Android Wear ќе го смени своето име во Wear OS

целосен список на надградливи паметни часовници со Android 8.0

Во моментов, паметните часовници што се достапни на пазарот ги управуваат помалку моќни верзии на оперативниот систем Различни компании. Од една страна ги наоѓаме watchOS на Apple, Tizen на Samsung и Android Wear на Android. Покрај тоа, Андроид има и други оперативни системи базирани на Андроид за управување со телевизии и со мултимедијални центри за возила.

По успехот на платформата Android Wear, многумина беа производители што Тие престанаа да се обложуваат на пазарот за носење уреди, делумно заради Гугл, бидејќи се чини дека ја остави настрана својата платформа за носења, што значително го одложи лансирањето на нови надградби, нешто што се чини дека ќе се промени.

Една од главните причини зошто Google се чинеше дека не плаќа интерес за својата платформа може да биде мотивирана од слаба продажба на терминали засновани на Android Wear, чија причина би можела да биде резултат на името на платформата, за која многу корисници на Андроид мислат дека не е компатибилна со iPhone, иако преку апликацијата Android Wear, можете да користите паметен часовник управуван од Android Wear на iPhone, иако со низа ограничувања што не ги наоѓаме во случајот со Apple Watch.

Откако го видовме виденото, тоа е веројатно Google не сака да ја напушти платформата напуштена, и планира низа промени што можат да дојдат наскоро. Првиот влијае на името, име што ќе се нарекува Android Wear до Wear OS, целосно заборавајќи на зборот Android, движење што се чини дека има за цел да „разјасни“ дека овој оперативен систем е совршено компатибилен со iOS, со соодветната апликација, апликација која логично исто така ќе го смени своето име прифаќајќи го ова ново име.

Андроид исплата

Се чини дека компанијата со седиште во Маунтин Вју сака намалете го името на апоени, така што за корисниците е многу појасно. Друг пример за нови имиња може да се најде во платформата за плаќање, која за неколку месеци е преименувана во Google Pay наместо Android Pay. Google Pay нуди многу поголема и помалку генеричка гаранција од она што Android Pay може да го понуди, на овој начин компанијата за пребарување сака нејзината платформа за плаќање да продолжи да расте и во одреден момент да ги надмине и Apple Pay и Samsung Pay, водечките платформи во целиот свет ако зборуваме за електронски плаќања преку паметен телефон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.