Најдобри бесплатни апликации за Mac

Macs, како iPhone, секогаш биле поврзани со платени апликации. Сепак, реалноста е далеку од оваа теорија, бидејќи како и во Виндоус, iOS и Андроид, на располагање имаме голем број бесплатни апликации со кои ние покријте ги сите наши потреби.

За разлика од iOS, екосистемот на апликации за Mac не е ограничен на официјалната продавница за апликации, бидејќи можеме да најдеме и апликации надвор од неа. Ако само што купивте Mac или размислувате да се префрлите на оперативниот систем Apple за вашиот компјутер, тогаш ќе ви покажеме најдобрите бесплатни апликации за Mac.

Кога инсталираме апликација што не е достапна во продавницата за апликации Mac, macOS ќе ни покаже порака со предупредување за поврзаните опасности. Ако апликацијата е креирана од развивач одобрен од Apple, нема да имаме никаков проблем со нејзиното водење. Меѓутоа, ако станува збор за официјално непризнаен развивач, процесот за инсталирање и користење е донекаде комплициран, но може да се направи без проблеми.

Во оваа статија ние ви прикажуваме само апликации креирани од програмери одобрени од Apple, така што нема да имаме проблеми при инсталирање и извршување на нашиот компјутер. Без понатамошно разочарување, ве оставам со најдобри бесплатни апликации за Mac достапни и во и надвор од Mac App Store.

Страници, броеви и главна точка

Алтернатива на Office на Mac

Страниците, броевите и Keynote се алтернативата на Microsoft Office што Apple ни ја нуди за екосистемот Mac. Овој пакет апликации, можеме да ги инсталираме независно, практично ни ги нуди истите функции што можеме да ги најдеме во Microsoft Office.

Ако ви требаат канцелариска автоматизација тие не се многу посебниБлагодарение на овој пакет апликации нема да биде потребно да се прибегнува кон пиратски верзии на Office или да се користат други опции како што се LibreOffice, уште еден сет на бесплатни апликации за автоматизација во канцеларија.

Ако исто така имаме iPhone или iPad, овој сет на апликации, претходно наречен iWork, синхронизирајте ги сите датотеки создадени преку iCloud, така што тие се достапни од кој било уред. Овие три апликации се достапни за преземање целосно бесплатно преку врската што ја оставам подолу.

Страници (врска со AppStore)
страници со врскислободен

The Unarchiver

The Unarchiver

Една од најдобрите апликации што ги имаме на располагање кога работиме со компресирани датотеки се нарекува The Unarchiver, апликација која исто така е целосно бесплатна. Оваа апликација тој е компатибилен со најчесто користените формати како Zip, RRA, Tar, Gzip… Исто така е компатибилен со постари формати како ARJ, Arc, LZH и повеќе.

Но, исто така, исто така ни овозможува да отвораме датотеки во ISO и BIN формат. Не само што ни овозможува да ги декомпресираме овие типови датотеки, туку исто така ни овозможува да ги компресираме датотеките во zip формат, иако оваа опција е достапна природно во macOS.

Свеќи

Преземете ја искрата за Mac

Ако апликацијата за е-пошта што Apple ја вклучува природно, Mail, не успева во однос на функциите и не сакаме да ја користиме веб-верзијата на нашиот клиент за е-пошта, момците од Readdle го ставија на располагање Искра, еден од најдобрите клиенти за е-пошта достапен бесплатно на Mac App Store.

Spark е компатибилен со Outlook, iCloud, Google, Yahoo, IMAP и Exchange. Некои од функциите што ни ги нуди Spark се:

 • Закажете испраќање на е-пошта во одредено време.
 • Поставете потсетник за следење.
 • Изберете помеѓу различни потписи за е-пошта.
 • Создадете врски до е-пошта.
 • Делегирајте е-пошта.
 • Голем број опции за прилагодување на апликацијата.
 • Одговорете на е-пошта преку стандардни шаблони.

Искра е достапна и за iOS и за Android, за да можеме брзо да ги синхронизираме сметките што ги додаваме во верзијата Mac на нашиот мобилен уред или обратно. Преземете ја искрата за Mac.

Искра - Апликација за читање пошта (врска со AppStore)
Искра - Апликација за читање поштаслободен

AppCleaner

AppCleaner

Понекогаш, не наоѓаме дека не е можно да избришеме апликација од нашиот компјутер, без оглед колку се трудиме. Во овие случаи, можеме да се бориме со нашиот компјутер, да го рестартираме и да се обидеме повторно без успех и без да ја знаеме причината зошто системот не успеа.или дозволете ни да ја отстраниме апликацијата. Во овие случаи, решението е чистачот на апликации.

Чистачот на апликации е најдобрата апликација што ја имаме на располагање, дури и подобра од домашната во macOS кога станува збор за бришење апликации, бидејќи не само што ги брише датотеките со апликациите, туку и отстранува каква било трага што можеби била оставена на нашиот компјутер. Неговото работење е едноставно како влечење на апликацијата што ја сакаме до иконата на апликацијата и тоа е тоа. Преземете го AppCleaner.

