7 апликации со кои бесплатно остварувате повици од вашиот паметен телефон

WhatsApp

Апликациите за инстант пораки се сè попопуларни низ целиот свет и со ова тие успеаја да забранат употреба на СМС или текстуални пораки. Неодамна сите или скоро сите го користевме овој метод за комуникација со семејството или пријателите, но во денешно време скоро никој не ги користи. Нешто слично веќе се случува со повиците како што ги познаваме денес.

И, различните продавници за апликации за мобилни уреди брзо се полнат со различни апликации што ви овозможуваат да остварувате повици бесплатно и да се потпирате на WiFi мрежа или на нашата стапка на податоци. За да ги знаете најдобрите апликации од овој тип, денес ќе ви покажеме 7 апликации со кои бесплатно остварувате повици од вашиот паметен телефон.

Ако не сакате да платите денар за повик, продолжете да читате и изберете ја апликацијата што сакате да ја преземете, од која ќе ви покажеме подолу, за да остварите онолку повици колку што сакате без да потрошите апсолутно ништо.

WhatsApp

WhatsApp

WhatsApp Денес е најкористената апликација за размена на пораки во светот и има огромен број на корисници. Покрај тоа, таа исто така ни нуди можност за воспоставување говорни повици, целосно бесплатно, иако тоа троши податоци. Во случај да бидете поврзани со WiFi мрежа, нема да има проблем, но ако го сторите тоа користејќи ја брзината на податоци, бидете внимателни, бидејќи потрошувачката е голема и може да останете без податоци со трепкање на окото.

Квалитетот на повиците е добар и голема предност е тоа Повеќето корисници ја имаат инсталирано апликацијата WhatsApp на нивниот паметен телефон, така што нема да има проблем да повикате кој било пријател или член на семејство.

Линија

Линија

WhatsApp е најкористената апликација ширум светот иако во Кина и Јапонија нејзината доминација не е толку огромна, и во двете земји и во некои други повеќе Линија тоа е најкористената услуга. Се разбира, тој исто така нуди можност за воспоставување повици и видео повици со некои други повеќе од интересни предности.

И тоа е тоа Line е мултиплатформска услуга која, на пример, ни овозможува да остваруваме говорни или видео повици, не само од нашиот мобилен уред, туку и од нашиот компјутер или нашиот таблет.

Негативниот аспект е дека говорни повици и секако видео повици трошат огромна количина на податоци од нашата стапка. Покрај тоа, квалитетот на нив би можеле да кажеме дека остава многу да се посака, освен во ретки прилики.

Viber

Viber

Една од апликациите за инстант пораки е Viber што исто така беше меѓу првите што нудеа можност за остварување на IP гласовни повици. Денес нема успех од пред неколку години, но продолжува да се обидува да преживее без да биде избришан од картата од WhatsApp или Telegram, две од најважните референци на овој пазар.

Работата на оваа апликација е искрено многу добра, но голем недостаток е малиот број корисници кои ја користат оваа апликација, па поради многу добрата услуга и квалитетот на повиците што ги нудат, многу е тешко да се искористи тоа бидејќи можеме да повикаме само неколку пријатели или семејство кои сè уште ја користат оваа апликација.

Либон

Либон

Сигурно, ако немате стапка на мобилен телефон Амена, оваа апликација нема да звучи премногу за вас. И дали е тоа Либон е апликација за размена на инстант пораки, која исто така ви овозможува да остварувате повици насекаде во светот, која работи тесно со Amena и Orange. Неговата работа е многу слична на Skype и ви овозможува да стекнете минути за да остварувате повици, со единствена разлика што можете да повикате кој било корисник, без разлика дали ја има апликацијата.

Предностите на оваа апликација е тоа што Ангажирајќи на пример стапка Амена, ќе добиете бесплатни минути за да остварите повици во странство и дека квалитетот на повиците е прифатлив, особено ако имаме добра врска со мрежата на мрежи.

Hangouts

Hangouts

Секако, Google не можеше да го пропушти состанокот со апликациите за да остварува бесплатни говорни повици. Hangouts тоа е само еден од многуте обиди на гигантот за пребарување да се обиде да добие основа на пазарот на пораки за инстант пораки. Како би можело да биде поинаку, услугата Гугл дозволува и говорни повици, иако ниту со нив оваа услуга не успеа да плени премногу корисници.

Меѓу предностите што ни ги нуди, а кои воопшто не треба да останат незабележани, а сепак тоа го прави редовно, е тоа Тоа ни овозможува да остваруваме повици помеѓу неколку корисници, повеќе видео повици или дури и видеоконференции. Овие опции не се достапни во премногу апликации, но ги има во Google Hangouts.

Негативна страна е дизајнот на апликацијата или малата функционалност што му ја нуди на корисникот. Ако Google сака да добие корисници за Hangouts, несомнено му треба скоро целосно преструктуирање и редизајн на својата услуга за пораки.

Воздигнување

Воздигнување

Друга апликација која не е премногу позната е Воздигнување, што е целосно независно од кој било оператор и ни овозможува, како и сите што ги разгледавме, да остваруваме бесплатни повици и да се потпираме на конекција со мрежата на мрежи.

Главната предност на Upptalk е тоа тоа е услуга со повеќе платформи, достапен за уреди со оперативен систем Android, iOS, Windows Phone, Windows 10 Mobile, па дури и уреди со Kindle Fire HD.

Недостаток е што за разлика од на пример Libon, потребно е корисникот што го повикуваме да ја има инсталирано апликацијата на неговиот уред, бидејќи во спротивно нема да може да ни одговори.

Skype

Skype

За да ја затвориме оваа листа од 7 апликации со кои можете бесплатно да повикувате од нашиот паметен телефон, ви донесуваме автентична класика како Skype што до денес е сеуште услуга широко користена од голем број корисници.

Како што повеќето од вас веќе знаат со сигурност во Слајп можете да остварувате бесплатни повици, а исто така и меѓународни повици за кои претходно мора да добиеме неколку минути, тоа да по доста ефтини цени за повеќето џебови и ако ги споредиме со цените на другите услуги од овој тип или операторите на мобилни телефони.

Големата предност на Skype во споредба со другите апликации или услуги од овој тип е квалитетот што го нуди при повиците. Покрај тоа, исто така треба да се напомене дека во оваа услуга исто така можеме да ја користиме опцијата за остварување видео повици.

Која апликација или услуга ја користите редовно за да остварувате говорни повици користејќи го вашиот паметен телефон?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.