Аудио приклучок Samsung DA-E750, звучник со засилувач на вакуумска цевка

Samsung Dock

Во светот на звукот имаме опции да ги задоволиме сите вкусови на корисниците. Производот што ви го донесуваме, Аудио приклучок Samsung DA-E750, е малку необично и се обложува на понуда на фантастични завршувања и многу целосна поврзаност за да може да се поврзе кој било извор на аудио.

И покрај неговиот добар изглед, најдоброто од ова пристаниште е во неговото квалитет на звукот и во неговиот засилувач базиран на вакуумска цевка со кој Самсунг сака да постигне поприроден звук.

Прв впечаток

Штом го отстраниме Samsung DA-E750 Audio Dock од неговата кутија, можеме да видиме дека тежи многу (8,6 Kg) во однос на неговите димензии (450x148x240 mm), нешто нормално кога ќе видиме дека имаме два двонасочни звучници и сабвуфер во долниот дел што заедно, додаваат моќност на 100W RMS.

Неговиот визуелен изглед е фантастичен и морам да го кажам тоа Никогаш не сум видел производ на Самсунг со толку добри завршувања. Практично целото тело на звучникот е завршено во сјајно дрво за многу елегантен изглед.

На врвот на пристаништето го гледаме контролен панел составен од четири копчиња за контрола на главните функции на производот. Исто така, гледаме стаклен прозорец кој излегува малку и во кој можеме да ги видиме двете вакуумски цевки што се користат за засилување на аудио сигналот.

Samsung Dock

Во задниот дел го имаме физички панел за лепенки во кој го гледаме приклучокот за напојување, USB порт, аудио влез базиран на приклучок 3,5 mm, приклучок Ethernet, копче Reset и порта за SAT. Ако продолжиме да се движиме напред, наоѓаме механизам туркање / излегување што ја напушта откри приклучок со 30-пинска врска за уредите на Apple и microUSB за други паметни телефони или таблети. Треба да се напомене дека овој производ е исто така компатибилен со AirPlay, AllShare и има Bluetooth 3.0.

Конечно, ако го превртиме аудио приклучокот Samsung DA-E750, ќе видиме дека постои великодушно големина на сабвуфер кои ќе се грижат за покривање на репродукцијата на најниските фреквенции.

Кога станува збор за естетиката и врските, немаме на што да се спротивставиме. Сега е време да видиме дали аудио делот е на исто ниво.

Слушање музика на аудио приклучокот DA-E750

Samsung Dock

Како што веќе споменавме, можеме да поврземе кој било аудио извор со овој производ, бидејќи имаме врски за сите вкусови. Во нашиот случај, решивме да го тестираме протоколот AirPlay на Apple и да уживаме во предностите што ги има слушајте музика безжично преку Wi-Fi.

По завршувањето на мал процес на конфигурација за да може приклучокот да се поврзе со нашата мрежа, сè е подготвено да го притиснете копчето Play и да уживате. За да го направам првиот тест, избрав еден прилично мелодична песна, со различни инструменти и глас што ја прави косата застаната од почетокот.

Aboutе го притиснам копчето Play, музиката почнува да се репродуцира и можеме да го согледаме тоа квалитетот на звукот е во согласност со останатата опрема. Одлично е да можете да слушате песна како што е создадена, без некои инструменти да се блокираат едни со други и без да се води борба помеѓу фреквенциите.

Samsung Dock

Можеме да ги согледаме сите нијанси на една песна на ист начин како да го слушавме со квалитетни слушалки и тоа го означува напорот што го вложи Самсунг да направи добар производ.

Постојано слушаме слични песни и сите звучат навистина добро, давајќи чувство дека групата игра пред нас.

Со оглед на тоа што многу добро се справува со овие стилови, да видиме дали имаме работа со разноврсен звучник или дали се согласува подобро со некои жанрови отколку со други. Сега се одлучуваме за нешто што нуди А. присуство на посилен бас и тоа е местото каде што ние согледуваме одреден недостаток.

Samsung Dock

Samsung не сакаше сабвуферот да ги прикрива повисоките фреквенции затоа што на овој начин би изгубиле детали за песните што не би можеле да ги слушнеме ако имаме премногу моќен сабвуфер. Сепак, станува збор за 60W RMS моќност за бас, додека преостанатите 40W RMS се дистрибуираат за средината и високотонците.

На крајот имаме избалансиран звук во кој ниту една фреквенција не е над друга. Слушањето музика на Аудио приклучокот Samsung DA-E750 е на друго ниво и тоа е несомнено.

Засилувач со вакуумски цевки

Samsung Dock

Во свет каде ширењето на транзисторите овозможи максимално минимизирање на електронските компоненти, не е вообичаено да се најде засилувач што користи вакуумски цевки.

Вакуумските вентили засилуваат електричен сигнал преку движење на електрони во празниот простор. Благодарение на неговиот дизајн, оваа електронска компонента овозможува звук со голема верност.

Во случај на Аудио приклучок Samsung DA-E750, постојат два вакуумски вентили кои се видливи низ стаклен прозорец. Кога засилувачот е вклучен, вакуумските цевки добиваат портокалова нијанса што е многу убава заедно со естетиката на звучникот.

Заклучоци

Samsung Dock

Ние се соочуваме со пристаниште со повеќекратни врски за сите оние кои сакаат да уживаат во музиката Во сиот свој раскош.

Ние би сакале да ја видиме пристаништето со молња врска за најновите уреди на Apple, но претпоставуваме дека Samsung ќе објави преглед на производ со фиксни детали.

Со препорачана цена од 599 евра (иако во некои продавници тоа е веќе за 450 евра), Аудио приклучокот Samsung DA-E750 е производ многу препорачливо за неговата големина, квалитет на звук и поврзаност.

Повеќе информации - Сонос предлага безжично домашно кино комбинирајќи неколку свои производи
Врска - Самсунг


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елклинико dijo

  Дали има батерија ???

  1.    Начо dijo

   Не, може да се вклучи само во штекер.

 2.   ГЕРМАНСКА ОЛАЈА dijo

  Дали оваа опрема може да се поврзе со грамофонска плоча?… Благодарам.