Microdrone Smartview VR анализа

Искористувајќи го фактот дека Божиќ се приближува, во следните неколку дена ќе се приближиме доставете разни прегледи со беспилотни летала и во затворени простории и на отворено, бидејќи беспилотните летала сигурно ќе бидат еден од giftsвездените подароци оваа година. Денес, за да започнеме, ќе го сториме тоа со Microdrone Smartview VR, многу мал дрон кој совршено се вклопува во дланката на раката и кој како најистакната карактеристика вклучува видео систем во реално време, кој заедно со очилата Очила за дронови VR Willе ни овозможи да уживаме во искуството на летот на FPV од прво лице, што е нешто ново во уредите со оваа големина.

Мала големина, високи перформанси

Првото нешто што треба да се потенцира во врска со микродоната е неговата мала големина. Со ширина од само 3 сантиметри Ова е навистина мал микродрон, но и покрај тоа, тој е опремен со многу моќна мини камера за да може да фотографирате квалитетно и уживајте во видеото во реално време.

Покрај камерата, уредот се издвојува по уште неколку функционалности кои, иако се доста нормални кај вообичаените беспилотни летала, тие обично не се во опсегот на микродрони како што е копче назад дома и апсолутна контрола. Апсолутниот контролен дел е важен за оние кои се навикнати на пилотирање во тој режим на лет, додека копчето за враќање дома повеќе го гледаме како анегдота, бидејќи е реткост да треба да го користите во микродрон кој е дизајниран да лета во затворено.

Вклучува и а копче за напојување за пропелите да започнат да се вртат и друго За слетување, за што мора да потенцираме дека работи навистина добро.

Забавно и лесно пилотирање

El Микродрон Smartview VR Тоа е навистина едноставен уред за летање низ станицата, што го прави особено погоден како подарок за луѓе кои немаат претходно искуство со пилотирање на беспилотни летала. Доаѓа опремено со отстранлива заштита за елисите што ќе биде многу корисно за првите сесии на летот, но откако ќе го контролирате дронот, препорачуваме да го отстраните и летот да биде многу полесен и позабавен без него.

Понуда две брзини на летање, спора за луѓето кои штотуку почнуваат и побрза за оние постручни корисници, иако третата брзина е направена со помалку од една третина брзина што е достапна во други уреди со слична големина што ги тестиравме и што овозможуваат многу електричен и забавен лет.

Како што е обично нормално, тој исто така вклучува и а режим на трик за правење типични јамки и вртења во воздухот.

Летајте со станицата и со вашиот паметен телефон

Smartview VR е подготвен да лета без разлика дали сте вие возите со станицата што доаѓа во кутијата како да го сакате контрола од вашиот паметен телефон. За да управувате со вашиот паметен телефон, само треба да ја инсталирате следната апликација (достапна за iOS и Android), да го вклучите дронот, да го поврзете wifi-от на вашиот паметен телефон со дронот и да ја отворите апликацијата и тоа е тоа.

Лично, претпочитаме да летаме со сопствен предавател на дронот, бидејќи сензацијата произведена од физичко допирање на контролите воопшто не се споредува со тоа да се прави со мобилниот екран, но за оние корисници кои претпочитаат ваква форма на лет, овој микродрон исто така им овозможува .

Преземете ја апликацијата за iOS

Преземете ја апликацијата за Андроид

VR МИКРОДРОН
VR МИКРОДРОН
Развивач: МАРК маи
цена: слободен

Очила за дронови VR

Унијата на микродронот заедно со очилата VR Drone се оние што овозможуваат да се понуди поинакво искуство во овој уред во споредба со производи од ист опсег. Треба само да го поврзете паметниот телефон со дронот, кликнете на иконата што ви овозможува да го поделите екранот на два дела, вметнете го паметниот телефон во послужавникот за очила и подготвени сте да одите. пилотирајте го вашиот дрон во прво лице.

Видеото во реално време работи доста добро, има мал застој во видеото, но е прифатливо ако сметаме дека станува збор за дрон кој чини заедно со очилата помалку од 90 € и тоа ни помага да започнеме да експериментираме во пилотирањето на FPV.

Се разбира, да се биде уред дизајниран да лета во затворени простории каде што просторите се намалуваат, летот со FPV се препорачува само за пилоти со среден степен на пилотирање. Ако она што го сакате е да ги направите вашите први тестови во овој режим на лет, препорачуваме да го користите во голем внатрешен простор, како што е спортска сала или слично, бидејќи во спротивно ќе биде многу тешко да не се срушите во првите секунди бидејќи за некој, ако искуството е сложено, добро мери растојанија и знае каква е состојбата на уредот во однос на околината.

Други карактеристики на Microdrone Smartview VR

Дронот има 6-минутна автономија на летот; батеријата може да се полни со приклучување на уредот во USB што потоа може да се поврзе со напојувањето или со компјутер, но по избор исто така можеме да ја вчитаме преку станицата. Оваа втора опција нуди многу побавно полнење и исто така ги користи батериите на станицата, па логично е дизајнирана да ја полни само кога сме на улица и немаме друга алтернатива.

Станицата е обезбедена со говорница каде што можеме да го поставиме паметниот телефон за да го гледаме видеото во реално време додека возиме (во случај да не сакаме да ги користиме очилата). Исто така, има мал сад за носење на микродон во него на поудобен начин.

Мислење на уредникот

Микродрон Smartview VR
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
a 89,90
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Режим на летање од прва личност со очила VR
 • Напредни карактеристики како копче за слетување, апсолутна контрола и враќање дома
 • Многу мал

Contras

 • Промашуваме трета брзина побрзо

Заклучок за Microdrone Smartview VR

Ова е забавен и лесен за употреба уред за нормално пилотирање со станица или паметен телефон. Можеме да го користиме со очилата за да направиме лет во прво лице, но тоа е опција само за пилоти со претходно искуство.

Купете микрородон Smartview VR

Микророднот Smartview VR чини 89,90 € и Можеме да го купиме во Југуетроника со кликнување овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.