Го анализираме Wiko UPulse, мобилен телефон со добра камера и малку висока цена

Презентација на Wiko UPulse

Вико е роден во Марсеј (Франција) во 2011 година. Во текот на сите овие години се прошири во околу 30 земји и само минатата година успеа да продаде 10 милиони терминали.

Компанијата има различни терминали во својот каталог и можеме да најдеме многу разновидни алтернативи кои главно се однесуваат на влез или среден опсег. Во рамките на последното го наоѓаме нашиот протагонист: Вико Упулс со кого ги поминавме последните недели обидувајќи се да го запознаеме поблиску и ви донесе од прва рака наши впечатоци. Пред да започнеме, мора да ви кажеме дека во овој Вико UPulse има светлина и сенка. И ние предвидуваме дека карактеристиката што најмногу се истакнува во неа е нејзината камера. Но, за да продолжите да ви давам повеќе детали

Дизајн и приказ

Wiko uPulse се движи помеѓу два опсези: низок и среден. И првото нешто што ќе го привлече вашето внимание е неговиот фактор на формата и дека француската компанија одлучи да се обложи на метална шасија наместо тврда пластика или поликарбонат. Исто така, неговиот екран достигнува до 5,5 инчи дијагонално, иако се постигнува само HD резолуција (1.280 x 720 пиксели). Според компанијата, овој панел нуди осветленост од 500 гниди, иако на отворено забележавме дека ќе треба да се обложиме на нешто високо ниво за да можеме добро да ја разликуваме содржината што се прикажува. Сега, исто така е точно дека со оваа големина на екранот, корисникот ќе мора да скролува помалку и ќе може да чита поудобно, како и пристојно да ужива во видеата.

Задниот капак има посебност и тоа е што може да се отстрани. Причината е едноставна: Вико не се определи за слотови за проширување на СИМ и мемориската картичка на страните на шасијата и сакаше да ги постави покрај батеријата. Од друга страна, второто не може да се отстрани, податок што го оценивме како негативен. За остатокот, тој е удобен мобилен за носење во ваши раце. И благодарение на користените материјали, се чувствува отпорно.

Анализа на прегледот на Вико УПулс во Гаџет Актуалидад

Моќ и меморија

Wiko UPulse носи внатре во 4-јадрен процесор потпишан од МедијаТек. Точниот модел е MTK6737 кој има работна фреквенција од 1,3 GHz.

На овој чип мора да додадеме a 3 GB RAM и 32 GB внатрешен простор да спаси се што ќе ми падне на ум. Со овие бројки можеме да ве увериме дека дневните задачи ќе се извршуваат без никаков проблем и со доволно течност. Уште повеќе, отворените различни апликации да работат во позадина, нема да предизвика ни хаос во францускиот паметен телефон.

Сега, тестиравме неколку игри и вистината е дека опремата не е дизајнирана за оваа намена. Тоа е да се каже, тоа ќе биде во оваа смисла кога најмногу ќе го признаеме процесорот што го има внатре. Но, повторуваме дека надвор од овој аспект, Wiko UPulse работи доста добро и течно.

Како што претходно укажавме, со подигање на задниот капак ќе можете да вметнете мемориски картички во MicroSD кој достигнува максимален простор од 128 GB.

Вико UPulse камера

Вико UPulse камера: можеби најдобрата од целото

Willе започнеме со најлошиот дел од оваа камера што го придружува терминалот. И тоа е во делот за снимање видео: можете да постигнете само максимална резолуција од 720p (HD). Ова е можеби хендикеп при одлучување. И, тоа е дека француската компанија можеше да помисли да ја подигне оваа резолуција чекор понапред и да се доближи уште поблиску до среден опсег. Сепак, онаму каде што ова се издвојува Фото-камера со резолуција од 13 мегапиксели снима слики на фотографии. Точно е дека камерата ќе има подобри перформанси во добро осветлени простори отколку во услови на слаба осветленост. Но, во оваа последна смисла се однесува далеку над директната конкуренција; Постојат терминали на влезно ниво каде бучавата во ноќните фотографии е толку голема што сите детали се изоставени.

