Бесплатни алтернативи на Microsoft Office

канцеларија

Од практично својата прва верзија, пред 31 година, Microsoft Office стана комплетен референца во светот на компјутерите при креирање на кој било вид документ, било да е тоа текстуален документ, табеларна пресметка или презентација. Веќе неколку години, единствениот начин да го користите е преку претплата.

Ако бараме малку на Интернет, можеме да добиеме едногодишна лиценца за користење на Office 365 за неколку евра. Меѓутоа, ако ви се потребни не поминувајте низ големиот број опции што Office ни ги става на располагање преку нејзините главни апликации, подолу ви ги покажуваме најдобрите бесплатни алтернативи на Microsoft Office.

Без оглед на тоа какво ќе биде нашето работење, најверојатно сите наши датотеки ги чуваме во облак, без разлика дали станува збор за Google, Apple, Microsoft или која било друга. Да се ​​биде во можност да уредувате датотеки директно од облакот, без да ги преземате на нашиот уред е една од главните функции на кои сите треба да им понудат нудат максимална разноврсност на корисниците.

Поврзана статија:
Како да ја вратите избришаната датотека Word

Office 365 се заснова на таа идеја, бидејќи нејзината лиценца не само што ни овозможува да ги користиме нејзините апликации преку Интернет, или верзиите преземени на нашиот компјутер, туку и ни нуди простор за складирање многу повисоко од она што ни го нуди со едноставна сметка на Microsoft, 5 тажни GB.

Пред да барате алтернатива за Microsoft Office, исто така мора да земеме предвид на која платформа сакаме да ја користиме, бидејќи во зависност од тоа која ќе биде, имаме на располагање една или други опции, сите практично подеднакво валидни, иако понекогаш се разликуваат.

Google Docs

Google Docs

Компатибилен со сите десктоп и мобилни платформи

Ако не сакате да си го комплицирате животот, преземајќи апликации што тешко дека ќе ги користите на вашиот компјутер, најдоброто решение што го имаме на располагање е Google Docs, канцелариски пакет на Google што се издвојува по два аспекта: нема потреба да инсталираме на нашиот компјутер (иако може да работи ако сакаме да работиме без интернет-врска), бидејќи работи преку нашиот прелистувач (ако е подобар Google Chrome) и тоа тоа е едно од наједноставните на пазаротбидејќи бројот на достапни опции е многу ограничен.

Документи, листови и слајдови се името на алтернативите на Word, Excel и Powerpoint што ни ги нуди Google. За да добиеме идеја за бројот на опции што ни ги нуди Google Docs, можеме да кажеме дека апликацијата Windows WordPad ни ги нуди практично истите функции како Docs, можеби последното вклучува уште некои.

Google Docs е наменет за сите оние корисници на кои им е потребна апликација да создаваат текстуални документи, табеларни пресметки или презентации многу спорадично. Добрата работа е тоа тоа е бесплатно и мултиплатформа, за да можеме да пристапуваме и да создаваме содржина од кој било уред, без разлика дали е мобилен или десктоп.

Поврзана статија:
Како да ја вратите избришаната датотека Excel

Страници, броеви и главна точка

Страници, броеви и главна точка

Компатибилен со macOS покрај iOS

Apple ни го нуди својот Office, порано наречен iWork, софтвер составен од Pages, Numbers и Keynote кои се еквивалентни на Word, Excel и Powerpoint соодветно. Иако е точно дека бројот на достапни опции не толку високо како во канцеларијатаКако што минуваат годините, тој број се зголемува и денес е повеќе од валидна бесплатна алтернатива за корисниците на производите на Apple.

Страниците, броевите и клучот, исто така се достапни на iOS и сите датотеки се зачувани во облакот, за да можеме продолжете да креирате документи каде што застанавме од нашиот iPhone, iPad или Mac. Овој пакет Apple, од очигледни причини, е достапен само за производите на Apple, па ако немате Mac, можете да го заборавите. Но, ако го имате, тоа е најдобрата бесплатна алтернатива што моментално е достапна на пазарот.

Страници (врска со AppStore)
страници со врскислободен

ОпенОфис

ОпенОфис

Компатибилен со сите работни платформи

ОпенОфис тој е достапен и за Windows и Mac и Linux. Тој беше под чадорот на Oracle и Sun Microsystems, така што не зборуваме за софтвер со низок квалитет. Зад OpenOffice наоѓаме три апликации еквивалентни на Word, Excel и Powerpoint, со голем број функции и компатибилност со форматот што го користи Microsoft во вашите документи.

Единствено, но што откривме за овој софтвер е дека и покрај можноста да се отворат текстуални документи, табеларни пресметки и презентации на Office, не можете да извезувате датотеки во тие формати.

Канцеларија на ВЕЦ

Канцеларија на ВЕЦ

Компатибилен со сите десктоп и мобилни платформи

Друг пакет апликации што се нудат како алтернатива на Office се наоѓа во Канцеларија на ВЕЦ, збир на апликации од азиско потекло, кои малку по малку успеаја да добијат основа на пазарот. Овој проект е роден како Кингсофт канцеларија во 1988 година, така е една од најстарите што во моментов можеме да ги најдеме на пазарот.

Писател, табеларни пресметки и презентации, се еквивалентни на Word, Excel и Powerpoint што ни ги нуди WPS OFfice. Овој пакет е достапен бесплатно за преземање. На располагање имаме и платена верзија со повеќе функции, но за повеќето корисници, основната верзија е повеќе од доволна. WPS Office е достапна на Windows, macOS, Linux, iOS и Android.

LibreOffice

LibreOffice

Компатибилен со сите работни платформи

Ние го завршуваме резимето на бесплатни алтернативи на Microsoft Office со LibreOffice, една од најпопуларните алтернативи меѓу корисниците кои пред неколку години решија целосно да го отфрлат пакетот Мајкрософт. За разлика од канцеларијата на Мајкрософт, LibreOffice е составен од различни апликации за создавање на различни датотеки, без разлика дали станува збор за текстуални документи (писателот), табеларни пресметки (Calc), креирајте и уредувајте математички формули (Математика), уредувајте векторска графика (Нацртајте) или бази на податоци преку База.

Форматот што го користи Libreoffice е ODF, формат на кој можеби сте наишле од време на време. Како и да е, е 100% компатибилен со тековните и наследните формати на Microsoft, така што компатибилноста е повеќе од загарантирана. Единствено, но што го наоѓаме во LibreOffice е дека тој е достапен само за Windows, macOS и Linux, без мобилни платформи.

Кој е најдобар?

На едната рака зависи од оперативниот систем што го користиме. Ако користиме macOS, најдобра опција, како што споменав, се Страниците, броевите и главниот збор на Apple. Ако бараме компатибилност, најдобра опција е LibreOffice. Но, ако она што го бараме е мултиплатформа, Google Docs е платформата која ни нуди најмногу опции.

Мора да се земе предвид тоа во секое време ниту една од овие апликации не е на иста висина ниту можеме да изгубиме исто како Office, со ова не мислам да ставам задебелени букви, линкови, табели и слично. За обичен корисник тие се одлични опции, но не и за големите компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.