Безбедносните дупки на Qualcomm загрозуваат повеќе од 900 милиони мобилни телефони

Изложувач на Qualcomm

Во последниве денови тие откриле четири безбедносни дупки во процесорите на Qualcomm кои ја загрозуваат безбедноста на многу паметни телефони. Овие дупки може да се искористат преку безопасна апликација и да предизвикаат да ја изгубиме контролата над нашиот мобилен телефон.

Оваа ситуација е повикана QuadRooter бидејќи бројот на важни безбедносни дупки е четири. Проблемот лежи во фирмверот што Qualcomm го објави за да ги користи своите процесори, Овој фирмвер е оној што го создава проблемот и оној што прави секој што користи процесори на Qualcomm да биде изложен на безбедносни дупки.

Проблемот со процесорите на Qualcomm потекнува од фирмверот на неговите процесори

Од Qualcomm се известува дека три од четирите дупки се веќе решени и дека мобилните телефони од најновата генерација веќе го имаат имплементирано решението, но ништо не е кажано што да прави со стари или постари мобилни кои користат процесори на Qualcomm, како и оние мобилни телефони што не користат Андроид. Ситуацијата е сериозна бидејќи се проценува дека овој безбедносен проблем влијае на повеќе од 900 милиони уреди, меѓу кои има и такви познати брендови како LG, Xiaomi, Samsung или HTC, не заборавајќи го популарниот Google Nexus.

Qualcomm е најкористената марка на мобилни процесори, но не е единствената и во секој случај, додека решението пристигнува Препорачливо е да користите апликации од Play Store. Користењето на оваа продавница ќе ни овозможи да не бидеме изложени на овие проблеми бидејќи за да ги искористиме, потребно е да инсталираме апликација што содржи малициозен софтвер.

Во какво било сомневање дека бројот на погодени корисници е толку голем, па дури и да беше така, претпазливоста е секогаш најдобриот метод за безбедностИако одредени мобилни телефони на странски брендови нема да имаат толку лесно да се спасат од овој проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.