Амазон, за безбедност, ја менува лозинката во илјадници клиенти

Амазон

од Амазон Испраќањето на е-пошта за известување за промена на лозинка до илјадници клиенти е само официјализирано. Безбедносни прашања затоа што имаат докази дека нивните ингеренции може да протекоа на мрежата. Ако сте еден од погодените корисници, сигурно сте ја добиле оваа е-пошта, пред сè, кажете ви дека токму самата компанија ја потврди вистинитоста на овие е-пошта, ако верувавте дека станува збор за некој вид риболов или нешто слично , при влегување на самата веб-страница со вашите ингеренции, ќе бидете принудени да ги промените.

Меѓу препораките на Амазон за сите корисници, без оглед дали се обврзани да ја сменат лозинката за пристап, откриваме дека за да се подобри безбедноста, ова мора да биде единствено за услугата. Благодарение на ова, доколку се украде која било база на податоци за други услуги надвор од компанијата, вашите акредитиви нема да бидат загрозени бидејќи податоците ќе бидат различни од оваа услуга до таа на самата Амазон.

Амазон ќе принуди илјадници клиенти да ги променат акредитивните писма за пристап до платформата.

Многу јасен пример за тоа што Амазон бара може да се најде во фактот дека, релативно неодамна, клиентите на услугата Дропбокс, па дури и Нетфликс беа принудени да ги променат акредитивните писма за пристап по кражбата на лозинката што ја претрпе LinkedIn. Главниот проблем беше тоа многу од овие кориснички имиња и лозинки беа исти за сите три услугиОттука, секој хакер би можел да има пристап не само до податоците на LinkedIn, туку и до податоците на корисникот, Netflix и Dropbox, поради што Amazon е многу загрижен.

Повеќе информации: ризичен ритам


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.