Преглед на UE BOOM 2: извонреден дизајн за квалитетен и многу отпорен безжичен звучник

UE BOOM 2 звучници напред

Ultimate Ears е една од најважните компании во овој сектор. Неговите звучници од линијата BOOM изненадени од нивниот привлечен дизајн, отпорност и квалитет на звук. Сега ти донесов комплетен Преглед на звучници UE BOOM 2, најновиот модел на уредот и што ќе ги воодушеви loversубителите на музиката.

Наследникот на UE BOOM има а моќност во звучниците што се зголемува за 25% во споредба со претходниот модел, покрај тоа што има опсег на Bluetooth до триесет метри, така што може да го понесете насекаде. И ако земеме предвид дека е отпорна на удари и падови, покрај тоа што има Сертификација за IPX7 За да можеме да го потопиме во вода без да се грижиме, го имаме пред нас еден од најдобрите безжични звучници на пазарот.  

UE BOOM 2 има атрактивен и неверојатен дизајн

Горно копче UE BOOM

Првото нешто што ќе забележите кога првпат ќе го подигнете UE BOOM 2 е дека гледаме производ многу добро изградена и тоа зрачи со квалитет низ сите негови пори. Звучникот има гумена обвивка што се обвиткува околу уредот, што го прави попријатен на допир и нуди добар зафат. На овој начин, дури и ако UE BOOM 2 се навлажни, можете да го подигнете без да се грижите дали ќе се лизне.

Неговата мала големина, има дијаметар од 67мм и висина од 180мм тие го прават UE BOOM 2 прилично корисен и може да се земе насекаде. Означете ја неговата заоблена форма што го олеснува зафатот на уредот. Конечно, нејзините 548 грама тежина се глазура на тортата на уредот дизајниран да го носи насекаде.

На врвот на UE BOOM 2 е местото каде што копче за вклучување / исклучување на звучникот, покрај друго помало копче што се користи за синхронизација на UE BOOM 2 со кој било уред со Bluetooth.

Прстен за задржување UE BOOM 2

Веќе во предниот дел го наоѓаме копчиња за контрола на јачината на звукот. Нивната патека е повеќе од точна и нудат многу успешно чувство на допир, знаејќи во секое време кога сте ги притиснале. Неговата позиција е удобна и функционална. Мора да запомните дека овие звучници се дизајнирани да се носат насекаде и затоа не мора да го допирате телефонот на плажа за да ја кренете, намалите јачината на звукот или да ги промените песните, треба да се земе предвид. Подоцна ќе зборувам за оваа функција.

Конечно, на дното на UE BOOM 2 е местото каде што се наоѓа пристаништето микро USB за полнење на уредот, плус а 3.5 мм аудио излез и мал прстен за да ги држи звучниците на која било поддршка. Накратко, UE BOOM 2 имаат одличен дизајн што ќе ни овозможи да го однесеме насекаде. Дали сакате да одите на возење велосипед? Прикачете го звучникот на држачот за вода и уживајте во музиката.

Лично Ги користев на плажа, скијање, кајакарство и секој ден под туш(соседите ме мразат уште повеќе). Секако, мора да се земе предвид дека UE BOOM 2 тоне, затоа препорачувам, доколку ги користите во вода, да го врзете уредот на вашиот елек преку прстенот на дното, за да заштедите непотребно плаши

Импресивен квалитет на звукот од преносни звучници

фронт на еу бум

Дизајнот на UE BOOM 2 е совршен: лесен уред, удобен за носење и со добар стисок за употреба во секоја ситуација, но како звучи овој звучник? Веќе предвидувам дека, земајќи ги предвид неговите мерења, тој е еден од најдобрите безжични звучници што ги пробав. Пред да влезам во темата, ве оставам со техничките карактеристики на UE BOOM

Перформанси на UE BOOM 2

 • Безжичен звучник од 360 степени
 • Водоотпорен (IPX7: до 30 минути и длабочина од 1 метар) и отпорен на удари
 • 15 часа траење на батеријата (време на полнење: 2.5 часа)
 • Bluetooth A2DP со опсег од 30 метри
 • НФЦ
 • Безжична апликација и ажурирања
 • Аудио излез од 3,5 мм
 • Рацете слободни
 • Опсег на фреквенција: 90 Hz - 20 kHz

На хартија имаме неколку многу комплетни звучници. И кога станува збор за нивно користење, тие се уште подобри. На почетокот на статијата ви реков дека овие UE BOOM 2 имаат 25% поголема моќност во споредба со претходниот модел и, откако ги тестираа двата модели, стана јасно дека производителот не претерува.

