Енергија Телефон Про 4G; шпански паметен телефон, добар, убав и ефтин

Енергија Телефон Про 4G

Момчињата на Енергија Систем нè напуштија во последните недели да го тестираме новиот Енергија Телефон Про 4G во својата верзија крстена како морнарица и дека денес детално ќе ги знаеме и анализираме во овој напис.

Не е прв пат да анализираме уред од оваа компанија со шпанско потекло, ниту пак е прв пат да успеат да нè изненадат многу пријатно со еден од нивните паметни телефони. И, тоа е што уште еднаш успеаја да ме изненадат од моментот кога ќе го извадам уредот од кутијата, иако да, како што обично велам, тие сè уште имаат голем простор за подобрување.

Дизајн и завршница

Дизајнот и завршницата на овој Energy Phone Pro 4G е една од предностите на овој мобилен уред, почнувајќи од терминалната кутија и сè до достигнувањето на последниот детал за тоа.

Почнувајќи од задниот дел на паметниот телефон, што е една од работите што привлекува најголемо внимание е Црно стакло Gorilla Glass 3 што му дава на уредот многу елегантен допир, иако за жал е многу лесно обоено, покажувајќи, исто така, можеби премногу, отпечатоци на прстите.

Остатокот од терминалот воопшто не се судира со задниот дел и има успешен метален допир што му дава на уредот сензационален изглед. Се разбира, ако погледнете внимателно, ќе сфатите дека рамката што го опкружува овој енергетски телефон е мешавина помеѓу метал и пластика што не се судира или го влошува крајниот дизајн.

Енергија Телефон Про 4G

Карактеристики и спецификации

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Energy Phone Pro 4G;

 • Димензии: 142 x 72 x 7.1 mm
 • Тежина: 130 грама
 • Екран: 5-инчен AMOLED со резолуција од 1.280 x 720 пиксели и 294 ppi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 616 8-јадрен
 • RAM меморија: 2 GB
 • Внатрешно складирање: 16 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Задна камера од 13 мегапиксели со LED блиц
 • Предна камера од 5 мегапиксели
 • Поврзување: HSPA, LTE, Dual-SIM, Bluetooth 4.0
 • Батерија од 2.600 mAh.
 • Оперативен систем: Android 5.1.1 шекерче без можност за прилагодување

Со оглед на овие спецификации, несомнено е дека се соочуваме со терминал од т.н. среден опсег, со аспирации да можеме да се провлечеме во високиот ред со некои од неговите карактеристики. Сега детално ќе разгледаме некои од карактеристиките што ги разгледавме.

Екран

Енергија Телефон Про 4G

Напред, како што е нормално, наоѓаме 5-инчен AMOLED екран, со висока отпорност на заштита од Динорекс и кој ни нуди1.280 x 720 пиксели HD резолуција.

Не е без сомнение мојата преферирана големина на екрани, и секој пат кога на помалку луѓе, но без сомнение, екранот на овој Energy Phone Pro 4G е најинтересен благодарение на боите што ги покажува и што ни овозможува да видиме, за на пример, сликите се навистина добра реалност.

софтвер

Можевме да излеземе со информации за софтверскиот проблем на овој Energy Phone Pro 4G, но не одолеавме малку да ја критикуваме Energy Sistem, која вклучува верзија на оперативниот систем Android на неговиот уред, како на пр. шекерче донекаде датирано. Се разбира, се подразбира дека работи како привлечност, делумно благодарение на фактот дека нема никаков слој на персонализација, нешто што многу корисници многу го ценат.

Што се однесува до тоа кои се основните апликации ги наоѓаме сите најкористени апликации на Google а исто така и некои повеќе вклучени во самиот Energy Sistem, кои во некои случаи, како што е музичкиот плеер, се многу добри за секојдневна и континуирана употреба.

Камера

Како што веќе споменавме, камерата на овој Pro 4G има сензор со резолуција од 13 мегапиксели со автофокус и LED блиц. Непотребно е да се каже, ние го тестиравме неколку дена во различни услови и можеме да ви кажеме дека сме без сомнение повеќе од интересна камера, која ни нуди добри резултати, особено кога условите на светлина се изобилуваат. Ако светлината е слаба, квалитетот на фотографиите опаѓа, но не многу.

Единствениот негативен аспект што би можеле да го кажеме за камерата на овој уред Energy Sistem е тоа што тој нема стабилизатор на слика, нешто што денес сигурно не недостасува во премногу паметни телефони.

