Андроид емулаторот Енди би можел да инсталира софтвер за рударство на крипто валута

Ако зборуваме за најранливите оперативни системи, Виндоус отсекогаш бил победник. Причината не е никој друг, туку да се биде најкористениот оперативен систем во светот. Ако зборуваме за мобилни екосистеми, каде што работата е сведена на само два, iOS и Android, оперативниот систем на Google нуди неверојатна привлечност за пријателите на другите.

Андроид дозволува инсталирајте апликации од непрепознаени извори, што претставува ризик за безбедноста на корисниците на оваа платформа, кои инсталираат апликации надвор од Play Store. Со појавата на Android емулатори за компјутер, се чини дека популарноста на Android и можноста да можат да извршуваат апликации на компјутер се зголемија и некои емулатори започнаа да ја користат оваа ситуација со инсталирање на софтвер за рударство на крипто-валути.

Компјутер Bitcoin

Најновата апликација што е вклучена во оваа лоша практика што искористете ги ресурсите на нашиот тим за рударство на криптовалути Го наоѓаме во емулаторот Енди, иако според инвеститорот е апсолутно погрешен и го припишува овој проблем на апликации од трети страни што можеби ги инсталирале корисниците.

Но, разни истражувачи за безбедност го тврдат тоа тоа е самиот емулатор Енди кој продолжува да го инсталира, бидејќи комуницира со IP за преземање на софтверот за рударство, затоа изговорот дека апликациите од трети страни го инсталираат софтверот нема објаснување.

Исто така, ако сме уморни од користење на емулаторот Android Any, откако ќе го деинсталираме рударскиот софтвер продолжува да работи, така што уште еднаш се покажа дека не се апликации од трети лица кои ја инсталираат, туку дека е самиот развивач кој е заинтересиран да има корист од опремата на корисниците за рударство на крипто-валути, без да мора да вложува инвестиции во опрема.

Ако имате намера да користите емулатор на Android, најдоброто решение денес е BlueStacksИако троши голема количина на ресурси и бара умерено моќен тим. Енди, убаво беше додека траеше, но со доверба од корисниците не се игра и со оваа игра целосно го изгубивте.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.