AJAX, вашиот целосен безбедносен систем

Корица на AJAX

Ние имаме видено и се обиде на нашата веб-страница повеќе камери видео со Wi-Fi конекција кои дејствуваат како безбедносен систем. Благодарение на стриминг конекцијата и одредени апликации, имаме можност за добивање слики во живо. Ајакс оди чекор понапред и ни нуди а многу комплетен комплет безбедност што ќе го направи нашиот дом многу побезбеден.

Камерите со сензори за движење и ноќното гледање нудат можност за контролирање на одреден простор кога сакаме. Но, безбедносниот систем Ајакс е составена од до 10 различни компоненти кои се поврзани заедно создаваат моќна, добро синхронизирана мрежа. Збир на уреди кои се формираат вистински безбедносен систем.

AJAX, можеби најдобриот систем за безбедност во домот

Пред неколку недели го добивме комплетниот комплет за безбедност на домот предложен од Ајакс. Многу комплетен пакет што, како што велиме, го има 10 елементи, на кои можеме да додадеме многу повеќе во согласност со нашите потреби, кои се надополнуваат едни со други за да се формираат заедно најкомплетниот и најнапредниот сет на домашен аларм на пазарот. 

Дали сакаш купете безбедносен систем Ајакс? Сега можете да го купите од овој линк.

Комплет црно

Partе го анализираме дел по дел овој интересен комплет што без сомнение, гледајќи ги цените што мора да ги плаќаме месечно за да имаме аларм во нашиот дом, резултат навистина интересно. Haveе ја имаме заштитата што ја сакаме за нашиот дом нема потреба од такси, останува дури и голема инвестиција.

Ние ја анализираме секоја од компонентите

Време е да ги наведеме сите елементи што ги наоѓаме во овој комплет за домашни аларми. Следно ви кажуваме кои се сите компоненти што ги наоѓаме и за што служи секоја од нив.

Главна основа Хаб 2

HUB

Es мозокот на целиот тим. Тоа има жична интернет-врска и потребен ви е и кабел за напојување. Дали е тој само уред на кој му треба електрична енергија, Иако исто така е опремен со А. батерија со автономија до 16 часашто ќе го задржи во функција ако има прекин на електрична енергија. Исто така има два слотови за СИМ-картички што може да ве натера да сметате на поврзаност без мрежа. Да се ​​базира Хаб 2 е местото каде што секој од останатите елементи се поврзува за да се создаде домашна мрежа на безбедноста. 

HomeSiren звучник

ДомаСирен

Неговото сопствено име го означува тоа, на шпански би било нешто како „Домашна сирена“. Тоа е звучник со мала големина, безжичен како и останатите компоненти. Кога упад, која било од сензори пренесува неовластен пристап, или во зависност од тоа што сме конфигурирале, системот се активира силен аларм. Функциите се јасни; ако сме во куќата, извести ни. И во исто време служи како пречка за потенцијалните натрапници.

Детектор за FireProtect

Звучник на AJAX

Добар безбедносен систем нè штити и од надворешни и од внатрешни опасности. Домашниот систем Ајакс исто така има заштита во случај на пожар. Имаме детектор оган што реагира автоматски на пушење, како и големи зголемувања на температурата. Овој уред исто така брои со сопствен звучен аларм што ќе не предупреди во случај на опасност од чад или пожар.

Детектор за протекување на протекување

AJAX Leaks Protect

Ајакс размислува и за него ризик нашиот дом да страда од протекување на вода и поплави. Оваа детектор Дизајниран е да се лоцираат во области со опасност од поплави, на пример, веднаш до апарати како што е машината за перење. Благодарение на неговите специјални сензори автоматски ќе извести кога ќе открие вода за да можеме да го решиме проблемот пред да биде предоцна. 

Заштита на вратата

Заштита на вратата

DoorProtect е a основен сензор за отвор. Се користи за контролирајте го отворањето или затворањето на вратите и прозорците. Иако во овој комплет доаѓа само еден, може да се додадат неколку и да се користат за лоцирање во можните влезови на куќата или во најпристапните прозорци. Ако се отвори која било врата или прозорец se ќе извести автоматски до системот, предупредување за сензорот што е активиран

Движечка камера

Тука наоѓаме друг сензор за движење, но во овој случај многу понапредно. MotionCam има фото-камера за проверка на алармите. Откако ќе се активира детекторот, направете повеќе фотографии така што сопственикот и компанијата за обезбедување (доколку ги има) можат да бидат убедени дека упадот е реален или дали алармот е активиран од некакво невнимание. Понуди Резолуција 640 x 480. И тоа има заменлива батерија што ветува живот до 4 години.

