7 апликации за учење англиски јазик без компликации

апликации

Во денешно време, знаењето како да зборувате и пишувате на англиски јазик е од суштинско значење кога станува збор за вработување или целосно уживање во патување во странство. За среќа и со напредокот на технологијата станува сè полесно и полесно да се учи јазикот на Вилијам Шекспир и дека за ова можеме да користиме една од многуте апликации што се достапни преку, на пример, Google Play или Apple Store.

Денес преку овој напис ќе ви покажеме 7 најдобри апликации за учење или подобрување на англиски јазик, на едноставен начин и без да мора да одите на академија, со загуба на време и пари што ова може да повлече. Се разбира, ако имате време и финансиски средства, можеби одлична идеја е да отидете на академија на интензивен курс, од каде што скоро сигурно ќе го напуштите англискиот јазик.

Ако сакате да имате повеќе разговор од вообичаеното Здраво или Како сте?, Подгответе го вашиот паметен телефон или таблет бидејќи благодарение на апликациите што ќе ви ги покажеме подолу, ќе научите англиски јазик или барем ќе го пробате.

Duolingo

Duolingo

Duolingo Таа е една од најпознатите апликации за да научите англиски колку постојат. Преку него можеме изведувајте едноставни, кратки вежби, но тоа ќе ни овозможи да учиме на едноставен, брз и пред се ефикасен начин.

Како да е игра, ќе мора да напредуваме низ различни нивоа, можејќи да започнеме од наједноставните, како да не знаеме ниту еден збор, до покомплицираниот. Се разбира, не грижете се бидејќи Duolingo ви нуди неколку животи за да ги надминете нивоата и да научите.

Voxy

Повеќето апликации што ги разгледавме и кои ќе ги разгледаме во оваа статија се бесплатни за преземање, но Voxy Тоа е платена апликација, иако од сега можам да ви кажам дека вреди да се плати она што вреди. Неговата цена е 44,15 евра месечно, иако можеме да уживаме во 7-дневно тестирање за да процениме дали сме навистина заинтересирани да ја платиме високата цена што ја има Вокси. Доколку апликацијата ве убеди, секогаш можете да мислите дека на која било академија би платиле повеќе пари месечно.

И дали оваа апликација, за разлика од многу други од оваа тема, ни нуди многу едноставен и прилагодлив интерфејс. Што повеќе Можно е да конфигурираме што сакаме да научиме и исто така на кои теми сме заинтересирани да истражуваме понатаму. Ова ќе ни овозможи, на пример, да научиме англиски јазик засновано врз нашето знаење и исто така да дадеме посебен акцент на теми или структури што можеби ги имаме малку заборавено.

Научете англиски - Voxy (AppStore Link)
Научете англиски - Воксислободен
Научете англиски - Вокси
Научете англиски - Вокси
Развивач: Вокси, АД
цена: слободен

Memrise

Memrise

Неколку научни студии и експерти велат дека еден од најдобрите начини да се научат јазиците е преку меморија и повторување. Memrise се базира токму на ова и е тоа Willе ни предложи да научиме англиски јазик преку меморија и повторување потпирајќи се на слики за да ги поврземе овие со специфични зборови.

Од сите што се обидов да ја направам оваа статија, морам да ви кажам дека е можеби најкомплицираната апликација за ракување и најмалку интуитивната, но дека откако ќе се закачите, тоа е доста интересно и можете да научите многу работи, на некој начин едноставни, па дури и забавни. Ако имате деца, можеби ова може да биде еден од најдобрите начини тие да започнат да откриваат различни зборови на англиски јазик.

Memrise: Научете јазици (врска со AppStore)
Memrise: Научете јазицислободен

Busuu

Ова можеби не е најпопуларната апликација за учење англиски јазик, но е една од најистакнатите што можеме да ја преземеме на нашиот мобилен уред или таблет. Методот на учење е преку лекции од најосновно ниво, може да се избере од каде да се започне, во зависност од нашето сегашно ниво.

На секое ниво, мора да завршиме активности за орално разбирање, вокабулар и граматичко читање. Исто така, ќе треба да завршиме вежба за пишување што може да ја коригира еден од многуте мајчин англиски јазик кои се дел од големата заедница што е Busuu.

Оваа апликација може да се преземе бесплатно од Google Play или Apple Store, до која можете да пристапите од линковите прикажани подолу. Исто така, ако сакате да научите или подобрите кој било друг јазик, тоа можете да го направите од Бусуу, бидејќи не само што можеме да учиме англиски јазик.

Бусуу: Научете англиски и повеќе (врска со AppStore)
Бусуу: Научете англиски и повеќеслободен

Babbel

Babbel

Името на оваа апликација, BabbelНе е случајно, а неговото име се однесува на методот Бабел, кој се заснова на три многу различни точки. Првиот е оној на научи и запомни, второто од продлабочуваат и конечно тоа на резиме. Апликацијата што ќе ни овозможи да научиме огромна количина на вокабулар се заснова на овие три точки, за сите оние кои не успеваат во овој аспект, а не на пример во градењето граматички структури или во користењето на различните глаголи и времиња.

Babbel може да се преземе бесплатно преку Google Play и App Store и како што веќе рековме, ако ви недостасува вокабулар, тоа може да биде вашата совршена апликација за кратко време да станете автентичен речник на англиски јазик.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Вилингуа

Вилингуа

Вилингуа Денес е втора највисоко рангирана апликација во официјалната продавница за апликации на Google или која е истата Google Play, од колку има на располагање да научат англиски јазик. Преку едноставен интерфејс, тој ни нуди повеќе од 600 лекции кои одат од почетно ниво на средно ниво (А1, А2, Б1 и Б2). Овие лекции се поделени на британски англиски и американски англиски, нешто curубопитно и интересно во исто време.

Alsoе имаме и ние илјадници вежби достапни во бесплатната верзија на апликацијата, но ако со ова немаме доволно да го научиме или консолидираме нашиот англиски јазик, секогаш можеме да се претплатиме на апликацијата, со цена што се движи од 9,99 евра месечно до 59,99 евра годишно.

Научете англиски јазик со Wlingua (AppStore Link)
Научете англиски јазик со Wlinguaслободен
Учи англиски
Учи англиски
Развивач: Вилингуа
цена: слободен

МосаЛингуа

За да ја затворите оваа листа, да разговараме за апликацијата МосаЛингуа, апликација која иако не е бесплатна, ни нуди бесплатна верзија за да ја испробаме и да одлучиме дали вложуваме мала сума пари за учење англиски јазик. Преку илјадници картички можеме да го проучиме или подобриме нашиот англиски јазик на едноставен начин.

Една од куриозитетите на оваа апликација е тоа ни ветува да научиме 20% од англискиот јазик што се користи во 80% од ситуациите. Вакво нешто не ветуваат најдобрите прилики. Ова несомнено треба да не направи сомнителни, но по тестирањето на апликацијата вистината е дека резултатите се доста интересни.

Апликацијата повеќе не е достапна во App Store

Дали сте подготвени да започнете да учите англиски јазик благодарение на која било од апликациите што ви ги покажавме?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.