Рифл, безбедносен протокол развиен од МИТ посигурен од ТОР

Рифлеј

Ако некогаш сте истражувале или сте влегле директно во DeepWeb, сигурно ќе знаете што е тоа Tor, кратенка од рутерот Кромид, до сега веб-платформа која се карактеризираше со својот скрупулозен безбедносен систем и која, во последните години, стана вистински репер за анонимна комуникација преку Интернет. Токму поради проблемите што ги имаше платформата во последните месеци, каде беше доведена во прашање нејзината безбедност, на МИТ му е наложено да развие нов протокол крстен со името на Рифлеј.

Очигледно главната Ранливост на Tor Ова е затоа што ако друг корисник добие доволно јазли на нивната мрежа, тие можат да ги обноват за да водат сметка за пакетите и, како резултат, да ризикуваат анонимност на кој било вид на трансакција што патува низ нив. Вистината е дека најверојатно нема да можете да знаете што се испраќа, но да тоа тоа би можело да ја знае патеката за навигација што ја користи одреден корисник.

Riffle, идеална платформа за елиминирање на ранливоста на Tor

 

Рифл е развиен од студент на МИТ, Алберт квон, веднаш до Сојузната политехничка школа во Лозана. Според изјавите на неговиот развивач:

Tor има за цел да обезбеди најмала можна латентност, што ја отвора вратата за одредени напади. Riffle има за цел да обезбеди што поголем отпор на анализата на сообраќајот. Тие би можеле да станат комплементарни едни на други, искористувајќи ја безбедноста на Рифл и големата анонимност што ја нуди Тор.

Меѓу сличностите на двете платформи, потенцирајте на пример дека и двете ги штитат пораките со неколку слоеви на криптирање, разликата во овој момент е што Riffle, покрај тоа, додава две дополнителни меркиОд една страна, серверите случајно го менуваат редоследот за пренос на јазол на таков начин што е многу тешко за некој да го испита влезниот и излезниот сообраќај со користење на метаподатоците. Второ, откриваме дека пораките се испраќаат одеднаш, отколку претходно една по една да се кодираат математички.

Со овие промени, Riffle се претпоставува како многу отпорна платформа на активни и пасивни напади. Во исто време, тој нуди леснотија и не му треба премногу време за обработка на информациите. Негативната точка е дека, за момент, Riffle не можеше да се преземе. Неговиот автор неодамна ја објави својата намера да го дебагира кодот уште некое време, бидејќи во моментот нема планови за негова комерцијализација или обид да се замени Tor.

Повеќе информации: TechCrunch


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.