Помошникот на Google, Google Assistant, веќе е компатибилен со терминалите со Android Lollipop

Андроид

Презентацијата на новиот асистент на Google, Google Assistant, не беше многу оригинална со своето име, беше една од вар и друга од песок за корисниците на уреди со Android, бидејќи минималното барање за да можат да уживаат во овој асистент беше терминалот да биде управувана од Android Marshmallow, шестата верзија на Android, оставајќи некои терминали управувани од Lollipop кои ги исполнуваат другите услови потребни за да се работи, како на пример повеќе од 1,5 GB RAM и HD екран, Иако сè уште не разбирам каква е потребата од ова барање, тоа ќе бидат работи на Google. За среќа, Гугл виде дека повеќе од 25% од терминалите со Лолипоп не уживаат во неговиот асистент и ги стави батериите така што овие уреди исто така можат да ги користат отсега.

Неколку недели, асистентот на Google веќе зборува шпански, па ако имаме терминал на кој се чини дека има уште доволно живот, не треба да имаме потреба да менуваме терминали, бидејќи асистентот започна да ги достигнува овие уреди преку услугите на Google, па ако вашиот терминал сè уште го нема асистентот на Google, тоа ќе го стори во следните неколку часа.

Во моментов корисниците кои веќе уживаат во асистентот на Google со уредите со шекерче Ги наоѓаме во САД, Велика Британија, Индија, Австралија, Канада и Сингапур. Шпанските корисници мораа да почекаат малку, но сега можеме да го сториме тоа и со шпанската верзија на асистентот, шпанска верзија која очигледно е достапна во САД, Мексико и Шпанија. Во моментот, ажурирањето за таблетите со оваа верзија на Андроид се забавува и во моментот можат да го користат само корисниците кои живеат во САД, што ќе не присили да почекаме барем две недели, додека не стигне до нашиот таблет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.