Функцијата за проверка на безбедноста на Фејсбук беше повторно активирана по нападите во Ница

фејсбук-проверка на безбедноста

Безбедносна проверка е една од новите карактеристики што Фејсбук ги тестира нешто повеќе од една година. Оваа функција што Се активира само кога ќе се случи терористички напад или природна катастрофа, испраќајте пораки до сите корисници на социјалната мрежа кои се поврзале во последните часови од земјата или градот погодени од нападот или природната катастрофа. На овој начин, корисниците треба да одговорат на пораката само ако се добро, така што сите наши мрежни пријатели автоматски добиваат порака и остануваат смирени.

Морам да признаам дека сум многу критичен кон социјалната мрежа за третманот што го прави со нашите податоци, но даОтсекогаш сум признавала дека Проверката на безбедноста е многу важна функција за вакви прилики.. За жал синоќа, по завршувањето на огнометот што беше лансиран во Ница за да се прослави Денот на Бастилја, возачот на камион истрча над 90 километри досега голем број луѓе, оставајќи повеќе од 80 мртви и голем број ранети.

Во последните три месеци, Фејсбук е принуден да ја стави во функција оваа услуга, секогаш поради човечки причини и не природни катастрофи. Пред нешто повеќе од еден месец, ноќен клуб во Орландо виде како умираат 49 луѓе во него од истрелите на една личност. Пред една недела на аеродромот во Истанбул други 45 лица го загубија животот во друг напад поврзан со Исламската држава.

Но Фејсбук не е единствената компанија што нуди услуга од ваков типБидејќи Твитер исто така им става на располагање на корисниците хаштаг, така што секој член на семејство или пријател може да објави фотографија од своите роднини, за некој да потврди дека е безбеден. Google, исто така, има Google Finder, за да ги лоцира нашите познаници во овој вид настан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.