Android Nougat достигнува 2.8% од инсталациите во месец март

Се наоѓаме во не многу добар момент во однос на темпото на ажурирање за уредите со Android, но се очекува дека со најновите изданија ова значително ќе се подобри или новата верзија ќе пристигне со прениска стапка на уреди ажурирани до најновата верзија достапни Очигледно кога ја кажуваме најновата верзија, зборуваме за верзијата 7.0, веќе не мислиме на 7.1 ... Во секој случај, во јануари 2016 година стапката на усвојување на претходниот оперативен систем Android Marshmallow беше едвај 0,7% на сите уреди, ова се зголеми во март на 2,3% Значи, не дека оваа година работите се прават многу подобро и нормално е корисниците да се жалат на тоа.

Засега, она што можеме да го видиме на овој понизок графикон е дека имајќи го предвид годишното време во кое се наоѓаме, стапката на посвојување треба да биде многу поголема, но во овој случај не е нешто на што не сме навикнати, па директно ако резултатите се нешто повисоки од минатата година со претходната верзија многу подобра, но јасно е дека мора да продолжиме да работиме на тоа.

Од друга страна, она што го сфаќаме е дека терминалите што се ажурираат обично се секогаш исти, за разлика од новите од Google, Pixel или Nexus - високи опсези, Moto G, некои Sony, Huawei и нешто друго) и кога веќе помина доста долго откако е објавен новиот ОС, во овој случај околу годината. Во прилог на ова, она што не е добро за Андроид е тоа што се лансираат нови уреди со премногу стари верзии на системот, нешто што се случува сè помалку, но тоа продолжува да се случува и ова не ги фаворизира корисниците. Се надеваме дека наскоро ќе се постигнат повисоки стапки на усвојување на оперативниот систем Андроид Нугат и е тоа што не достигнува 3% од активните уреди тоа не е добро и помалку добро дека 10,6% имаат инсталирано ellyели Бин или 20,8% се во Кит Кат.

Со претставувањето на новиот LG G6, Huawei P10, Nokia и другите модели претставени на MWC оваа бројка сигурно ќе се зголеми бидејќи сите тие ќе го додадат новиот Android Nougat, но би било подобро ако ажурирањата би биле достапни на поголем број уреди тоа не бидат ново ослободените.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)