JayBird Freedom, безжични слушалки за спортисти [ПРЕГЛЕД]

Слобода на Jaybird

AyејБирд е бренд кој е роден од потребите на спортистите кои во еднаква мерка сакале екстремни спортови и музика. Така, во 2006 година тие одлучија да ја формираат JayBird, компанија која оттогаш се позиционираше како лидер во овој вид технолошко-спортски производи. Денес ќе ви покажеме како работи JayBird Freedom, можеби еден од најдобрите безжични слушалки за спортисти што можете да ги најдете на пазарот. Овие слушалки се јасно дизајнирани да покриваат многу потреби, нивната разноврсност и квалитетот на нивните елементи е тоа што ги прави јасен облог кога користат ваков вид спортска опрема.

Значи, од нивното официјално лансирање во Шпанија, ги тестиравме овие слушалки во спортски средини и ќе го дадам своето мислење, придружено со анализа, за тоа колку можат да бидат интересни за најсложената јавност. За почеток, да го земеме предвид тоа помалку бараниот или повремен спортист може да најде „премногу“ во овие слушалки, се јасно ориентирани кон оние кои го прават спортот свој живот, чие слободно време се заснова на тоа и на кое им треба само најдоброто за да ги придружуваат своите тренинзи.

Благородни материјали кои ретко се гледаат на вакви слушалки

Слобода на Jaybird

Првото нешто што скока во овие слушалки кога ги држите во вашите раце е дека нешто е поинакво. И толку многу што е, збогум пластика или поликарбонати. Овие слушалки се направени од Анодизиран алуминиум, ладниот и отпорен допир ве тера од една минута да сфатите дека сте пред различни слушалки. И така е, и самото слушно помагало и контролното копче се изработени од алуминиум, иако контролното копче има мал пластичен дел, тоа не е случај со слушните помагала. Ставајќи ги на уво, сфаќате дека нема да попуштат, а уште помалку ќе дозволат пот да навлезе во нивните компоненти.

Слобода на Jaybird

Истото се случува и со кабелот, на прв поглед може да изгледа малку подебел од оној на некои конкурентни слушалки, но неговото производство ја оправдува големината и е дека е дизајниран да се спротивстави на корозивниот елемент што луѓето го испуштаат низ порите кога сме подложени да вежба и стрес, ние зборуваме ефикасно за пот.

Покрај тоа, момчињата JејБирд ни рекоа дека ги имаат како премиса аудио квалитет, и за ова, имајќи такво заситено опкружување со Bluetooth, беше потребно да се создадат метални елементи, кои ќе обезбедат највисок можен прием, и тоа веќе беше.

Аудио квалитетот во толку мали слушалки

Слобода на Jaybird

Ги распакуваме слушалките и еве, првото нешто е да ги спариме со нашиот мобилен уред, да пребаруваме Spotify, да ставаме „екстремен квалитет“ за да не ја дискредитираме анализата и… Тие се слушаат и се слушаат доста добро, сепак,Стандардната конфигурација можеби ни нуди премногу скриен бас. Како и да е, штом ќе погледнете во полето, сфаќате дека не правите нешто како што треба.

JayBird Freedom не се слушалки дизајнирани за да дојдете и да ги облечете. Тимот на ayејБирд работеше прилично напорно на апликацијата наречена MySound, со него, ќе имаме неколку опции: Изберете изедначување на звукот што најдобро одговара на нашите потреби; Искористете ги изедначувањата што ги поставиле другите корисници; Искористете ги поставките на професионалните спортисти кои работат со JayBird и ги користеа своите звучни системи.

Слобода на Jaybird

Тогаш работите се менуваат, а тоа е дека овие слушалки ќе се прилагодат на кој било вид на корисник, ако сакате бас, класична музика или повеќе сакате акустична, нема да има проблем да го пронајдете вашиот омилен аудио опсег, само треба да го конфигурирате. Покрај тоа, слушалките имаат мала меморија која ги зачувува поставките за звук, па доколку го смениме мобилниот уред, слушалките ќе продолжат да звучат онака како што ни се допаѓа.

Secure-Fit: слушалките повеќе нема да паѓаат

Слобода на Jaybird

Главниот проблем со кој се соочуваме оние што трчаат (без разлика дали се на неблагодарна работа или на улица), или оние кои редовно возат велосипед, е ист како и секогаш, слушалките паѓаат. Во „ayејБирд“ тие го зедоа предвид ова, ниту една, ниту две, туку три се безбедносните мерки што ќе ги направат слушалките да не се движат од своето место:

 • Тие имаат широк опсег на влошки за ушиИ двајцата се изработени од силикон и нов микро-перфориран материјал што се шири во внатрешноста на ушниот канал и го спречува неговото излегување. Од друга страна, куките до четири големини ќе се прилагодат на закривеноста на нашето уво, на овој начин, тие ќе ги искористат своите дупки и ќе дејствуваат како сидро за слушалките.
 • Слушалките се дизајнирани да бидат удобни, затоа, Тие се разноврсни и ни овозможуваат да ги поставиме на увото и на вообичаен начин и одозгора, последниот е најудобен начин за трчање. Од друга страна, нивниот ултра тенок дизајн значи дека можеме дури и да ги користиме да носат кацига без да им пречиме.
 • Конечно, слушалките имаат заден систем за плетењеСо додавање на мал водич кој ја вклучува кутијата, можеме да создадеме посебен јазол што одговара на слушалките до главата, како да се дел од нас.

Чисто технички аспекти

Слобода на Jaybird

Овие слушалки имаат 4 часа автономија, што ќе се прошири на уште 4 часа ако ги прикачиме на нивниот полнач за батерии, а тоа е дека во JayBird смисли систем за полнење преку обвинителна клупа прилично мал што се прицврстува на контролното копче и исто така има своја батерија, што ќе ја продолжи автономијата на уредот до двојно.

Покрај тоа, таа има технологија Повеќе точкиНа овој начин можеме да ги имаме слушалките поврзани на повеќе уреди истовремено.

Вашето контролно копче е компатибилен со iOS и Android, затоа благодарение на неговиот микрофон ќе можеме да контролираме репродукција на музика за да одговориме на повици, без премногу компликации. Што се однесува до аудиото, имаме дрскост од 16 Оми, придружено со максимална моќност од 10mW. Тие имаат технологија Bluetooth 4.1 со фреквентен опсег од 2,6 GHz, најчеста и со вкупна тежина од само 13,8 грама.

Достапност и мислење на уредникот

Можете да ги набавите овие слушалки за 165,40 € во Амазоn Со специјална понуда, вообичаената цена ќе биде околу 195 евра кај сите други трговци. Што се однесува до боите, преовладуваат црвената, сината и белата и златната боја. Од друга страна, во Apple Store ќе најдеме посебен розов модел кој ќе воодушеви многу корисници.

Овие слободи на ayејБирд очигледно не се ефтини. Сепак, како што веќе реков, Овие слушалки се дизајнирани за професионалци, најсложени и најмногу sportsубители на спортот. Не е уред за повремени корисници, но без сомнение, тие нема да остават апсолутно никого што ќе ги испроба.

Слобода на ayејБирд
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
149 a 199
 • 80%

 • Слобода на ayејБирд
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • тежина
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • цена
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Материјали
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 85%

Добрите

 • Материјали
 • Дизајн
 • Удобност

Contras

 • Речиси е потребно да ги конфигурирате
 • Контролата може да биде помала

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул dijo

  Не ми кажувај дека си ги позајмил Jејбердс за преглед ?? Каков нос !!!

  1.    Мигел Хернандез dijo

   До мене ги имам Раул =)