Антивирус, кој од сите постоечки е најдобар?

најважен микрософт-безбедност

Ова е едно од најчестите прашања што честопати го наоѓаат на Интернет од оние кои тие сакаат да бидат заштитени кога управуваат со нивниот оперативен систем Виндоус; загриженоста е валидна, бидејќи ако е одреден момент преземавме слики од Интернет во серија, некои од нив би можеле да бидат контаминирани со некаков вид на датотека со малициозен код, затоа треба да се користи некаков вид антивирус.

Покрај тоа, мора да инсталирате антивирус е речиси обврска за секој што има компјутер со Виндоус, бидејќи покрај анализата на нашата активност на мрежата (локална или Интернет), безбедноста и приватноста на нашите информации е исто така важна за корисникот. Дефинирај кој од сите антивируси на пазарот е најдобар Тоа е многу тешка задача да се спроведе, иако може да се препорачаат неколку алтернативи за да го чуваме нашиот компјутер безбеден и без закани.

Може ли различни датотеки да се скенираат со повеќе антивируси?

Одговорот е релативен и можеме да кажеме ДА и НЕ во зависност од секој случај; во првата ситуација, ДА е можно да се анализираат неколку датотеки со различен антивирус во исто време ако го правиме ова преку Интернет (т.е. со специјализирана антивирусна апликација на Интернет). Вториот аспект е квазигласно НЕ, бидејќи Виндоус генерално не прифаќа да бидат инсталирани повеќе од еден антивирусен систем, бидејќи може да има конфликти меѓу нив, па дури и забавување на операциите и функциите на оперативниот систем.

Една ситуација на којашто сведоци се експертите за компјутерска безбедност е дека специфичен антивирус може да открие голем број закани (малициозен софтвер, шпионски софтвер, тројанци и многу повеќе), што Не значи дека ги идентификува сите; Во тој момент е во функција друг антивирусен систем, кој пак ќе ги открие оние закани што претходниот не можеше да ги идентификува.

Инсталирајте ги најважните работи на Microsoft Security

Ова е името на антивирусниот систем предложен од Мајкрософт за корисници на Виндоус 7 и претходните верзии, име на антивирус кој наместо префрлете се на Windows Defender во Windows 8. Искуството што го имаа многу луѓе со овој безбедносен систем е пријатно (иако не за сите случаи), бидејќи наведениот антивирус може да се инсталира во позадина, додека друг работи во оперативниот систем.

Microsoft за безбедност Essentials

Со други зборови, ако инсталираме Microsoft Security Essentials, истото може да коегзистира на компјутер со други антивирусни системи со која е компатибилна, многу тешка ситуација да се дефинира, но вреди да се обиде со претпазливост.

Скенирајте датотеки со разни антивируси

Како што предложивме погоре, АКО е можно да се анализира датотека со неколку антивируси но, сè додека тоа се прави преку веб-апликација; од најпознатите опции што можат да се користат во однос на антивирусни системи на мрежата, би можеле да споменеме ESET онлајн скенер.

Microsoft за безбедност Essentials

И покрај тоа што е веб-апликација, оваа опција работи совршено добро со сите датотеки на нашиот оперативен систем, сите потполно бесплатни иако според нејзините развивачи; алатката главно се фокусира на обид за откријте малициозен софтвер пред други видови закани.

Друга добра опција преку Интернет е повикот BitDefender QuickScan, што може да биде ефикасно за одредени благи случаи на инфекција, бидејќи како што покажува нејзиното име, она што го прави оваа веб-апликација во реалноста брзо скенирање на кој било вид закана дека нашиот тим е инфилтриран.

тотален вирус

Двете опции што ги споменавме погоре можат да ја анализираат целата околина на нашиот компјутер Виндоус; но ако имаме прашање во врска со одредена датотека што можеби ја преземавме од Интернет или е приложена на нашата е-пошта, најдобра опција за ова е VirusTotal, И покрај тоа што е исто така веб-апликација, таа му овозможува на корисникот да направи избор на датотека за да може таа да биде поставена на серверите на алатката; предноста е во тоа што оваа апликација користи услуга на уште неколку антивируси. Недостаток е што датотеката што треба да се постави за да се анализира не треба да тежи повеќе од 32 MB.

Повеќе информации - Преглед: Како лесно да преземате слики со Image Downloader, Зајакнете ја приватноста на нашите податоци преземени и хостирани на компјутер, 10 апликации што повеќе нема да мора да ги инсталирате во Windows 8, Најдобар антивирус преку Интернет,

Извори - Тотален вирус, BitDefender, Есет онлајн, Microsoft за безбедност Essentials,


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.