Android P може да има гестови на екранот како оние на iPhone X

Малку по малку запознаваме многу од функциите што ќе ги вклучува Android P. Во голем дел поради прегледот што беше објавен во март и исто така поради различните протекувања. Сега повторно запознавме нова функција. Иако овој пат беше можно да се знае со неуспех на Google што постави слика од екранот. Која функција е тоа? Android P би имал навигација со гестови како оние на iPhone X.

Благодарение на оваа слика од екранот што компанијата брзо ја постави и избриша, можете да го видите ова. Бидејќи изгледа дека домашните и неодамнешните копчиња исчезнуваат од екранот. Подолу ви кажуваме повеќе за оваа можна функција.

На сликата што ја имаме подолу, тоа добро можете да го видите. Имаме слика од екранот, но дното е различно. Онаму каде што обично се појавуваат трите копчиња на екранот, сега ништо од ова не излегува и имаме лента за навигација. Она што многумина го зедоа како знак дека навигацијата со гестови доаѓа на Андроид П.

Сега наместо вообичаените три копчиња, можеме да видиме мала лента за навигација и копчето за назад на екранот. Затоа, можно е навигацијата со гестови во оперативниот систем да ја покажува само оваа мала лента за навигација кога се користи.

Иако досега никој не видел како работи оваа гест-навигација во Android P. Така да кажете повеќе би било чиста шпекулација. Но, оваа слика од екранот генерира многу повратни информации и може да претпоставите дека оваа одлика ќе се пробие до оперативниот систем.

Најверојатно во мај, за време на Google I / O 2018 повеќе информации за Android P се познати. Исто така, ќе биде за време на овие датуми кога ќе биде објавена втората претходна верзија на оперативниот систем. Тогаш може да бидат достапни повеќе карактеристики, вклучително и оваа навигација со гестови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.