Без оглед на тоа колку звучат звучниците, ако квалитетот на звукот е слаб, неговата моќ е од мала корист. За среќа Звучникот UE BOOM 2 звучи навистина добро, нудејќи чист, висококвалитетен звук.

Аудиото е доста избалансирано, достигнувајќи до навистина добар квалитет на звук до 90% од целата моќност. Оттаму се појавува мало изобличување и бучава, но веќе ви кажав дека со неверојатната моќ што ја нуди овој звучник, огромното мнозинство на корисници нема да имаат потреба да ја зголемуваат јачината на звукот на звучникот повеќе од 80%. Дури и да се постави сцена за забава или скара, 70% е повеќе од доволно.

УЕ БУМ 2 во снегот

Su Bluetooth со мала енергија има опсег од 30 метри, овозможувајќи ви да ги користите звучниците на повеќе од доволно растојание. Дома, го оставив телефонот поврзан на околу 15 метри, со две врати помеѓу нив, а звучникот работеше совршено.

La Автономијата на UE BOOM 2 е 15 часа употреба. Тука навистина достигнав 15 часа со јачина на звук од 30-40%, но ставајќи ја трската и ставајќи го звучникот на 80% моќност, автономијата паѓа на 12 часа, бројка што е сè уште значителна и повеќе од доволна. Покрај тоа, звучникот влегува во режим на мирување по некое време без да го користи, па затоа не мора да се грижиме за вклучување и исклучување бидејќи преку апликацијата можеме да го активираме или деактивираме UE BOOM 2 по наш вкус. И батеријата се полни за нешто повеќе од два часа, така што нема што да се критикува во врска со ова.

Многу интересна новина доаѓа со контрола на гестот; на пример, кога го креваме UE Boom 2 со едната рака и го допираме горниот дел од звучникот со дланката од другата рака, ќе ја паузираме репродукцијата додека не го допреме повторно горниот дел. И со два брзи допира ќе ја унапредиме песната. На овој начин воопшто нема да мора да го допираме телефонот ако сакаме да поминеме низ песни.

Момците на Ultimate Ears создадоа А. Навистина комплетна апликација што ќе ни овозможи да контролираме различни функции на UE BOOM 2 преку нашиот телефон. Апликацијата, компатибилен и со Android и со iOS уреди, ви овозможува да го видите нивото на батеријата, јачината на звукот како и некои многу asубопитни детали како што е можноста за синхронизација на неколку паметни телефони истовремено, така што секој може да ја постави музиката што ја сака. Може дури да поврземе неколку звучници UE BOOM или UE Roll за да слушаме музика на повеќе уреди истовремено! Оваа функција ме изненади бидејќи ви овозможува да монтирате прилично добар звучен систем со неколку уреди.

Друг многу интересен детал доаѓа со Сертификација за IPX7 што му дава отпорност на вода на UE BOOM 2, може да го потопи уредот длабоко до 1 метар 30 минути. Јас го тестирав во снег и вода и звучникот сè уште работи совршено. Се разбира, како што се очекуваше, под вода тие нема да звучат бидејќи е изгубен сигналот за Bluetooth. Лесно како и вадењето на UE BOOM 2 од вода за да продолжите да уживате во неговиот аудио квалитет.

За ова, UE BOOM 2 има неколку капачиња кои ги покриваат излезите, тие мора да бидат добро затворени за да не влезе вода, но не грижете се дека без оглед на дожд, снег или грмежи, можете да го користите звучникот без проблеми. Вашата тајна? УЕ Б.ООМ 2 немаат метални делови.

