Ова се 10-те апликации што трошат најмногу ресурси на вашиот уред со Android

Андроид

За нас станува сè понормално да инсталираме голем број апликации на нашиот паметен телефон, од кои некои не ги користиме ниту еднаш. Нема многу апликации што трошат премногу ресурси на нашиот терминал, но неколку ги проголтаат достапните ресурси на нашиот мобилен уред, без ние дури и да забележиме.

Момците во Аваст направија А. интересна студија на апликации што трошат повеќе ресурси во нашиот терминал со уред со Android, и денес решивме да ги одекнеме за да можете сите да го проверите вашиот паметен телефон и да проверите колку од овие апликации имате инсталирано и особено кои од нив треба да ги имате, без да ги користите во кое било време.

Snapchat

Snapchat

Популарната социјална мрежа Snapchat Се позиционираше како апликација што троши најмногу ресурси на нашиот терминал со оперативниот систем Андроид, во најголем дел затоа што постојано ја користи камерата за да ги земе сликите и видеата што ги објавуваме кратко потоа на нашиот профил.

Без разлика дали го користите постојано или не, Snapchat троши голема количина ресурси и исто така прави значително трошење на вашата батерија, затоа внимателно следете го и деинсталирајте го ако не го користите редовно.

Spotify Музика

На втора позиција е една од оние апликации што скоро сите ние ги користиме во секојдневниот живот, како на пр Spotify, и тоа ни нуди огромен каталог на музика. Стриминг музичката услуга троши голема батерија, но исто така и меморија и не заборавајте ја, исто така, мобилни податоци бидејќи освен ако не сме ја преземале омилената музика со опцијата Премиум, тој ќе ги користи податоците за нашата стапка во секое време мобилно.

Wattpad

Јас скоро би се осмелил да кажам дека сигурно не звучи премногу Wattpad, но тоа е една од најпопуларните апликации посветени на писатели и читатели, каде првите можат да ги споделуваат своите приказни, а вторите уживаат да ги читаат и оценуваат, додавајќи коментари.

Покрај овие функции, Wattpad е најблиската работа до социјалната мрежа, со последователна континуирана потрошувачка на податоци и ресурси од нашиот терминал. Нема многу други апликации од ваков тип, но ако не сакате да го ставите паметниот телефон на работ на пропаста, ќе мора многу внимателно да ја следите неговата употреба.

Линија

Линија

Впечатливо е да не се види ниту една апликација за размена на инстант пораки во оваа листа меѓу 3-те што трошат најмногу ресурси, но на четвртата позиција наоѓаме Линија, повеќе од апликација за испраќање и примање пораки.

WhatsApp или Telegram не се појавуваат на оваа листа, нешто без сомнение е многу позитивно за сите корисници на овие две апликации, но ако имате инсталирано Line, се чини дека е јасно дека мора да имате предвид дека ги проголта вашите ресурси и вашата батерија.

Референци во Амазон

Секако, се покажа дека ќе се најде на првите позиции на оваа листа апликација како Референци во Амазон, што се чини дека не е тип што бара премногу ресурси за работа. Сепак, поради прекумерна употреба на мрежата, таа може да стане нашиот најголем непријател за ден за ден. Се разбира, Амазон може да нè извлече од повеќе проблеми отколку што може да создаде.

Тратот

Флертувањето преку Интернет може брзо да го прекине вашето трпеливост, но исто така и со, на пример, батеријата на вашиот мобилен уред. И дали е тоа Тратот, една од најпопуларните апликации од овој тип, е рангирана на шестото место меѓу апликациите што трошат најмногу ресурси.

Su прекумерна употреба на батерија, податоци и складирање (покрај тоа што постојано работи во позадина) на нашиот паметен телефон ве става во компромитирана позиција.

SmartNews

SmartNews

Се разбира, на оваа листа не можеше да се пропушти една од многуте апликации што ни овозможуваат да бидеме информирани во секое време. SmartNews е една од оние апликации што ни овозможува да читаме вести од огромен број медиуми во кое било време и место. Се разбира, цената што треба да се информира е многу висока и е дека овие апликации треба да синхронизираат огромни количини на податоци практично дневно.

На пример, интерфејсот SmartNews не помага во голема мера да се намали потрошувачката на ресурси и е дека е полн со анимации и други работи што директно влијаат на автономијата на нашиот уред. За среќа, овие апликации се отстрануваат лесно од нашиот терминал и доволно е да посетите некои веб-страници за да бидете информирани.

Чист господар

Чистиот мајстор е едно од тие апликации што се нудат за подобрување на општите перформанси на вашиот паметен телефон и кои според студијата спроведена од Avast го постигнуваат токму спротивното. И оваа апликација е една од најпознатите трошечки ресурси на нашиот уред со Android, да живеат иронијата!

Ние секогаш го зборувавме тоа, но во случај да го повториме, користењето на овој вид апликација е тотално губење време и исто така сега е опасност и за нашата батерија или сигурно за RAM меморијата.

Табеларни пресметки

Се чини чудно што со огромниот број апликации што Гугл ги има на Google Play, само една се внесува во оваа листа, нешто што исто така зборува многу добро за гигантот за пребарување. Табеларни пресметки Апликацијата е таа што се појавува во деветтата позиција и која и покрај нејзината едноставност троши голема количина ресурси.

Причините тешко се наоѓаат, а едноставноста е нејзино знаме, но ние замислуваме дека ако табелата е сложена, на терминалот ќе му требаат големи ресурси за да го вчита и да ни го покаже како што треба.

Гардијан

За да ја затвориме оваа листа, ги наоѓаме примена на британскиот медиум Гардијан, што е една од најдобрите апликации за информирање, но за возврат ќе ги проголта ресурсите на нашиот паметен телефон. Сега вие сте тој што треба да биде избран ако претпочитате да бидете информирани или треба почесто да го полните вашиот мобилен уред.

Колку од овие апликации имате инсталирано на вашиот мобилен уред со оперативен систем Андроид?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни, а исто така кажете ни дали забележувате прекумерна потрошувачка на ресурси од некој од нив.

Повеќе информации - блог.avast.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.