејќи Nuance, нејзиниот творец, објави дека повеќе нема да ги ажурира и ја отстрани апликацијата од двете продавници за апликации.

Ако сте корисник на оваа тастатура неколку години, тоа е секако многу лоша вест, оттогаш ќе мора да избереме која било од достапните алтернативи и повторно започнете да го „учите“ нашиот начин на пишување, бидејќи овој тип на тастатури учи од нашиот начин на пишување да се прилагодиме на него и како одминува времето, покажуваат помалку грешки.

Според Нуанс, компанијата ја донела оваа одлука затоа што сака да се фокусира на создавање решенија за компании засновани на вештачка интелигенција имплементирање на технологијата што ја разви во последните неколку години преку апликацијата Swype.

Засега, производителите како Huawei кои се одлучија да ја интегрираат оваа тастатура, ќе мора објавете ново ажурирање за целосно да го отстраните од вашиот систем, бидејќи со недобивање на ажурирања, тоа може да биде важна повреда за безбедноста на сите терминали што ја имаат инсталирано апликацијата против идните закани што може да се најдат на Андроид.

Најдобри алтернативи на Swype

Гугл ни става на располагање тастатура која стана една од омилените на многу корисници, не само за одличните перформанси, туку и за можностите што ни ги нуди кога станува збор за пребарувајте GIF и лепенки директно без да мора да ја напуштиме апликацијата во која се наоѓаме.

Исто така, тоа ни овозможува пишуваме пораки користејќи го нашиот глас, но неговото работење, барем на iOS, не е толку добро како што можеме да најдеме на платформата Андроид. Gboard е достапен на повеќе од 100 јазици и во моментов е една од најдобрите опции што мора да ги земеме предвид бидејќи исто така ни овозможува да пишуваме со влечење на прстот на екранот.

Табела: тастатура на Google
Табела: тастатура на Google
Развивач: Google LLC
цена: слободен
Gboard - тастатурата на Google (врска со AppStore)
Gboard - тастатурата на Googleслободен

Флексибилен

Флекси е една од тастатурите што се наоѓаат во соодветните продавници за апликации најмалку време, но тоа не е причината зошто треба да ги оставиме надвор од алтернативите што треба да ги разгледаме кога бараме алтернатива на Флекси. За разлика од Swype, не дозволува да го лизнеме прстот на екранот за да напишеме, но тоа го надополнува со тоа што ќе ни овозможи да персонализираме преку различните теми што ни ги става на располагање.

Ако отсекогаш сте сакале да ја прилагодувате вашата тастатура за да не изгледа досадно како и секогаш, Флекси може да биде тастатурата што ја барате. Флекси, како Гборд на Гугл тоа е потполно бесплатно, но за да можеме да уживаме во сите теми и средства што ни ги нуди, мора да ја поминеме рамката, иако тоа не е строго потребно бидејќи ни нуди природно различни опции што се прилагодуваат на многу потреби.

Fleksy- GIF, пребарување преку Интернет и Yelp (врска со AppStore)
Fleksy- Пребарување GIF, веб и Yelpслободен

ОДИ тастатура

Но, ако она што ви се допаѓа е емотикони и пишување со лизгање на прстот на екранот, GO тастатурата може да биде вашата омилена тастатура, бидејќи не само што поддржува пишување од типот Swype, туку и ни нуди повеќе од 1.000 емотикони, 100 смешни теми, налепници, фонтови, позадини, тонови на клучеви ...

Тастатурата GO ни ги нуди сите достапни опции и да ги имаме кога станува збор за прилагодување на тастатурата за да одговара на нашите вкусови и потреби. Се разбира, со цел да ги искористиме сите опции за прилагодување што ни ги нуди мора да поминеме низ кутијата неколку пати.

GO тастатура-емотикони и кул теми (врска со AppStore)
GO тастатура-емотикони и кул темислободен

SwiftKey

Свифтки дојде на пазарот за да се прилагоди на нашиот начин на пишување, учејќи го нашиот стил на пишување, обезбедувајќи ни високо точен систем на само-корекција тоа продолжува да се подобрува додека пишуваме повеќе. Покрај тоа, благодарение на интелигентното предвидување, тоа ни го покажува следниот збор што можеби ќе сакаме да го напишеме, така што пишувањето е што побрзо.

На своето лансирање, Свифтки ни понуди различни теми прилагодете ја бојата на позадината и / или сликата на апликацијата, но од пред неколку години, кога беше купена од Мајкрософт, сите теми и опциите за прилагодување станаа целосно бесплатни, така што можеме да го прилагодиме интерфејсот на оваа тастатура без да мора да инвестираме евро.

Тастатура на Microsoft SwiftKey
Тастатура на Microsoft SwiftKey
Развивач: SwiftKey
цена: слободен
Тастатура Microsoft SwiftKey (линк за AppStore)
Тастатура на Microsoft SwiftKeyслободен

Минијатурна тастатура

И покрај тоа што е единствената тастатура што не е достапна за бесплатно преземање, јас размислував да ја вклучам во оваа класификација, бидејќи со користење на набавки во апликација на другите опции, можеме да потрошиме повеќе пари отколку што чини оваа апликација што ни нуди а моќен авто-проверувач и многу побрзо машинско учење отколку што можеме да најдеме на другите тастатури.

Оваа тастатура е наменета за големи екрани, бидејќи не само што ни нуди можност за намалување на големината на тастатурата за да можеме да ја користиме со една рака, туку благодарение на интегрираните гестови, можеме брзо да избереме зборови, да ги разделиме зборовите. .. Минуум ни овозможува да ја намалиме големината на тастатурата на една линија и благодарение на неговиот систем за предвидување и со малку трпеливост откако ќе се навикнеме да ги користиме, тешко е да се префрлиме на друга тастатура.

Минуум - Малата тастатура за големи прсти (врска со AppStore)
Минуум - Малата тастатура за големи прсти3,99 евра

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.