Андроид Н во пет клучни точки

Google

Вчера започна Google I / O 2016, еден од најголемите настани што се одржуваат денес во светот на технологијата и секако еден од најважните моменти беше официјална презентација на Android N, од кои во моментот не го знаеме неговото дефинитивно име, нешто во кое вие ​​самите можете да интервенирате на одлучувачки начин, како што коментиравме во овој напис.

Оваа нова верзија на Android веќе беше достапна на пазарот за да може да ја тестира и испита на уредите Nexus, но би можеле да кажеме дека сега е официјално достапна по вчерашната презентација од Google. Во оваа статија ќе ги разгледаме главните новини што можеме да ги најдеме, иако да, засега и освен ако имате уред со печат на гигантот за пребарување, нема да можете да ги тестирате и ќе мора да почекате некое време да го стори тоа.

Android N се врти околу пет клучни точки што ќе ги разгледаме сега, подготвени да ги знаеме сите новости за Android N?

Мулти-прозорецот доаѓа до нашиот паметен телефон

Андроид Н.

Ова е можеби најистакнатата карактеристика на Android N и иако веќе беше достапна на некои уреди благодарение на софтверот на различните производители, сега ќе стигне до сите паметни телефони и таблети на природен начин. На пример, може да биде навистина корисно ако сакаме да направиме две работи истовремено на нашиот уред, од гледајте видео на YouTube и коментирајте го преку WhatsApp со пријател, или напишете е-пошта додека се консултирате со какви било податоци на сликата што е зачувана во вашата библиотека со слики.

Благодарение на пробната верзија на Android N или Android 7.0, можевме да го тестираме мулти-прозорецот. За да го активирате, само треба да кликнете на квадратното копче на оваа нова функција. Следно, мора да притиснете и задржите апликација и да ја повлечете нагоре. Апликацијата што ја отворивте ќе остане на горниот дел од екранот, оставајќи го долниот дел на екранот слободен за да можете да работите на неа со друга апликација.

Лентата за известувања е полна со новости

Лентата за известувања е една од главните и најинтересните карактеристики на Android, а со доаѓањето на Android N претрпе неколку важни промени. Во новата верзија на оперативниот систем, само со лизгање на лентата за известување надолу ќе ја најдеме пет кратенки до функциите, без повторно да ја повлечете лентата, како што беше случај порано. Ви благодариме на Гугл што ги слушнавте нашите молби и не губевте повеќе време!

Овие кратенки може да се уредуваат и менуваат, иако е можно да ги најдеме само во Андроид Акции и тоа е дека многу производители со своите слоеви на прилагодување во голема мера ги модифицираат овие типови опции и оваа ги има сите обележја што и вие нема да ги сакате многу на производителите кои понекогаш претпочитаат да гледаат на друг начин и да ги игнорираат подобрувањата што Гугл ги воведува во Андроид, за да ги претстават своите.

Секако исто така ќе биде можно да се одговорат на пораките од апликациите за инстант пораки од самата лента, за да ни заштеди проблеми да мора да ја отвориме апликацијата. Покрај тоа, известувањата, кои имаат тенденција да бидат групирани, сега ќе бидат прикажани на прикажан начин со само мало притискање.

Не сакаме да го затвориме овој дел без да застанеме да истакнеме една последна новина и тоа е дека во Android N конечно можеме да ги видиме информациите за батеријата во лентата за известувања. Ова е нешто што повеќето производители го вметнуваат во нивниот слој за прилагодување и што е навистина корисно за секој корисник, но дека Google не сакаше да го вклучи. Од оваа нова верзија на софтверот ќе можеме да го видиме преостанатиот процент на батерија. Покрај тоа, само со кликнување на иконата за батерија можеме да го видиме графиконот за потрошувачка и со кликнување на „Повеќе опции“ можеме да одиме директно до поставките на батеријата.

Android N е побезбеден

Андроид

Многу корисници сметаат дека Андроид е небезбеден оперативен систем, се разбира без премногу тестови, но исто така и врз основа на некои настани што Гугл мораше да ги претрпи самостојно. Сепак, се чини дека гигантот за пребарување е подготвен да ја подобри безбедноста на својот оперативен систем и затоа вчера на конференцијата за презентација на Google I / O 2016 постојано инсистираше на тоа дека новиот Android N ќе биде побезбеден од која било претходна верзија.