исто така, камерата на Вико Упулс има режим „Супер пиксел“ тоа добива слики со резолуција од 52 мегапиксели и во кои се постигнува висок степен на детали ако ги зумираме. Исто така, апликацијата за фотографирање на овој терминал Вико ви овозможува да нанесувате различни филтри за поуметничка завршница.

На предната страна ќе имаме и камера (8 мегапиксели резолуција) и тоа ќе ни овозможи да остваруваме видео повици или да се меѓусебно.

Преглед на видео игри Вико УПулс

Оперативен систем и врски

Ние се соочуваме со уред со двоен SIM-слот, за да можете да носите два телефонски броја на оваа опрема. Исто така, мора да ви кажеме дека Вико има детали со своите потрошувачи, а тоа е дека нуди SIM адаптери, така штом опремата ќе стигне до вашите раце, можете да ја користите од првиот момент. Слично на тоа, и како што се случува кај повеќето паметни телефони на пазарот, Wiko UPulse се базира на Андроид, поточно на Андроид 7.0 Нугат. И иако не е најновата верзија на пазарот, треба да се цени дека две верзии не останаа зад себе, како и во многу алтернативи.

Wiko користи сопствен кориснички интерфејс - WikoUI е крстен. Неговата работа е точна, но ништо како чист Андроид за течно искуство во овој поглед. Сега, ние исто така мора да ви го кажеме тоа Не е една од најлошите прилагодувања.

Во врска со врските, овој терминал е компатибилен со LTE (4G); Има WiFi, Bluetooth 4.0, GPS и 3,5 милиметарски аудио приклучок. Вие исто така ќе имате FM радио приемник. Да, точно, ќе можете да се вклучите во радиостаниците без прибегнување кон стапката на податоци.

Конечно, кажи ти го тоа на задната страна на Wiko UPulse ќе имаме читач на отпечатоци. Ова ќе ни помогне да го отклучиме терминалот, како и да започнеме апликации; ставањето прст на него кога уредот е во мирување, ќе го отклучи терминалот и ќе ја активира апликацијата.

Назад на Вико UPulse

Автономија

Батеријата што го придружува Wiko UPulse има Капацитет од 3.000 милиампер. Според податоците на компанијата, тоа ќе ни понуди целодневна автономија без проблеми. Во нашите тестови постигнавме помеѓу 5 и 6 часа екран. Иако, бидете внимателни, како и секогаш, бројките ќе зависат од употребата што секој корисник ја прави на својата единица.

Цена и мислење на уредникот

Wiko UPulse е мобилен телефон фокусиран на корисници од секаков вид. Сега, производителот посочува дека неговата целна публика е најмлада. Е паметен телефон способни да функционираат со леснотија при сите дневни задачи: прелистување на веб, социјални мрежи, уредување канцелариски документи во движење или управување со е-пошта. Сепак, штом ќе му биде побарано малку повеќе моќ да игра видео игри од Google Play, тоа е местото каде тој најмногу куца.

Има добра конструкција и неговиот фотоапарат изненадува за лигата во која игра. Ок сеганеговата цена од скоро 180 евра може да не доведе во сомнеж; многу е можно да најдете опрема за слична цена. И пред сè, што нуди подобри перформанси во помоќни аспекти како што е слободното време.

Вико UPulse
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
178
 • 60%

 • Вико UPulse
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 75%
 • Перформанси
  Уредник: 65%
 • Камера
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 70%

Добрите и лошите страни на Wiko UPulse

Добрите

 • Добра камера
 • Метален дизајн
 • Инсталиран е Android 7 Nougat
 • Радио FM

Contras

 • Батерија што не се отстранува
 • Донекаде висока цена
 • Нема NFC

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.