Најдобрите воки-токи апликации што можете да ги испробате

Девојка се насмевнува и зборува на воки токи на Андроид

Апликациите за токи се многу корисни за одржување контакт во одредени ситуации, а некои можат да работат дури и без интернет. Покрај тоа, тие се многу забавни и лесни за употреба, бидејќи само притиснете за да разговарате со сите што се поврзани.

Дали сакате да комуницирате со вашите пријатели или семејството на брз, забавен и поинаков начин? Следно, ви претставуваме избор на најдобрите апликации за воки токи (исто така познати како push-to-talk или PTT апликации) кои можете да ги преземете на вашиот мобилен телефон со Android.

Со нив можете да комуницирате со вашите контакти приватно или во групи, да испраќате текстуални пораки или слики и да уживате искуство слично на она на традиционалните воки токи. Дали се осмелувате да ги пробате? Продолжете да читате и откријте се што ви нудат.

5-те најдобри воки-токи апликации за Android

Ова се најдобрите 5 оценети апликации за воки-токи за комуникација со вашите пријатели или семејството:

Zello PTT Walkie Talkie

Zello, апликација за воки токи PTT за Android

Zello е една од најпопуларните и најкомплетните воки-токи апликации, која ви овозможува да разговарате со вашите контакти приватно или на јавни канали, да испраќате пораки со текст и слики и да уживате во висококвалитетен пренос во реално време.

Интерфејсот е многу интуитивен и лесен за користење, и јавните групи може да имаат до 6.000 корисници. Потребен е интернет за користење на Zello, а работи и преку WiFi и преку мобилни податоци (3G, 4G и 5G).

Zello нуди платена претплата за користење на Zello во организации, со дополнителни функции за управување со тимот. Zello бара Android 6.0 или понова верзија и е бесплатна за користење и без реклами.

Зело Воки Токи
Зело Воки Токи
Развивач: Zello Inc
цена: слободен

Гласник на Воксер Воки Токи Месинџер

Voxer, PTT воки-токи апликација за Android

Во Voxer, функциите на воки токи се комбинирани со оние на апликацијата за инстант пораки, која ви овозможува да испраќате и примате гласовни, текстуални и слики пораки и пристап до историјата на разговори.

Апликацијата е бесплатна и достапна за Android, iOS и има и веб верзија, која работи само на Google Chrome. Тоа е многу корисна апликација за брзо и безбедно комуницирање со вашите колеги, пријатели или семејство, бидејќи има шифрирање од крај до крај.

Voizer е бесплатен за преземање и користење без рекламирање. Но, се нуди и претплата за пристап до Voxer Pro, со дополнителни функции. Voxer бара Android 5.0 или понова верзија.

Воксер Воки-Токи ПТТ
Воксер Воки-Токи ПТТ
Развивач: VoxerPro ДОО
цена: слободен

Воки токи - Push to Talk

Walkie Talkie Push To Talk, апликација PTT воки токи за Android

Со апликацијата Walkie Talkie можете да комуницирате со други луѓе како да имате вистински воки токи, но преку интернет. Можете исто така да испраќате текстуални пораки и да уживате во висококвалитетен пренос во реално време.

Интерфејсот Walkie Talkie – Push to Talk е многу впечатлив, симулира вистински воки-токи. Можете да го користите бесплатно со отворање на сопствен канал или да прелистувате список на постоечки јавни канали.

Walkie Talkie – Push to Talk е многу удобна и забавна апликација за разговор со вашите пријатели, соседи или роднини, без потреба да се јавувате.

WiFi Walkie Talkie Slide2Talk

Slide2Talk, PTT воки-токи апликација за Android

Оваа апликација за воки-токи може да работи со или без интернет се додека корисниците се на истата Wi-Fi мрежа. На овој начин WiFi Walkie Talkie Slide2Talk може да се користи како домофон во домот или канцеларијата.

