Анализирајте ги сликите на дискот со MobaLiveCD

MobaLiveCD

MobaLiveCD е моќна едноставна алатка која може да ни помогне да анализираме слика на ISO-диск како и USB pendrive, во кој може да постојат сите тие датотеки за инсталација на одреден оперативен систем. Поради карактеристиките со кои оваа апликација е предложена од нејзините развивачи, мора да дадеме кратко објаснување за тоа како работи оваа алатка.

На прво место, вреди да се разјасни она што го спомнавме на почетокот на претходниот пасус, каде што го предложивме тоа MobaLiveCD Станува едноставна алатка, оваа ситуација е оправдана при преземање од нејзината официјална страница (или од алтернативен сервер), бидејќи датотеката тежи приближно 1.5 мегабајти; Исто така, рековме дека оваа алатка е моќна, нешто што може да биде во спротивност со она што го спомнавме за нејзината големина и дека, сепак, оваа јачина се докажува во секоја од неговите карактеристики предложени во интерфејсот.

Пријателски интерфејс за управување со MobaLiveCD

Сега, откако ќе преземеме MobaLiveCD ќе најдеме преносна апликација, ова е една од првите погодности што би можеле да ги откриеме и чија предност е што нема да инсталираме апсолутно ништо на нашиот компјутер. Меѓу најважните карактеристики што може да се восхитуваат на интерфејсот на оваа апликација се следниве:

 1. Инсталирајте опција во контекстното мени на сликите на ISO-дискот.
 2. Започнете ISO-слика што може да се подигне подигање.
 3. Тестирајте дали нашиот USB pendrive има инсталиран подигање на оперативен систем во овие додатоци.

Првото нешто што ќе направиме е да ја оправдаме употребата на MobaLiveCD, бидејќи со ова ќе избегнеме премногу бесплодни задачи за извршување во кое било дадено време. На пример, ако имаме стекнато ISO-слика и сме ја обработиле така што нејзините датотеки се дел од USB pendrive со подигање за подигнување, за да го тестираме, треба да го рестартираме компјутерот со овој додаток вметнат во USB-порта. Ако нашата опрема не започне со вметната галантерија (откако ги конфигуриравме опциите за подигање во BIOS-от), ова може да претставува дека во текот на процесот направивме некаква грешка, затоа сме изгубена работа, затоа што треба да започнеме повторно на нашата Виндоус компјутер и вратете се на работата на процесот на конвертирање на ISO-сликата во USB pendrive.

MobaLiveCD 01

Таму е местото каде што секоја од функциите на MobaLiveCD, бидејќи би можеле да избереме оној што се однесува на LiveCD за да можеме да ја избереме нашата ISO слика (која теоретски содржи инсталерот на оперативниот систем) и да провериме дали има подигнување за подигање; предлагаме да имаме неколку чекори што треба да се извршат за да работиме со оваа апликација:

 • Ја избираме иконата MobaLiveCD со десното копче на нашиот глушец и го извршуваме како Администратор.
 • Ја избираме 2-та опција (Извршете LiveCD).
 • Ние ја пребаруваме и избираме нашата ISO-слика.
 • Се надеваме дека ќе се појави прозорец (тип на команден терминал) што ќе ни го покаже извршувањето на инсталерот предложен од ISO-сликата.

MobaLiveCD 02

Со овие едноставни чекори, мора да се восхитуваме дали има или не нашата ISO-слика подигање на багажникот; развивачот предложи кратенка за тастатура за да може прегледајте го процесот на цел екран (Alt + Ctrl + f), исто што исто така мора да го искористиме за да излеземе од овој модалитет. За да го затвориме прозорецот за тестирање, ќе треба да ја користиме комбинацијата на тастери Atl + CTRL.

MobaLiveCD 03
Третата и последната опција ќе ни овозможи да го сториме истото, иако користиме USB pendrive; Претходно предложивме пример што го вклучуваше овој додаток, ова е најголемата алатка од која можеме да истакнеме MobaLiveCD, бидејќи ако се обидуваме пренесете ја целата содржина на ISO-слика на USB-стик така што инсталерот започнува од овој додаток, тогаш можеме да ја искористиме оваа опција за да знаеме дали правилно сме го спровеле процесот на пренос на датотека.

Првата опција се однесува интеграција на дополнителна опција во контекстното мени на ISO-слики, Истото што работи на одредени компјутери (не на сите оперативни системи). Исто така, мора да разјасниме дека алатката треба да се изврши со административни дозволи, во спротивно ќе се појават неколку грешки што нема да извршат ниту еден тест за ISO-сликите.

Повеќе информации - Дали сè уште користите Windows XP?… Можеби BootVis можеби ве интересира, Win8Usb - Инсталирајте пробна верзија на Windows 8 и зачувајте на USB


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.