Андроид 8.0 октопод?

Како и секоја година, откако Google ја презентира првата прелиминарна верзија на својот следен оперативен систем за мобилни телефони, се зголемуваат шпекулациите и одземањата за тоа кое ќе биде неговото конечно име. Тоа се случи со Android M, се случи со Android N, и се случува со Android O.

Конечно, тие букви завршуваат како почеток на еден збор (бел слез или нугат за верзиите 6.0 и 7.0), како што можете да видите, слатки или слатки по име на англиски. Оваа година, Андроид 8.0 е со кодно име „Андроид О“, што натера многумина да помислат на „Орео“ (Веќе имавме Кит-Кат, затоа немојте да бидете изненадени) сепак, велигденско јајце во најновата бета верзија ги вознемири сите обложувалници.

Андроид О: од орео до октопод

Доколку плановите одат според планот, нема да помине долго додека Google официјално не ја лансира следната верзија на својот мобилен оперативен систем, Android 8.0, и покрај фактот дека тековната верзија се наоѓа само во десет или дванаесет од секои сто уреди. Во секој случај, како и секоја година околу ова време, обложувалниците продолжуваат: кое ќе биде крајното име на Android 8.0?

Неодамна, Гугл ја објави четвртата (и последна) бета верзија за развивачите, а меѓу новите опции вклучени, едно привлече моќно внимание: кога пристапувате до информациите за уредот и кликнувате неколку пати по ред на текстот на верзијата Андроид, октопод се појавува како лебди на сина позадина, и можете да комуницирате со него. Тоа е она што е познато како „велигденско јајце“.

Случајно, кодното име на Андроид 8.0 е „Андроид О“, а curубопитно, октоподот на англиски јазик се пишува „Октопод“. Според ова одбивање, веќе има многу кои се обложуваат на Андроид 8.0 Октопод како официјална деноминација, што би значело напуштање на традиционалните имиња на слатки и слатки во корист на овој морски октопод.

Што е со одбивањето? Дали сакате промената на името да биде потврдена?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јоланда Дел dijo

    Орео