5 апликации за да заштедите траење на батеријата на вашиот паметен телефон Андроид

апликации

Заштедете батерија на нашиот паметен телефон Тоа е нешто што скоро сите корисници треба да го имаат предвид практично секој ден, особено ако, на пример, излегуваме од дома првото утро и не се вратиме до доцна попладне, па дури и навечер. За среќа, мобилните уреди подобро управуваат со својата батерија и ни овозможуваат поголема автономија, но тие сè уште не го достигнале нивото да можеме да заборавиме колку батерија ни останува.

Пред некое време ви понудивме 10 интересни совети за заштеда на траење на батеријата на вашиот паметен телефон И, денес решивме да се вратиме на товарот, покажувајќи ви 5 апликации со кои ќе заштедите траење на батеријата на вашиот мобилен уред, за кои скоро сигурно не знаевте и кои ќе ви бидат навистина корисни во секојдневниот живот. Секако, ви оставивме линк за преземање за сите апликации, за да можете да ги инсталирате веднаш на вашиот мобилен уред.

Пред да започнеме со преглед на овие апликации што сакаме да ви ги покажеме денес, мора да ви кажеме дека резултатите се добри, но дека никој не очекува да ја направат батеријата да трае три дена, наместо еден како што трае вообичаено, или други изненадувачки работи . Тие се апликации кои помагаат, понекогаш многу, но тоа нема да го зголеми капацитетот на нашата батерија.

Штедач на батерии DU

Штедач на батерии Du

За да започнеме со оваа листа, ќе ви покажеме една од најсимнуваните апликации од Google Play, поврзана со темата што нè засега денес, и која е многу близу до достигнување на пет милиони оценки со пет starsвезди. Ова не е емпириски тест, но во повеќето случаи претпоставува дека се соочуваме со многу добра апликација, која е во согласност со она што го нуди. Непотребно е да се каже, да се биде на оваа листа, можеме да го потврдиме тоа Штедач на батерии Du Ни нуди неколку интересни карактеристики и треба да биде фиксен телефон на вашиот уред.

Бесплатната верзија на оваа апликација ни нуди а целосна оптимизација на нашиот уред со оперативен систем Андроид и исто така можност за избор на различни режими на заштеда, со можност да креираме и сопствен режим на заштеда, со посебен акцент на деталите што најмногу нè интересираат.

Бранител на батеријата

Бранител на батеријата Се случува да биде сигурно една од наједноставните апликации што сте ги виделе, но поговорката вели дека понекогаш наједноставната е најефективната. Благодарение на оваа апликација ќе можеме да правиме основни, но навистина корисни работи како што се автоматско активирање или деактивирање на WiFi, деактивирање врски кога спиеме и контролирање на многу други многу корисни процеси.

Можеби заштедата на батеријата не е голема, но скоро сигурно ќе ја забележите на крајот на денот доколку користите Батери Денфедер.

Покрај тоа, и за да не започнете да поставувате проблеми со оваа апликација, може да се преземе бесплатно од официјалната продавница за апликации на Google или што е истата Google Play. Подолу имате директна врска за да ја преземете веднаш на вашиот паметен телефон.

Заштеда на батеријата-бранител
Заштеда на батеријата-бранител
Развивач: ИНФОЛИФ ДОО
цена: Да бидат објавени

Гринфицирајте

Гринфицирајте

Оваа апликација е уште една од одличните класици во однос на заштедата и оптимизацијата на батеријата, бидејќи се појави во официјалната продавница за апликации од страна на Android KitKat. Во тоа време можеше да се користи само на уреди со пристап до root, но денес Гринфицирајте може да се ажурира на кој било вид уред.

Работата на оваа апликација се заснова на пронајдете ги процесите што не се потребни во рамките на нашиот паметен телефон или таблет, и потоа оставете ги во состојба на хибернација. Ова значи дека овие процеси не трошат ресурси и батерија непотребно сè додека не ги користите повторно.

Во повеќето случаи, употребата на оваа апликација предизвикува процесите што работат во позадина да трошат помалку ресурси и батерија. Секако, проблемот е што некои од апликациите што остануваат во позадина нема да работат правилно затоа што не можат да се ажурираат. Ако сакате да продолжите да користите, на пример, апликации за инстант пораки на повеќе или помалку нормален начин, оваа апликација не е за вас.

Гринфицирајте
Гринфицирајте
Развивач: Оаза Фенг
цена: слободен

JuiceDefender

JusiceDefender Тоа е друга од најкласичните апликации од овој тип и што десетици илјади луѓе дневно ја користат за да заштедат батерија на нивниот мобилен уред или таблет. Како што ви дозволуваат други апликации од овој тип секогаш имајте ги под контрола различните врски на вашиот уред или создавајте различни профили за заштеда на батерија.

Во моментов се нуди на Google Play во најмногу три различни верзии, од кои едната е бесплатна, а другите две се плаќаат. Наша препорака е да ја испробате бесплатната апликација за преземање и доколку ве убеди или ја сметате за вистинска алатка, изгребајте го џебот и потрошете го непарното евро во верзијата Plus или Ultimate.

JuiceDefender - заштеда на батерија
JuiceDefender - заштеда на батерија
Развивач: Латероид
цена: слободен

Гуру за батерии Snapdragon

Кученце

Апликацијата што ќе ви ја покажеме следно, крстена со името на Гуру за батерии SnapdragonКако што можете да си замислите, тој е наменет само за оние мобилни уреди што монтираат процесор произведен од Qualcomm, а кои во моментов се доста на пазарот.

Кога е инсталирана на вашиот терминал, се чини дека оваа апликација не прави ништо, но можеме да кажеме дека работи многу тивко и без да прави премногу бучава. И, тоа е дека на прво место ќе собере информации за сè што правиме со нашиот паметен телефон, а потоа ќе ги деактивира сите апликации што не ги користите.

Покрај тоа, во текот на ноќта ќе се грижи не само за оставање на различни апликации неактивни, туку и ќе ги исклучи безжичните сигнали, кои очигледно нема да ги користиме додека спиеме.

Како препорака, не обидувајте се да го инсталирате ако немате уред со процесор на Qualcomm бидејќи апликацијата ќе биде тотално неупотреблива И единственото нешто што ќе стори е да заземе простор за складирање на вашиот паметен телефон или таблет.

Подготвени сте да започнете да заштедувате траење на батеријата со овие одлични апликации?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку социјалните мрежи, каде исто така се надеваме дека ќе можете да ни кажете за други апликации од ваков тип што ги користите во вашиот ден за да ја зачувате и управувате со автономијата на батерија на вашиот мобилен уред со оперативен систем Андроид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.