Андроид за компјутер

Андроид за компјутер

Дали сакаш инсталирајте Андроид на компјутерот? Емулацијата на оперативните системи отсекогаш била и ќе биде една од најдобрите опции за да се провери дали оперативен систем или неговите апликации одговараат на нашите потреби, вкусови или преференции. Иако тоа не е секогаш така, бидејќи единствената цел на аркадните емулатори или старите конзоли е да ги задоволат нашите спомени од детството.

Ако ги оставиме настрана потребите што можеби ќе треба да ги користиме емулаторот, во оваа статија ќе се фокусирам на тоа да ви покажам кои се најдобри емулатори на Андроид за компјутер, некои емулатори што ќе ни овозможат да тестираме која било апликација за Android на нашиот компјутер, или да ја користиме на поудобен начин со тастатура, како што е WhatsApp, или да откриеме која е најдобрата апликација што одговара на нашите потреби без да го полниме нашиот паметен телефон ѓубре Андроид додека ги тестираме.

Сите емулатори што ви ги покажувам во оваа компилација се прилагодени за да можеме користете ги апликациите и игрите преку тастатурата и глувчето од нашиот компјутер. Некои дури ни овозможуваат да го користиме интерфејсот на допир на нашиот компјутер, овозможувајќи ни да играме како да го правиме тоа на таблет со Android, сè додека апликацијата или играта е адаптирана.

Минимални барања за компјутер

Пред сè, имајте на ум дека не сите емулатори имаат исти барања Во однос на потребните спецификации за да може да се инсталира апликацијата на нашиот компјутер, ова мора да се земе предвид пред да се вклучите во каква било инсталација што може да трае подолго од нормалното на стариот компјутер и потоа да комуницирате со верзијата со Android. Инсталираната е толку бавна што ние едвај може да комуницира со него.

Ако го купивте вашиот компјутер за релативно кратко време, многу е веројатно дека има 4 GB RAM меморија заедно со процесор доволно моќен за да се движи лесно. кој било емулатор што ќе ви го покажам во оваа статија.

Ако, пак, планирате да го инсталирате на стар компјутер за којшто лежите, мора да имате предвид дека емулаторот работи прилично добро, бара минимум 1 GB, подобро 2 ако е можно. Што се однесува до процесорот, брзината од која работи правилно 1,2 Ghz. Просторот потребен за инсталирање на која било од овие емулатори е вистинско поминување, дури и ви требаат простор до 25 GB.

Графиката на нашиот компјутер не е важна, бидејќи графичкиот интерфејс се движи благодарение на интегрираниот во нашиот компјутер и колку е поголема брзината на тоа, перформансите на емулаторот ќе бидат поголеми.

Користете виртуелна машина

Виртуелни машини на компјутер за да работи Андроид

Многу емулатори што ви ги покажуваме во оваа статија, бараат инсталација на хард диск настрана, нешто што многу корисници го немаат на нивниот компјутер. Освен ако единствената употреба што сакаме да му ја дадеме на компјутерот каде што ќе го инсталираме, најдобро што можеме да сториме е да користиме менаџер за виртуелна машина како што се VMWare или VirtualBox, на овој начин, кога ќе се умориме од таа верзија, можеме да го избришеме тоа директно без да влијае на перформансите на нашиот компјутер.

Но, исто така, тоа е одлично решение ако е тоа што го сакаме секогаш имајте различни емулатори на Android при рака инсталиран на нашиот компјутер со цел да ги искористи целосно функциите што ги нуди секој и секој, бидејќи како и обично, она што им недостасува на некои други и обратно.

Како да инсталирате Андроид на компјутер

BlueStacks

Во последниве години, едно од решенијата што подобри перформанси и опции што ни ги нуди кога го следиме Android на нашиот компјутер тоа е BlueStacks. Се разбира, ако имате нешто стар компјутер, не препорачувам да се обидете да го инсталирате, не само поради времето што трае процесот, туку затоа што работата на емулаторот остава многу што сакате. Барањата што ни ги нуди овој емулатор се мотивирани од големиот број опции што ги нуди кога станува збор за максимално искористување на Android.

BlueStacks е една од ретките емулатори што ги интегрира услугите на Google Play, за да можеме да ги синхронизираме податоците за сметката на нашиот паметен телефон со емулаторот и да можеме директно да пристапуваме до сите апликации што претходно ги купивме со нашиот терминал за Android. Покрај тоа, тој е исто така компатибилен со интерфејсот на допир, така што можеме да користиме апликации или игри со интеракција директно на екранот на нашиот компјутер, наместо да користиме тастатура и / или глувче.