Иако од Ultimate Ears тие не сакаа да го обдарат UE BOOM 2 со каква било воена сертификација, морам да кажам дека уредот е навистина отпорен на удари и падови. За време на презентацијата видов неколку луѓе како се искачуваат на врвот за да го покажат својот отпор и мојот модел падна неколку пати, јас сум малку несмасен ако сум искрен и не претрпе никаква штета, па затоа ве уверувам дека UE BOOM 2 е тежок звучник.

El UE BOOM 2, кој е достапен во широк спектар на бои за да можете да го изберете моделот кој најмногу ви се допаѓа, тој има официјална цена од 199 евра, иако во моментов можете да го купите на Амазон кликнување тука за само 133 евра. Вистинска зделка ако ги земеме предвид можностите на овој неверојатен водоотпорен звучник за Bluetooth.

Мислење на уредникот

УЕ БУМ 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
133
 • 80%

 • УЕ БУМ 2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Поени во корист

Добрите

 • Неверојатен квалитет на звукот
 • Добра автономија
 • Отпорен на вода, удари и падови
 • Многу интересна вредност за парите

Поени против

Contras

 • Иако е во продажба, нејзината официјална цена од 200 евра може да се повлече

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе dijo

  Имам UEBOOM и сè е многу добро, но кога ќе помине внатрешната батерија што ја има, збогум звучник. Компанијата ми рече дека немаат батерии за замена ... и без батерија звучникот не работи дури и ако е вклучен во електричната струја. ПРОГРАМИРАНА ОБСОЛЕСНОСТ: звучникот трае колку што батеријата трае, од тој момент, во ѓубрето.

 2.   Рикардо Рејес dijo

  Јас го купив UE Boom 2 и лага е дека трае 12 часа со 80% волумен најдолго што трае 2 часа што е погубно, на крајот морав да го сменам за JBL, добро би било производот спецификациите се реални и се ставени на тест

 3.   Спинет dijo

  Но, дали мислите дека овие луѓе навистина ги тестираат производите? Наивно Овие ликови кои изобилуваат на Интернет и кои себе си се нарекуваат „експерти“, „loversубители на технологијата“ или која било друга бомбастична фраза, се посветени на копирање и залепи соопштенија за печат, разубавувајќи ги малку и правејќи голем публицитет, во залудна надеж на тоа брендовите им даваат бесплатни производи за нивна употреба и уживање.

  За примерок, овој напис. Никаде не укажува на вистинската моќ на звучникот или дека скокот помеѓу скалите за јачина на звук е многу голем.

  Како и да е…

 4.   Шефот dijo

  Па, погледнете, го имам и потврдувам дека трае повеќе од 10 часа на 70 и 80, тоа е да се каже дека вашиот ќе биде дефектен, споделете jbl што има нечист звук и многу ваш стил на критикување и валкање на бренд што добро ги заврши домашните задачи со вашиот производ, а не како jbl од другите.
  Како и да е, продолжете со jbl, што сигурно нема да трае повеќе од 100 часа, сигурно нема да носи или да се полни батеријата кога ќе серете со енергијата на вашето тело и звучи како прдежи на ангели ... ајде

 5.   Комарец Алберт dijo

  Сè уште не разбирам како овој бренд, кој главно е посветен на производство на компјутерски глувци, беше меѓу таканаречените „најдобри звучници за Bluetooth на пазарот. Тие секогаш се појавуваат во „анализа“ со ваква малку строгост. Колку плаќа Logitech за да биде толку самобендисан? Како е можно ова ѓубре од звучници, со апсолутен недостаток на дефиниција и злоупотреба на басот, да се фаќа за рамениците со Харман Кардон, Вифа, Боуерс и Вилкинс, BБЛ или Банг и Олуфсен? Тоа е да именуваме само неколку специјалисти за звук на високо ниво.

 6.   Израелски ореви dijo

  Само што купив UEboom2 и се сомневам во времетраењето, навистина трае многу малку и не стигнува на 3 часа. Некој експерт да ми помогне? Би сакал да знам дали некој применил гаранција и на кој начин.
  Ви благодариме.