Андроид П е крајот на опсегот на Nexus

Google

Пред неколку дена, Гугл ја објави првата верзија на Андроид П, нова верзија на оперативниот систем за мобилни уреди на Гугл, што ќе ни донесе неколку новости, вести кои во првично тие ќе достигнат опсег на Google Pixel подоцна да се прошири на останатите производители на паметни телефони кои се мачат да ги ажурираат своите уреди.

За жал Опсегот на Google Nexus нема да го добие новото ажурирање на Android P, лоши вести за корисниците на овие уреди кои ќе видат како завршува циклусот на ажурирање на нивните терминали во ноември оваа година. На овој начин, само опсегот на Google Pixel ќе биде оној што Android P ќе го добие пред некој друг.

Nexus 5x

Ако имате Nexus 5X, Nexus 5P или таблет Pixel C Андроид 8.1 ќе биде последното ажурирање што го добиваат од оперативниот систем на Гугл, без да се сметаат различните безбедносни ажурирања што ќе продолжат да ги добиваат до ноември оваа година, датумот на кој Гугл ќе престане да прима ажурирања засекогаш.

Откако Гугл започна со производство на свои уреди, компанијата со седиште во Маунтин Вју не се потруди да лансира свој таблет, со тоа што Пиксел Ц е последниот обид на компанијата. навестувајќи дека овој пазар не е интересен, нешто што ја демонстрира продажбата на овој вид уреди.

Со крајот на најавата за циклус на ажурирање, Nexus линијата официјално ќе престане да постои како линијата Pixel C во рамките на секторот за таблети. Она што не е јасно е дали Google ќе продолжи да се обложува само на палетата паметни телефони или ако напротив ќе се обиде повторно на пазарот на таблети, иако се чини дека сè покажува дека крајот на ажурирањата на Android е последниот клинец во ковчегот. .

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.