Грло

Тоа не е само паметен приклучок да користиме што повеќе што можеме да најдеме на пазарот. Покрај тоа што може да го активира во кое било време или да го закаже неговото користење, тој има повеќе карактеристики. И дали е тој штекер, понатаму, нос нуди следење на потрошувачката на енергија.

Безжична тастатура

AJAX тастатура

Тоа е контролна тастатура на системот што можеме да го лоцираме на влезот од куќата, но исто така можеме да не однесеме каде било во куќата и дека работи нормално. Неговиот дострел и преносливоста на тенкиот и лесен дизајн значи дека можеме да го имаме каде што сакаме.

SpaceControl и копче

Команда АЈАКС

Последно имаме малку далечинско нудат А. целосна контрола на системот. Најдовме копче за паникаили И исто така можност за конфигурирање и / или активирање на различните режими на аларм.

Копчето веднаш известете до центар за прием на аларми за упад, истекување на гас или пожар. Со еден клик можете да побарате медицинска помош и информирајте ги членовите на семејството за нагло влошување на здравствената состојба

AJAX, минимална инсталација и максимална автономија

Еден од деталите што го прави Ајакс домашниот комплет за безбедност е тој сите негови компоненти се безжични. А Освен контролниот центар на кој му треба мрежниот кабел и кабелот за напојување, остатокот може да се лоцира каде било во нашиот дом без потреба од инсталација или кабли од каков било вид. Сите имаат заменливи сопствени батерии со огромно траење.

Производителот им препорачува на корисниците да се одлучат за професионална инсталација- спречува лажни аларми, осигурува дека се опфатени сите потенцијални патишта за пенетрација и обезбедува оптимално и беспрекорно работење на системот.

Снимете ја апликацијата

Да се ​​поврзе со контролниот центарсекој елемент што го сочинува овој комплетен комплет, Само ќе треба да следиме неколку едноставни чекори преку самата Апликација. Едноставно како фокусирање на QR кодовите на секој уред да стане дел од мрежата за домашна безбедност Ајакс.

Апликација за Android

Апликација за iO

Wi-Fi или Bluetooth? Ништо

Поврзувањето помеѓу секоја од компонентите е исто така огромен плус. Ајакс ја поврзува својата поврзаност на сопствениот комерцијален систем наречен „Накит“. Систем кој нуди опсези со стабилна врска до 2000 метри, поминување што е многу супериорен во однос на она што Bluetooth може да го понуди, На пример.

Протокол за поврзување на златар Исто така, нуди предност на трошење многу малку енергија и автоматско шифрирање на податоците.. Нешто што резултира во огромна траење на батеријата на неговите компоненти.

AJAX, безбедносниот систем што го баравте

Како што ви покажавме, системот за безбедност на домот што го предлага Ајакс е навистина комплетен. Тој ја нуди целата технологија што ја бараме за нашиот дом да биде безбеден. Безбеден од потенцијални натрапници, но исто така и од можни опасности или штети што може да ги претрпите од пожар или поплава. Корисниците имаат опција за професионален мониторинг, исто така достапни.

Аџакс Хаб

Тековен и многу внимателен дизајн на секоја од неговите компоненти. Иако дизајнот не е една од најважните точки што треба да се земат предвид кога се одлучува за безбедносен систем, многу е убаво да се види како сите елементи што го сочинуваат го задржуваат истиот стил. Трезен и елегантен дизајн кој нема да се судри никаде.

на брза и лесна инсталација на дофат на никого. Многу комплетна апликација и систем за поврзување и инсталација преку неа што ја прави неговата употреба интуитивна и лесно конфигурабилна.

Добрите и лошите страни на безбедносниот систем AJAX 

Добрите

El дизајн на секој од елементите зачувува a симетрична и елегантна линија со две бои на располагање; црно или бело.

Времетраењето на автономија на вашите батерии се мерат со години.

Сите безжични елементи благодарение на технологијата за златар со домет од 2000 метри.

Добрите

 • Дизајн
 • Автономија
 • Безжична поврзаност и опсег

Contras

Иако тие имаат голема автономија, нивните батериите не се полнат.

Contras

 • Батерии што не се полнат

Мислење на уредникот

Систем за безбедност на домот AJAX
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.