на новата енкрипција заснована на датотеки ќе му овозможи на секој корисник да криптира одделни датотеки, наместо да мора да го криптира целиот уред. Ова е само првата безбедносна мерка додадена од Google на која мора да додадеме проширена заштита на мултимедијалната рамка што го намалува бројот на места каде што хакерите и сите видови на шпионски софтвер можат да се прикрадат во нашиот уред.

Да се ​​заокружи ова прашање, и иако нема многу врска со безбедноста, ако може да влијае на тоа, Google ја имплементираше во Android N можноста да не мора рачно да презема и инсталира ажурирања на софтвер. Овие се вршат во позадина и нема да мораме да чекаме во кое било време од преземањето и инсталирањето на ажурирањата, единственото нешто за што ќе треба да се грижиме е повторно вклучување на уредот доколку е потребно. Ова не остава ниту еден уред застарен и без релевантни безбедносни подобрувања, кои беа еден од многуте проблеми што изложија голем број на корисници на напади или малициозен софтвер.

Корисниците ќе го изберат името на новата верзија

Google

Новата верзија на Андроид ќе се крсти уште еднаш со името на слатка Овој пат ќе започне со буквата Н. Многумина сметаа дека Гугл веќе затвори интересен договор за новиот Андроид 7.0 да се вика Андроид Нутела, но се чини дека на крајот нема да биде така гигантот за пребарување ни даде можност да избереме име на сите корисници.

За ова, таа ни овозможи достапна веб-страница на која можеме да гласаме за името што најмногу ни се допаѓа или да нè убеди. Од сите што се предложени, најмногу се повторува оној што го избра Гугл за да го крсти новиот и сега официјален Андроид Н. Се разбира, не го знам случајот што Гугл ќе нè направи и треба да замислиме повеќе или помалку нормално име триумфира згрчено и ужасно име триумфира, дали Google исто така ќе ја крсти новата верзија на Android со тоа име? Се плашам дека не.

Android N официјално ќе пристигне во септември

Google

Пред скоро два месеци Гугл ја објави првата верзија на А.ndroid N Developer Preview, што во моментов е можно да се инсталира на Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player и Sony Xperia Z3. Гигантот за пребарување на повеќе или помалку официјален начин потврди дека ќе објави вкупно 5 слики за преглед пред да ја објави конечната верзија.

Овие 5 слики ќе бидат објавени до јули и според предвидувањата, финалната верзија, заедно со новиот Nexus, ќе биде објавена во септември. Еве го патоказот на Google за Android N;

 • Преглед 1 (прва верзија, алфа), март
 • Преглед 2 (ажурирање, бета), април
 • Преглед 3 (ажурирање, бета), мај
 • Преглед 4 (Конечни API и Официјален SDK), јуни
 • Преглед 5 (завршен тест), јули
 • Конечна верзија и објавување на кодот AOSP со презентација на новиот Nexus

За новиот Nexus веќе знаевме неколку гласини за можна производство од страна на Huawei, иако во моментот нема некое важно протекување што ни овозможува да го видиме дизајнот на терминалот или да ги знаеме неговите главни карактеристики и спецификации.

Ако имате еден од уредите компатибилни со Android N и неговите пробни верзии, можете да го инсталирате сега на повеќе или помалку едноставен начин и да започнете да уживате во некои од новите функции што ги носи со себе новата верзија на оперативниот систем на Google. Можете исто така да го ажурирате уредот бидејќи се објавуваат нови слики се додека не стигнете до крајната и конечна верзија што веќе ќе ги содржи сите новости во оваа нова верзија на Androiod.

Сите ние што имаме уред со оперативниот систем Andropid, со нетрпение го очекуваме доаѓањето на Android N, бидејќи ако со Android Lollipop дојдоа естетските подобрувања и со Android Marsmallow сите оние технички подобрувања што беа потребни, сега со оваа нова верзија на Google софтвер Се чини дека сè што им треба на корисниците конечно ќе пристигне и ние тоа го баравме подолго време.

Што мислите за главните вести што ќе ги видиме во новиот Android N кој е веќе официјален?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во која сме присутни и каде сме желни да споделиме пријатни моменти со вас, дебатирајќи на оваа тема и многу други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.