Мајкрософт да стори

Мајкрософт да стори

Апликациите за списоци што треба да се направат отсекогаш биле едни од најпопуларните низ мобилните екосистеми. Ако, покрај тоа, додадеме можност за синхронизација на податоците со десктоп апликација, овој вид апликација станува a мора да има. Повеќето од овие апликации се платени или им треба претплата освен Microsoft To Do.

Microsoft To Do е роден по купувањето на Wunderlist од Microsoft. Wunderlist стана референца на пазарот со апликации за задачи, пазар од кој Microsoft не сакаше да биде изоставен. Microsoft's To Do е единствената апликација што треба да се направи со целосна функционалност за покријте ги сите потреби и тоа е исто така потполно бесплатно. Единствениот услов да ја користите оваа апликација е да имате сметка на Microsoft (@outlook, @ hotmail ...). Преземете го Microsoft To Do

Мајкрософт да направи (врска со AppStore)
Мајкрософт да сторислободен

Амфетамин

Амфетамин

Ако поминат вашите потреби секогаш чувајте ја опремата вклучена, Амфетамин е апликацијата што ја барате. Не само што е способен да спречи автоматско исклучување на нашиот компјутер, туку исто така го одржува во функција додека апликацијата работи дури и во позадина. Откако апликацијата ќе заврши со својата работа, благодарение на Амфетаминот, нашата опрема може да заспие или да се исклучи директно.

Други опции што ги става на располагање за да ја одржуваме нашата опрема секогаш во функција и да ја спречиме да заспиеме се:

 • Додека екранот на Mac се огледува на друг монитор.
 • Додека е поврзан USB или Bluetooth уред
 • Додека батеријата на вашиот Mac се полни и / или кога батеријата е над прагот
 • Додека адаптерот за напојување на вашиот Mac е поврзан
 • Додека вашиот Mac има специфична IP адреса
 • Додека вашиот Mac е на одредена WiFi мрежа
 • Додека вашиот Mac е поврзан со услугата VPN
 • Сè додека вашиот Mac користи специфичен DNS-сервер
 • Додека користите слушалки или друг аудио излез
 • Додека монтирате специфичен погон или јачина на звук
 • Кога вашиот Mac е во мирување за одреден праг
Амфетамин (врска со AppStore)
Амфетаминслободен

VLC

VLC за Mac

Ако барате видео плеер компатибилен со сите видео формати на кои можете да помислите, единствената и најдобрата апликација на пазарот, и за Windows како за iOS, Android, Linux, Unix, Chrome OS и секако за macOS е VLC.

Нема потреба да бараме понатаму бидејќи нема да најдете апликации што ви нудат компатибилност што ја нуди VLC, вклучувајќи ги и ретките формати во кои снимаат традиционалните видео камери.

VLC е плеер со слободен и со отворен извор развивач од VideoLAN, и тоа не само што ни овозможува да репродуцираме каков било вид на видео, туку исто така ни овозможува да конвертираме различни аудио и видео формати. Преземете VLC за Mac.

GIMP

GIMP

Сите сакаат да имаат Фотошоп на вашиот компјутер, иако тогаш користете ги само основните опции што ги нуди кој било друг уредувач на слики, како што е „Преглед“, природна апликација macOS што ни овозможува да гледаме која било слика, да ја менуваме големината, да ја извезуваме во друг формат ...

GIMP е VLC на слики. GIMP е потполно бесплатен и практично ни ги нуди истите функции што можеме да ги најдеме и во Photoshop и во Pixelmator. Оваа апликација работи низ слоеви, така што можеме да направиме делумни промени на сликата без да влијаеме на крајниот резултат. Исто така, вклучува функција на клон за бришење или корекција на слики.

Како Фотошоп, можете да додавате екстензии и приклучоци за да додавате нови функции и дополнителни функции, покрај тоа што ќе ни дозволите автоматизирајте ги задачите едноставна или целосна што ја извршуваме периодично. Преземете го GIMP за Mac.

Депл

Депл

Ако барате преведувач во форма на апликација да запре во зависност од верзијата на Google преведувачот преку прелистувачот, DeepL е најдобрата бесплатна опција со кои располагате. Бидејќи не е интегриран во прелистувачот, не можеме да ја преведуваме страницата автоматски, како што можеме во Chrome. За да преведуваме текстови, треба само да притиснеме Control C (2 пати) и апликацијата автоматски ќе се отвори со преведениот текст. Преземете Deepl за Mac.

Плочки

Плочки - Alternatvia Сплит Поглед - Магнет

macOS природно ни ја нуди функцијата Split View, функција што е одговорна за прикажување на две апликации на поделениот екран подеднакво. Сепак, неговото работење остава многу да се посакува оттогаш ги отстранува и приклучокот за апликација и горната лента со мени.

Бесплатна алтернатива за Сплит Вју се наоѓа во Плочките, апликација што е достапна само надвор од продавницата за апликации Mac и што не ни дозволува да ги дистрибуираме апликациите на нашата работна површина по наш вкус, додека сепак ги покажуваме приклучокот за апликација и горната лента со менито. Преземете плочки за Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.