7 апликации со кои секогаш треба да знаете каде сте паркирале

Во зависност од тоа каде живееме, веројатно е дека пред да седнеме на софата во нашата куќа, ќе треба да направиме неколку круга до блоковите што го опкружуваат нашиот дом, за да можеме да паркираме до следниот ден. Во зависност од нивото на расеаност и замор што го носиме, веројатно е дека да не ја правиме потребната вежба за да може да се сетиме каде сме го паркирале автомобилот.

Следниот ден првиот проблем со кој се наоѓаме е дека без оглед колку вежби за меморија правиме, не можеме да се сетиме каде паркиравме претходниот ден. Може да ни се случи, иако е поретко, кога ќе се фатиме за работа да имаме потреба да знаеме каде сме го паркирале возилото, иако овој аспект ние секогаш го земаме предвид, спротивно на она што се случува кога ќе се вратиме дома.

За среќа технологијата е тука за да ни помогне. И во Google Play и во App Store можеме да ги најдеме разни апликации кои ни овозможуваат да се сеќаваме во секое време каде сме го паркирале автомобилот, идеален за кога излегуваме расеани од автомобилот, размислуваме за нешто друго, зборуваме на телефон ... задачи што не спречуваат да се сеќаваме на положбата на паркингот. Во оваа статија ќе ви покажеме 7 апликации, и за iOS и за Android, кои ќе ни помогнат да се сетиме каде сме паркирале.

Апликации за да запомниме каде сме паркирале за iPhone

Apple Maps / Apple Maps

Како и секоја нова верзија на iOS, пристигнувањето на iOS 10 на пазарот забележа воведување на нова функција, функција што автоматски ја зачувува позицијата на нашето возило кога го паркираме. За разлика од другите апликации кои не објаснуваат како работи, Apple Maps се заснова на Bluetooth-врска на телефонот или врска со CarPlay на нашиот iPhone. Кога ќе го исклучиме возилото, Apple Maps автоматски се грижи за зачувување на позицијата на нашето возило, позиција што ќе се рефлектира во апликацијата.

Оваа зачувана позиција автоматски се брише кога ќе го запалиме возилото и се преселиме на друго место, така не мора рачно да ја бришеме положбата на нашите паркинзи, што може да биде проблем ако користиме две возила наизменично. Иако тоа обично не е вообичаено, услугата за мапи на „Епл“ прва ја понуди оваа опција, дури и пред „Гугл мапс“, иако не и други апликации што долго време ни дозволуваа да ја зачуваме позицијата на нашето возило.

Apple Maps доаѓаат инсталирано природно на iOS.

До автомобилот

Al Auto е достапен бесплатно за преземање со интегрирана набавка од 1,99 евра за да се елиминира рекламирањето што ја напаѓа апликацијата. Al Auto работи во позадина, така што не мора да ја отвораме апликацијата во кое било време за рачно да ја утврдиме позицијата на нашето возило кога сме го паркирале возилото. За да работи правилно, мора да дозволиме апликацијата да работи во позадина, што може да чини дополнителна батерија, иако според инвеститорот, тоа тешко влијае на неа. Al Auto е исто така компатибилен со Apple Watch, што ќе избегне да мора да прибегнеме кон нашиот iPhone за да можеме во еден момент да знаеме каде сме го паркирале нашето возило.

Al Car - Пронајдете каде е паркиран вашиот автомобил (линк за AppStore)
Ал Кар - Пронајдете каде е паркиран вашиот автомобилслободен

Пронајдете го вашиот автомобил со AR

Пронајдете го вашиот автомобил со AR ни овозможува да го најдеме нашето возило со помош на зголемена реалност, поинаков начин од оној што обично можеме да го најдеме во другите апликации што ви ги покажувам во оваа статија. Откако ќе го паркираме возилото, треба само да ја отвориме апликацијата и да кликнеме на „Паркирав тука“ и да ја затвориме апликацијата. Кога станува збор за враќање на позицијата каде што сме се паркирале, само треба да ја отвориме апликацијата и следете ги индикациите за проширена реалност што ќе ни ги покаже апликацијата. Пронајдете го вашиот автомобил со AR е достапен за преземање бесплатно со in-ap купување кое има цена од 1,09 евра и што ни овозможува пристап до сите функции што ни ги нуди апликацијата.