Што се однесува до предната камера, наоѓаме сензор од 5 мегапиксели кој исто така има вграден LED блиц. Како што е вообичаено во повеќето терминали на пазарот, сликите што можеме да ги добиеме со оваа камера имаат повеќе од прифатлив квалитет.

Тука ви покажуваме а галерија на слики направени со овој Energy Sistem Phone Pro 4G и во која можете да го видите квалитетот на фотоапаратот (сите слики се прикачени во нивната оригинална големина);

Пред да го затвориме делот за камерата, мора да ја споменеме апликацијата што ни нуди неверојатно едноставен и интуитивен интерфејс, што ќе ни овозможи да извршиме секаков вид конфигурација на лесен начин. Се разбира, апликацијата ни овозможува да ги менуваме параметрите како што се балансот на белата боја, ISO или изложеноста. Покрај тоа, ние исто така ќе имаме добар број на достапни филтри со кои на нашите фотографии ќе им дадеме поинаков допир.

Batería

Батеријата на овој терминал Energy Sistem се карактеризира со 2.600 mAh литиумски полимер. Откако го тестиравме смартфонот неколку дена, вистината е дека сме повеќе од задоволни од автономијата, несомнено во голема мера се должи на намалената големина на неговиот екран и затоа што, како што веќе споменавме, станува збор за AMOLED HD панел не трошат премногу ресурси.

Користејќи го овој Pro 4G цел ден и без да му даваме премногу паузи, стигнавме до крајот на денот без никаков проблем.. Користејќи го малку помалку, можно е дури и батеријата да се прошири над цел ден.

Енергија Систем

Достапност и цена

Овој Energy Phone Pro 4G веќе се продава веќе некое време, во две различни верзии во кои менува некои спецификации, а исто така и бојата. Верзијата што ја претставивме денес е крстената како Navy во црно, со 2 GB RAM и 16 GB простор и има друга во бело, крстено како Бисер во која наоѓаме 3 GB RAM и 32 GB внатрешна меморија.

За првата верзија, а за која знаеме денес, таа има цена од 199 евра, а верзијата на морнарицата достигнува 229 евра во официјалната продавница на Енерџи Систем до кои можете да пристапите од следниот линк. Може да ги купите и двата мобилни уреди преку Амазон, каде што тие имаат цена прилично слична на онаа што ја споменавме. Ниту, пак, треба да заборавиме да запомниме дека овој терминал можете да го најдете и во големи продавници и во специјализирани продавници за технологија.

Мислење на уредникот

Ако требаше да ставам белешка на овој Energy Phone Pro 4G и имајќи предвид дека секоја направена споредба мора да биде со други терминали на т.н. среден опсег, Може да добие прилично висока оценка за дизајнот, што совршено може да допре 10, и извонредна висока за перформансите, спецификациите и камерата на овој мобилен уред.

Исто така, ако ја земеме предвид нејзината цена од 199 евра за верзијата од 2 GB и 230 евра за верзијата со RAM од 3 GB, нема сомнение дека се соочуваме со повеќе од интересен терминал. За повеќе од прилагодена цена ќе имаме добар уред, со повеќе од точна камера и пред се со многу успешен дизајн.

Во мојот случај, морам да кажам дека не сум премногу убеден во овие уреди со пет инчни екрани, но дури и така Сметав дека е многу убаво што можам да го користам неколку дена, за дизајнот уште еднаш, за неговата леснотија и за интересните карактеристики што ни ги нуди. Се разбира, ние мора да ја потенцираме застарената верзија на оперативниот систем Андроид што е инсталирана природно и колку е валкан нашиот уред во секое време, бидејќи материјалот што се користи за задниот дел на терминалот е невозможен да се одржува чист во текот на целиот ден.

Ако барате мобилен уред што се истакнува по својот дизајн и кој ни нуди некои придобивки, да го наречеме нормално, овој Energy Phone Pro 4G може да биде совршен избор, што исто така, како што веќе повторивме во повеќе од една прилика во текот на овој напис, има цена прилагодена на кој било џеб.

Енергија Телефон Про 4G
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
199
 • 80%

 • Енергија Телефон Про 4G
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Подолу ви нудиме позитивни и негативни аспекти што ги најдовме во овој Energy Phone Pro 4G од момците од Energy Sistem;

Добрите

 • Дизајн и материјали што се користат за производство
 • И предната и задната камера
 • цена

Contras

 • Големина на екранот
 • Верзија на Андроид ОС

Што мислите за овој Energy Phone Pro 4G?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку една од социјалните мрежи во која сме присутни и каде со нетрпение очекуваме да разговараме со вас за овој мобилен уред што го анализиравме денес, но и за многумина други сродни теми со возбудливиот свет на технологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.