BlueStacks

AndyOS

Можеби, AndyOS е едно од најдобрите решенија што можеме да ги најдеме за да уживаме или да работиме секојдневно со Андроид од нашиот компјутер, бидејќи тој е оној што ни нуди најдобро искуство со совршена интеграција прилагодена на нашиот компјутер. 100% компатибилен со Google Play, така што ќе уживаме без проблеми во пристапот што тој ни го нуди до продавницата за апликации на Google и ќе ги испробаме сите по една по друга сите игри и апликации што ги сакаме.

AndyOS

Генимоција

Ако не сакаме да си го комплицираме животот со виртуелни машини, Г.emymotion автоматски создава виртуелна машина совршен за инсталирање подоцна на Android, исто така е компатибилен и со компјутер и со Linux и со Mac. Покрај тоа, тој е компатибилен со камерата на нашиот компјутер, така што ќе можеме да го користиме како да е навистина паметен телефон или таблет со Android .

Генимоција

RemixOS

Инсталирајте го Андроид на компјутер

RemixOS излезе на пазарот како благослов за сите оние корисници кои бараа брз и лесен начин да уживаат во своите игри или апликации на компјутер. За жал, како што стигна до пазарот, тој замина, а програмерите избраа да се откажат од проектот за да се посветат на други економски попрофитабилни проекти бидејќи и покрај реперкусијата што ја имаше лансирањето на оваа верзија на Android за компјутер, таа беше целосно бесплатна воздухот, што знам, никој не живее.

RemixOS работи со Android 6.0, е еден од ретките што ги имаме нуди таква неодамнешна верзија на Android бесплатно и тоа е една од најдобрите опции ако сакаме да ја искористиме за игра. Бидејќи е бесплатно, можеме да го најдеме на голем број веб-страници или да преземаме страници, иако веќе не е достапно преку веб-страницата на инвеститорот. RemixOS ни овозможува да прилагодиме голем број опции за да ја прилагодиме верзијата на Android според нашите потреби и вкусови, но има едно ограничување, а тоа е дека не е компатибилна со AMD процесорите.

RemixOS

KoPlayer

Ако освен што уживате во игри или апликации со Android на вашиот компјутер, вие исто така сакате снимање на екранот, KoPlayer може да биде апликација што најдобро одговара на вашите потреби. Со фер барања, KoPlayer е добра алтернатива за снимање видеа од игри, апликации или едноставно за извршување на која било апликација што се наоѓа само во екосистемот на Google, Android.

KoPlayer

АРКон

Андроид на вашиот компјутер со Архон

Благодарение на оваа екстензија за Chrome, можеме да уживаме во апликациите достапни на Google Play без да зафаќаме голем дел од нашиот хард диск со полн емулатор кој исто така бара умерено моќен уред. Да се ​​биде емулатор на Android, нешто што на Google не му се допаѓа многу, оваа наставка не е достапна во продавницата Google Chrome, затоа мора да одиме на GitHub за да ја преземеме и да уживаме во неа.

Архон

Многу

Manymo не работи како наставка, но скоро, бидејќи е емулатор на Android на Интернет, па понекогаш може да работи не толку брзо колку што сакаме особено кога работиме некои апликации или игри, но тоа ни нуди предност во тоа што не мора да инсталираме никаков софтвер на нашиот компјутер, ако сакаме само да го имитираме Android за да тестираме одредена апликација.

Многу

memu

Мему ни нуди комплетен Андроид 5.1 емулатор што е компатибилен или со Intel или AMD процесори. Преку лентата со мени, која се наоѓа на една од страните, можеме да ги конфигурираме и работата на глувчето и тастатурата за да одговараат на нашите потреби и кога играме игри и кога работиме.

Во оваа статија се обидовме да ги сумираме опциите за сите вкусови и потреби, од целосни верзии што инсталираат и работат самостојно, преку екстензии или веб-емулатори Vis за да завршат со емулатори во форма на апликација. Сега само треба да видите што е тоа опција што најдобро одговара на вашите потреби.

мени

Nox Player

Андроид на вашиот компјутер со Nox Player

Ако целта што сакате да ја дадете на Android на вашиот компјутер не е да играте, туку едноставно сакате да користите Instagram, WhatsApp и малку повеќе Nox е едно од наједноставните и најбрзите решенија што можеме да ги најдеме на пазарот. Ни нуди директен пристап до Google Play за да можеме дури и да ја искористиме оваа верзија за да ги тестираме апликациите пред да ги инсталираме на нашиот паметен телефон, со цел да избегнеме исполнување со ѓубре што го оставаат апликациите додека ги бришеме.

Nox


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.