Ако нема достапна WiFi мрежа, можно е да се создаде жариште за поврзување на неколку компјутери. Можно е и поврзување преку WiFi Direct (P2P) или работа преку Bluetooth.

Апликацијата WiFi Walkie Talkie Slide2Talk е потполно бесплатна и без реклами, но има премиум пакет. Ова ви овозможува да испраќате гласовни пораки преку Интернет и локално истовремено, за да одржувате комуникација насекаде.

Slide2Talk Wi-Fi Walkie Talkie
Slide2Talk Wi-Fi Walkie Talkie
Развивач: Slide2Talk Co.
цена: слободен

Онлајн Walkie Talkie Pro PTT

Онлајн Pro PTT, PTT воки-токи апликација за Android

Оваа апликација ви овозможува да комуницирате со други луѓе преку глас, како да имате вистински воки токи, но и со видео. Можете да користите јавни или приватни канали, без потреба да креирате корисничка сметка.

Можете исто така да испраќате текстуални пораки, најдете нови пријатели и скенирајте достапни канали. Апликацијата е бесплатна, но има реклами и некои ограничени функции. Онлајн Walkie Talkie Pro PTT користи интернет (WiFi или мобилни податоци) за да работи.

Постои месечна претплата што ви овозможува да ги отстраните рекламите и да пристапите до сите функции, како што е криењето на вашата лична карта. На апликацијата и требаат релативно малку дозволи, како што се пристап до микрофонот, камерата и складирањето.

Онлајн Walkie Talkie Pro
Онлајн Walkie Talkie Pro
Развивач: NAVA апликации
цена: слободен

Што се токи апликации?

Тие се апликации кои ви дозволуваат да комуницирате со други луѓе преку глас, како вистински воки-токи, но користејќи интернет конекција, Bluetooth или локална WiFi мрежа.

Повеќето воки-токи апликации имаат напредни функции, како што се создавање јавни или приватни групи или канали, како и што ви дозволуваат да испраќате текстуални пораки, емотикони или дури и фотографии.

Бој инсталира PTT апликација на Андроид за воки токи

За што служат воки-токи апликациите?

Тие служат за одржување контакт во ситуации кога гласовната комуникација во реално време е најзгодна. Апликациите за кои не е потребен интернет се корисни и на места каде што нема добра покриеност, како во патувања, екскурзии, настани или итни случаи.

Покрај тоа, тие се многу забавни и лесни за употреба, бидејќи треба само да притиснете за да разговарате.

Какви предности имаат токи апликациите во однос на повиците или пораките?

Предностите се дека тие се побрзи, побезбедни и поевтини од повик, покрај да може да разговара со стотици луѓе.

Не треба да чекате другата личност да одговори или да напише, но можете да разговарате и да слушате веднаш. Можете исто така да испраќате шифрирани гласовни пораки, кои може да ги слушне само примачот.

Најважно е тоа не мора да плаќате за секој повик или порака, бидејќи можете да користите Wi-Fi мрежа или мобилни податоци, а во некои случаи интернетот не е потребен.

Што ми е потребно за да користам воки-токи апликација?

Потребен ви е мобилен уред со Android (или iOS), инсталирана апликација за воки-токи и во повеќето случаи интернет-врска (Wi-Fi или мобилни податоци). Апликациите за воки-токи бараат дозволи за користење на микрофонот и во некои случаи складиштето.

Други токи апликации исто така бараат лиценца или претплата за пристап до сите нивни функции.

Човекот вика изнервиран преку апликацијата за воки токи PTT

Какви апликации за воки токи препорачувате?

Постојат многу токи апликации достапни за мобилни телефони, но некои од најпопуларните и најкомплетните се: Zello, Voxer и Walkie Talkie – Push to Talk. На сите горенаведени им треба интернет за да работи.

Ако ви треба апликација за воки токи што работи без интернет, можете да пробате WiFi Walkie Talkie Slide2Talk. И ако не сакате да креирате сметка и да ги давате вашите податоци, ви препорачуваме Online Walkie Talkie Pro PTT.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.