Пронајдете го вашиот автомобил со AR (AppStore Link)
Пронајдете го вашиот автомобил со ARслободен

Апликации за да запомниме каде сме паркирале за Android

Parkify - Каде е мојот автомобил

Работата на Parkify ни овозможува автоматско складирање кога го паркираме нашето возило. Не се заснова само на употреба на Bluetooth на нашиот терминал во возилото, но доколку нашето возило го нема, апликацијата ќе открие движење на лицето за чување на локацијата каде што го паркиравме нашето возило, сето тоа целосно автоматски.

Parkify ни овозможува да додаваме различни возила, идеални за употреба на други возила од ден на ден, без разлика дали тоа е за работа во текот на неделата, свои за време на викендите или во посебни прилики на жените. Во овој случај и со цел да не се збуни апликацијата, најдобро што можеме да сториме е поставете ја положбата на возилото рачно, опција што е исто така достапна со Parkify

Parkify е достапен за преземање бесплатно на Google Play и содржи реклами, реклами што можеме целосно да ги елиминираме користејќи купувања во апликации и кои исто така ни овозможуваат да ги отстраниме ограничувањата што ги нуди апликацијата.

Parkify - Каде е мојот автомобил
Parkify - Каде е мојот автомобил
Развивач: Камбери
цена: слободен

Локатор на мојот автомобил

My Car Locator е апликација која се издвојува не само по својата едноставност, туку и затоа што е компатибилна не само со паметни телефони управувани од Android, туку и со уреди за носење управувани од Android Wear и таблети со Android. Бидејќи сме компатибилни со уреди што се носат со Android Gear, за да ја користиме апликацијата, треба само да ја отвориме апликацијата на паметниот часовник и да го притиснеме зеленото копче. Доколку немаме носливо, ја отвараме апликацијата на паметниот телефон и го притискаме зеленото копче, исто како што правиме од таблет Андроид.

Кога е време повторно да го земеме автомобилот, повторно ја отвораме апликацијата од уредот што го сакаме и кликнете на црвеното копче за да ја прикажете локацијата на возилото на екранот. Локаторот за мои автомобили е достапен за преземање бесплатно и нема купувања во апликации внатре, нешто што треба да се цени. My Car Lost не го истакнува она што е кажано од корисничкиот интерфејс, што е доста застарено, но неговата силна страна е компатибилноста што ни ја нуди со уреди управувани од Android Wear.

ПарКинг: Каде е мојот автомобил?

ParKing е уште една од апликациите што привлекува најголемо внимание во рамките на екосистемот Андроид кога станува збор за управување со локацијата на нашиот паркинг. Што повеќе тој е компатибилен со паметни телефони, таблети и уреди со Android Wear. Работи поврзано со Bluetooth-от на возилото, така што позицијата на возилото е зачувана без да мора да ја отворате апликацијата во кое било време. Исто така, нè информира за времето поминато откако сме паркирале за да можеме да ги избегнеме среќните казни во сината или зелената зона.

ParKing исто така ни нуди и а историја на паркирање, што може да ви се најде кога барате каде да го паркирате возилото во зависност од денот во неделата. Кога паркингот е регистриран, ParKing ни овозможува да додадеме белешка или фотографија што ни овозможува да ја идентификуваме областа на поедноставен начин, идеална за кога ќе го паркираме возилото на подземни паркинзи.

Апликации за да запомниме каде сме паркирале за iPhone и Android

Гугл мапи

Од релативно неодамна, најкомплетната услуга за мапи што можеме да ја најдеме на пазарот е конечно можноста за складирање на локацијата на нашиот паркинг, автоматски или рачно. „Гугл мапс“ ја зема предвид Bluetooth-врската со системот за слободни раце на нашиот уред, така што кога ќе се исклучи, зачувајте ја локацијата на мапата со P во синиот круг (како што можеме да видиме на сликата погоре).

Но, тоа не е единствениот начин на кој Google Maps ни нуди да ја зачуваме нашата локација, бидејќи исто така можеме да го извршиме овој процес рачно. За да го сториме тоа, само треба да ја отвориме апликацијата и да кликнеме на локацијата што ни ја покажува апликацијата. Потоа ќе се прикаже мени од долниот дел, мени каде што ќе треба да избереме Постави локација како паркинг.

Гугл мапи
Гугл мапи
Развивач: Google LLC
цена: слободен
„Карти на Google“ - рути и храна (AppStore Link)
Гугл мапи - рути и хранаслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   чистење на вируси dijo

  Колку пати ни се случи ова? Без сомнение, не бев свесен за овој вид апликација, добро е да се знае дека ги имаме и дека можеме да ги искористиме, ќе ги ставам на тест бидејќи многу ќе ми помогнат (бидејќи јас сум малку без трага за овој вид на работа)
  Ви благодариме за придонесот, многу интересно.