Го барате најдобриот начин за деинсталирање на апликациите на Андроид

деинсталирајте андроид апликации

Кога го имаме нашиот мобилен уред (било да е тоа телефон или таблет) можеби сме вметнале голем број алатки кои подоцна, не наоѓаме смисла. Во тој прецизен момент е кога ќе се посветиме на обидот да откриеме кои со најпогодни начини за деинсталирање на Апликациите на Андроид.

Но, можеби некој ќе праша Зошто треба да ги деинсталирам апликациите на Андроид ако не се премногу тешки? Одговорот е многу едноставен, бидејќи ако зголемиме повеќе алатки на нашите мобилни уреди, просторот каде што се сместени ќе се пополни и конечно, нема да имаме повеќе да заштедиме и инсталираме. Значи, ако сметаме дека некои од овие Андроид апликации не ги користиме со голема важност, тогаш зошто да продолжиме да ги чуваме на нашиот компјутер?

Прва алтернатива за деинсталирање на апликациите на Андроид

Читателот и корисниците на овој вид мобилен уред сигурно ќе најдат поголема помош на Интернет при деинсталирање Апликации за Android, иако имаат тенденција да усвојуваат методи кои не се лесно одржливи и кои во одреден момент се премногу драстични за да ги извршат. Пример за овој последен аспект се наоѓа во препораката на форматирајте ја опремата или вратете се на „Фабрички статус“ од истото, што едноставно ќе избрише сè, но ќе нè присили да мора повторно да ги инсталираме, сите оние апликации со кои сме работеле долго време.

Без да се прифатат овие или други драстични методи, можноста за деинсталирање Апликации за Android Тоа е нешто многу лесно да се направи, но со одредени размислувања што ќе ги споменеме преку овие чекори и совети истовремено:

 • Прво го започнуваме нашиот оперативен систем Андроид.
 • Потоа кликнуваме на иконата конфигурација сместен на работната површина на нашиот оперативен систем Андроид.

деинсталирајте Андроид апликации 01

 • Веднаш ќе скокнеме до прозорецот за системска конфигурација.
 • Ја наоѓаме страничната лента од десната страна каде што се прикажани некои категории и функции.
 • Меѓу нив го избираме оној што вели апликации.

деинсталирајте Андроид апликации 02

 

Кон десната страна на оваа лента ќе се појават сите апликации што ги инсталиравме, треба да се обидеме да ја лоцираме онаа за која веќе сме заинтересирани. Но, пред да ги деинсталирате овие Апликации за Android Во околината во која се наоѓаме, прво мора да отстраниме одредени податоци што тие обично ги снимаат и кои остануваат како мали колачиња во резервираните простори на нашиот уред. Особено, мора да се обидеме да:

 • Отстранете ги стандардните поставки.
 • Исчистете ја меморијата.
 • Избришете ги податоците.

деинсталирајте Андроид апликации 03

Откако ги извршивте овие 3 задачи, сега можеме да кликнеме на иконата "Деинсталирај" што е на врвот, така што апликацијата ќе остане надвор од нашиот Андроид систем и без никакви траги.

Втора алтернатива за деинсталирање на апликациите на Андроид

Сега, ако поради некоја причина не можете да ја пронајдете апликацијата што сте ја инсталирале на вашиот оперативен систем Андроид, тогаш треба да усвоите друг метод за да ја постигнете оваа цел; Во оваа алтернатива што ќе ја споменеме, корисникот ќе мора да ја искористи Google Play, треба да го сторам следново:

 • Пронајдете ја иконата Google Play на работната површина на Android.
 • Кликнете на оваа икона.
 • .Е се отвори прозорец со интерфејсот на продавницата на Google.
 • Кликнуваме на опцијата «апликации»Се наоѓа во горниот лев агол.

деинсталирајте Андроид апликации 04

 • Од прикажаните опции избираме «Мои апликации".

деинсталирајте Андроид апликации 05

Во тоа време, можеме да цениме персонализиран интерфејс со апликациите што ги инсталиравме во овие оперативни системи Андроид; Од левата страна ќе има лента, во која ќе бидат присутни сите оние апликации што ги инсталиравме и оние што чекаат да добијат ажурирање од нас. Треба само да побараме во оваа странична лента за апликацијата што сакаме да ја деинсталираме за да ја избереме.

Тоа е единственото нешто за што треба да сториме деинсталирање Апликации за Android користејќи го методот на продавница на Google Play.

Направете ја оваа активност на деинсталирање Апликации за Android има примарна цел, а тоа е дека сите оние алатки што ги вметнавме во нашиот оперативен систем генерално, тие се сместени во она што повеќето од нас го знаат како RAM меморија, исто што брзо ќе стане заситено ако не знаеме како да управуваме со секоја од овие апликации. Поискусен корисник ќе влезе во системската конфигурација за да нареди некои од овие апликации да се преместат во микро SD меморијата или во внатрешниот простор на уредот.

Повеќе информации - Opera WebKit за Android сега на Google Play


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.