Анализа на вонземјани: Колонијални маринци

Долго чекаше што требаше да издржиме оттогаш Сега, заедно со менувач, најавете развој на она што ветуваше дека ќе биде конечна игра што ќе ја обожава таа сага за хорор филм инаугурирана од мајсторот Ридли Скот уште во 1979 година.

Со шест години развој и неколку звучни одложувања, конечно го имаме крајното ксеноморфно вселенско хорор искуство во наши раце. Дали вредеше да се чека? Скалпел во рака, да го расечеме последното мало суштество од креаторите на Гранични.

Фановите на Alien Го чекавме ова лансирање долго време, и тоа е тоа после тие Трилогија на вонземјани y Воскресение на вонземјани од времето на ажеја PlayStation, ксеноморфите немаа игра исклучиво за нив на десктоп конзоли, ако ги намалиме тие Вонземјани наспроти предатор кои се соочија со овие два смртоносни вида веќе човечки, и патем, последната битка што дојде од рацете на неправилниот Бунт Во 2010 година, и покрај озлогласените недостатоци, беше забавно шоу. Додека ова Колонијални маринци веќе беше испланирано од Проверете Шест игри став EA, кој го откажа проектот уште во 2001 година и чиј примател беше PlayStation 2. Подоцна, Сега ги доби правата за лансирање игри на Alien и ја зафати идејата за создавање на fps поставено помеѓу Странци y Туѓо 3, постигнување договор со менувач За нивното развивање.

Историјата на ова Вонземјани: Колонијални маринци се наоѓа помеѓу настаните видени во филмовите на Странци y Туѓо 3, преземајќи ја улогата на капулар Кристофер Винтер, еден од маринците на УСС Сефора, пристигнувајќи 17 недели откако десетарот Хикс емитуваше од Сулако, да испита што се случило во бродот и колонијата. Веројатно, почетната точка е прилично типична и развојот на заплетот, и покрај тоа што имал совет од некои умови вклучени во старите филмови, е многу разочарувачки и веќе предвидувам дека на огромното мнозинство од луѓето тоа нема да им се допадне. . Таа изјава дека Вонземјани: Колонијални маринци требаше да биде изгубеното продолжение помеѓу Странци y Туѓо 3 има повеќе фантазија отколку реалност.

На техничко ниво, за жал, наоѓаме слаб производ, кој пренесува страшно чувство на недовршено насекаде: проблеми со ниска резолуција со текстура или вчитување на текстура, неуспеси во осветлувањето, премногу чести грешки, клипирање, кинење, паѓање на рамката, исчезнување на предмети или карактери, слаби АИ, многу рудиментирани анимации ... Во овој поглед, Вонземјани: Колонијални маринци Сето тоа е глупост, со несоодветна завршница на просечниот квалитет на играта на овој момент од крајот на генерацијата и многу далеку од она што требаше да биде тројна игра А. И патем, оние видеа што прикажуваат демонстрации на играта, тие се апсолутно лажни: крајниот производ не одговара на прикажаниот материјал.

Звучниот дел има неколку препознатливи парчиња од филмовите, како и звукот што се следи во карактеристичните елементи на филмовите, како што се бумот на пулсната пушка или сигналите за детекторот за движење - чија употреба е скоро анегдотска, бидејќи играта е целосно испишано-. Што се однесува до синхронизацијата, можеме да уживаме во гласот на митскиот Алфонсо Валес - незаборавната шпанска цврста змија - но остатокот од екипата многу писка со неговата интерпретација. Визуелната поставеност на играта е осиромашена од лошата техничка завршница, иако има неколку кимања на филмовите и fansубителите брзо ќе ги препознаат и ценат.

Важна сензација во сагата Alien тоа беше напнатоста: чувство на плен на жестоки и непростувачки суштества што може да демнат од која било сенка. Сепак, механиката за играње на Колонијални маринци тоа е ограничено на „пукање на сè што се движи“, во бранови на ксеноморфи кои понекогаш се движат низ екранот како карневалски патки и ја следат истата шема на напад. Конфронтациите против луѓето се дури и помалку задоволителни, особено поради нула предизвик што тие го претставуваат - повеќе од сè поради нивната рудиментирана ВИ - и затоа што тие не придонесуваат апсолутно ништо во играта каде што благодатта беше да се бориме против ксеноморфи. Како друга негативна цел за репродукција, потенцирајте ја непрецизноста на оружјето, дури и кога целите.

Времетраењето на играта е околу 6 часа на средно ниво, нешто далеку од 10-те во кои ветија менувач. Единствениот начин да се извлече најдоброто од кампањата е преку кооперативен режим, поделен екран и преку Интернет за 4 играчи, што е позадоволувачко искуство отколку соло. Останатите достапни режими се: Битка-со страни на морињата и ксеноморфите-, Истребување -каде човечки војници мора да уништат гнезда на вонземјани-, Избега -4 наспроти 4 режим во кој луѓето ќе мора да бегаат од вонземјаните- и Опстанок. Покрај тоа, можеме да еволуираме и прилагодиме и на луѓето и на ксеноморфите. Нагласете дека контролата врз суштествата е прилично незгодна и ќе биде потребно време да го совладате со леснотија и да се навикнете на камерата од трето лице.

менувач нè задеваше сите, дури и неговите Сега, кој, очигледно, во 2010 година ја фрли назад финалната верзија на играта заради неисполнување на минималните барања за квалитет - оттука и оние озлогласени одложувања. Од претседателот на менувач, Ренди Пичфорд, излезе дека играта е направена од различни студија што ги нарачале надвор, па работата на компанијата што требаше да ја направи -менувач-, намалено е на 20 или 25% од ужасната финална игра што ја имаме во рака.

Вонземјани: Колонијални маринци Тоа е многу слаб производ, направен без желба, полн со грешки и кој нема да го помине филтерот за квалитет на огромното мнозинство играчи: ќе беше подобро да ја откажевте играта отколку да ја лансирате оваа глупост. Нема сомнение дека тоа е првото големо разочарување од 2013 година и дека ја доведува во прашање сериозноста и професионалноста на менувач. Јас само би им препорачал набавка по многу ниска цена на оние непокорни fansубители на Alien, за другите смртници, избегнувајте контакт како да е многу корозивна киселина на ксеноморфите.

КОНЕЧНО ЗАБЕЛЕШКА НА МУНДИВЈ: 4

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.