Андроид пораките сега се достапни преку нашиот компјутер преку веб

Момците во Google не престануваат да ги тестираат своите различни услуги сè додека не откријат кој е најсоодветен за потребите на корисниците. Во последниве години, гигантот за пребарување лансираше различни платформи за да се обиде да им конкурира на WhatsApp, Telegram, Line, Apple Messages… Но, тој нема ниту дел од питата.

Исто така, бидејќи постојано прави промени, корисниците не се подготвени да го испробаат секој експеримент што го прави компанијата. Пред неколку месеци, и да се обиде да достигне поголем број на корисници, Google го изјави тоа неговата апликација за пораки ќе стигнеше до работната површина на компјутерот. Иако подоцна отколку што се очекуваше, „Андроид пораките“ сега се достапни преку Интернет.

Тврдоглавоста на Гугл со тоа што не сака да лансира платформа преку интернет за проширување на употребата на нејзината апликација за пораки, го предизвика ова нема да биде позиционирана како платформа за да се земе предвид меѓу корисниците на кои им е потребна услуга за пораки со повеќе платформи како што се Telegram, Apple Messages или без понатаму, WhatsApp преку WhatsApp Web.

За да користиме Android Messages, мора да ја посетиме мрежата messages.android.com со прелистувачот Chrome, Firefox или Opera. Следно, ние мора скенирајте го QR-кодот од самата апликација што се појавува на екранот, така што разговорите се синхронизираат со нашиот паметен телефон. Како што можеме да видиме, операцијата е многу едноставна и слична на она што ни го нуди WhatsApp Web.

Проблемот со овој тип на врска е тоа што секогаш мора да го имаме нашиот уред е вклучен во секое времеКако што ќе го исклучиме, тоа ќе ја изгуби врската, па како решението што ни го нуди WhatsApp Web, тоа е полупечено решение и прилично невешт, мора да се каже.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.