Основни апликации за Android

Андроид апликации

Имаме илјадници и илјадници апликации во продавницата на Google, наречена Play Store, но, меѓу многумина, има и такви кои се прикажани како основни, и тоа потребно е да ги имате инсталирано Поради нивната висока функционалност и начинот на кој тие обезбедуваат одредени посебни карактеристики на нашиот уред со Android.

Постојат многу, како што е WhatsApp како бесплатна апликација за пораки, Dropbox како врвен пример за тоа што е облак складирање или Evernote како апликација за создавање и нарачување на сите видови белешки чија функција е многу разновидна во согласност со нашите потреби. Toе собереме неколку основни апликации што сигурно сте ги инсталирале да или да на вашиот телефон или таблет.

Toе ви покажеме две од секоја категорија кои се од суштинско значење и дека се задолжителни за да ги инсталирате во вашите терминали, и повеќе ако започнете да ги правите вашите први чекори во светот на Андроид, бидејќи понекогаш не е лесно да се разликува која апликација Неопходно е да извршите одредена задача поради стотиците илјади што ги имате во Play Store.

Интернет пораки

Што правите

 • WhatsApp: Најпопуларната бесплатна услуга за бесплатни пораки преку Интернет што се издвојува поради малата тежина на апликацијата и малото оптоварување што претпоставува дека ќе го инсталираме во нашиот терминал.
 • BBM: Ако сакате курирска услуга со шифрирани пораки И, тоа е тотално безбедно, ова е BlackBerry Messenger, штотуку лансиран на Android и iOS и кој има многу добар прием.

Социјални мрежи

Лице

 • Facebook: Што да кажам за Фејсбук што не е познато, и секако не може да недостасува во оваа категорија, бидејќи ви овозможува да го имате на вашиот паметен телефон или таблет до најпопуларната мрежа на планетата. Иако може подобро да се работи, ги има најважните.
 • Pinterest: Можеме да го ставиме Твитер овде, но Pinterest работи како модната социјална мрежа и дека е одлична алатка да се бара инспирација и да се сподели со другите, како што се прикажуваат во Play Store.

Twitter

Тви

 • Твика: Оваа апликација на мрежата на твитови, тоа е едно од најдобрите и оној што е најдолго со нас на Андроид. Има сè што може да побарате со едноставен интерфејс, лесен за ракување.
 • Twitter: Официјалната апликација за Твитер не би била во оваа категорија ако не затоа што неодамна Целосно е обновен на Андроид и може да биде важна опција.

Облак складирање

Капка

 • Dropbox: Ако WhatsApp е најдобар во пораките и Facebook во социјалните мрежи, Dropbox е услуга за складирање во најважниот облак за Android, да биде достапен како основна апликација за вашите мобилни уреди за споделување папки и проширување на капацитетот за складирање.
 • Ottотаклоуд: Не е добро позната, но ова е норвешка компанија која има добра услуга за складирање во облакот и е одлична опција давање 5 GB бесплатно за креирање на сметка.

Да белешки

Некогаш

 • Evernote: Друго од големите имиња кога станува збор за инсталирање на апликација како задолжителна е Evernote, со своето огромна можност за создавање белешки, сортирајте ги во тетратки и споделете ги со повеќе корисници за да создадете соработки како никогаш порано.
 • Google Keep: Една од поновите услуги на Google е Keep, за да креирате белешки, со одличен минималистички дизајн што има сè што е потребно во апликација од ваков тип.

Читатели на вести и RSS

Флип

 • Flipboard: Со оваа апликација можете создадете свое списание со различни извори на сите видови на информации, па дури и ваши. Со одличен визуелен квалитет, Flipboard е еден од најважните за Android.
 • gReader: Ако барате читач на вашите посебни RSS-доводи, gReader е апликација со внимателен дизајн што се карактеризира за разноврсност и брзина со која се постапува, имајќи многу опции за прилагодување и конфигурирање.

Веб прелистувачи

Дол

 • Прелистувач на делфин: Имаме Google Chrome, Firefox или Opera, но прелистувачот Делфин успеа да ја земе вашата страница и да се уреди како еден од најдобрите веб-прелистувачи што можете да ги најдете за вашите телефони или таблети. Основно за нејзината брза навигација низ апликацијата, брзината на вчитување и многу опции, како што е ноќниот режим.
 • Google Chrome: Одличен мобилен прелистувач што Google успеа да го развие за да стане еден од најдобрите за Android. Тешко кој да се избере, без разлика дали делфин или гугл, пробајте ги сами.

Аудио и видео плеери

Спо

 • Spotify: Заземете ја оваа позиција затоа што сега имате нова понуда во која услугата за таблети е бесплатна и на паметните телефони е можно да се репродуцираат плејлисти, иако со хендикеп дека песните ќе се репродуцираат по случаен избор.
 • VLC: Ако VLC е најдобриот плеер за компјутерски компјутери, во верзијата Андроид, имате 4 × 4 за да можете да играте сите видео и аудио формати на вашиот терминал или таблет. Не може да недостасува на вашиот репертоар на инсталирани апликации.

Апликации за фотографирање

Cam

 • Camera360 Ultimate: Бесплатна апликација што може заменете совршено што го имате како стандард на вашиот Андроид. Има многу опции и најдобро е што можете да најдете во Play Store.
 • Pixlr Express: Можеме да ве посочиме на Инстаграм, но денес ве откриваме скапоцен камен со кој можете да уредувате и применувате Стотици различни филтри за создавање одлични фотографии. Pixlr Express е потполно бесплатен и е поддржан од Autodesk.

Читатели на е-книги

Месечината

 • Месечина + Читател: Ако сакате да читате електронски книги, Месечината + Читач е многу важен избор за уживање во читањето на вашиот Андроид. Тоа има сè што може да се бара на таква апликација.
 • Читател на EZPDFИ ако обично ги користите датотеките за читање во PDF формат, EZPDF Reader е уште една одлична апликација што треба да ја имате вашата виртуелна библиотека на вашиот телефон или таблет.

Складирање на слики

Im

 • Imgur: Една од услугите на хостирање на модни слики што дури нуди моќ да го споделите со секого вашиот генијалец кога станува збор за фотографирање.
 • Фликр: Youе ти дадам 1 терабајт за складирање на илјадници фотографии што ги сакате, да бидете еден од најдобрите услуги за складирање фотографии преку Интернет.

Постојат многу повеќе категории што го оставивме во мастилото, но единаесетте споменати сигурно ќе отворат нови хоризонти кога станува збор за учење за нови апликации, бидејќи не сме го спомнале познатиот Инстаграм во фотографијата или во музиката, услугата Google Play Music.

Повеќе информации - Како да креирате и управувате со споделени папки во Dropbox за Android


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.