Бесплатни мапи Том Том

TomTom
Дали сакаш ажурирајте го вашиот TomTom? Денес имаме многу начини да стигнеме до нашата дестинација. Далеку зад нив се оние џиновски мапи од хартија што би можеле да ги расплетуваме, но беше нешто потешко да се консултираат со нив и да се стават назад во кутијата за нараквици. Сега сите имаме многу од тие мапи во џебот, на нашиот паметен телефон. Во секој случај, десктопните GPS-навигатори имаат поголеми антени и секогаш ќе бидат попрецизни од нашите мобилни телефони, а најпознатите навигатори отсекогаш биле според заслугите на TomTom.

На Мапи на Том Том понудете ни многу информации И така е веќе подолго време. Информациите стануваат застарени толку брзо како што се менуваат улиците, така што за само шест месеци, во зависност од областа во која живееме, можеме да имаме ГПС што не води низ области што веќе не постојат. Добрата работа е тоа надградба на TomTom бесплатно оваа информација е прилично јасен процес. Лошата страна е што ќе мора да платиме многу за да го ажурираме нашиот уред. Ако, од која било причина, не можеме да ги сносиме трошоците, секогаш можеме да ги преземеме мапите со други средства.

Преземете TomTom мапи бесплатно

Мапи Том Том

Најдобар начин да ја одржуваме нашата работна површина TomTom секогаш ажурирана е посетете го форумот на Forokeys.com. Во Forokeys ги имаме на располагање сите потребни информации за нашиот TomTom да ни ги даде точните информации, а не како што вели еден мој пријател, дека тој наместо TomTom е обична „будала“. Но, во Forokeys не постојат само мапи за TomTom, туку има и други стимулации што ќе го направат нашиот навигатор патна алатка.

Поттикнувањата на кои се повикувам се точки на интерес, попознат како POI (точка на интерес) или POI. Меѓу точките на интерес имаме и фиксни радари, некои радари што мора да бидат објавени со закон, но секогаш е подобро да ги имате во нашиот GPS навигатор отколку да треба да ги консултирате информациите на DGT (Генерален директорат за сообраќај) секогаш кога ќе одиме да патуваме низ некоја област тоа не знаеме

За да можеме да ги користиме мапите на TomTom, првото нешто што треба да направиме е да ги бараме оние што нè интересираат. За да го направите ова, по регистрирањето, можеме да извршиме пребарување во форумот. Ако сакате карти на Шпанија, она што ве интересира е да пребарувате за „Иберија“ или „Европа“. Откако ќе се преземе мапата, таа ќе мора да се активира, за што исто така мора да ја преземете активатор што е достапно на форумот.

Поврзана статија:
TomTom нуди бесплатни мапи за цел живот во својот опсег Start

Преземањето мапа во ForoKeys не се разликува од тоа како го правиме тоа на многу веб-страници за преземање датотеки од овој тип (неофицијално). Во форумот ќе најдеме објава со врски до мапите на Том Том што ги бараме, овие врски ќе не однесат на страницата за преземање на мапите во еден од домените за да ги преземеме најпознатите датотеки (како Мега, но се чини дека ова е достапно само за корисниците на ВИП-форумот). Откако ќе се преземе, ќе мора да ги инсталираме.

Инсталирајте ги мапите TomTom

Ажурирајте го TomTom бесплатно

Инсталирајте мапа на GPS-томтом Десктопот воопшто не е комплициран (комплицираното доаѓа подоцна). За да го инсталираме, ќе го сториме следново:

 1. Ние го поврзуваме USB кабелот со GPS и со компјутерот (Windows, ако може).
 2. Ја лоциравме датотеката што ја презедовме и ја отпакувавме (ако беше компресирана).
 3. Во „Мој компјутер“ ќе го видиме нашиот TomTom како диск што може да се отстрани. Ние го отвораме.
 4. Десен клик и креираме папка.
 5. Ја преименуваме папката со исто име како и датотеката што ја презедовме. Многу важно што има исто име или нема да работи. Ако сме ја преземале „eastern_europe.zip“, нашата папка треба да се нарече „eastern_europe“ (без наводници во двата случаи).
 6. Ние ги копираме податоците од незапакуваната датотека во новата папка и веќе би ги инсталирале, но сепак мора да ги активираме.

Активирајте ги TomTom Maps со фантактивирај

Постојат и други начини, но мислам дека ова е наједноставниот и најбрзиот. Можете да преземете „fantactivate“ од ForoKeys; е како фиксен пост. За да ги активираме мапите, ќе го направиме следново:

 1. Го поврзуваме нашиот TomTom GPS со нашиот компјутер со Виндоус.
 2. Ние пристапуваме на отстранливиот диск на нашиот Tomtom на нашиот компјутер.
 3. Ние ја копираме датотеката FastActivate.exe во коренот на внатрешната меморија на GPS. Ако имаме картичка, подобро на СД картичката.
 4. Ние работиме FastActivate.exe
 5. Кликнуваме на бројот на менито што ни треба. Треба да го притиснете бројот 4.

Како да инсталирате Радари на Том Том

Ние исто така можеме да инсталираме POI (Точки на интерес) на нашата работна површина на TomTom. Знаејќи како се инсталирани мапите на Том Том, инсталирај радари за да не предупредат и да не се фотографираат е детска игра. Едноставно, треба да ги влечеме датотеките што ги преземавме, а кои обично имаат имиња како "radars_fijos.ov2" (а останатите со различни екстензии), во посакуваната папка со мапи.

Важно е да се спомене дека, логично, ако преземеме интересни точки или радари од Шпанија, ќе мора да ги копираме во папката «Иберија» или мапа што ја содржи Шпанија, како што е онаа во Европа. Радарите на Шпанија нема да работат на азиска мапа и, откако ќе ја напуштиме земјата каде што ги инсталиравме радарите, ќе престанеме да добиваме известувања. Како и да е, иако имам видено радари на Шпанија на мапите на Европа, најзгодно е користете точки од интерес само на мапите за кои се создадени. Подобро е да се спречи отколку да се лекува.

Табела за компатибилност на картата 955/956

Подготвени за ажурирање на томтом: Мапи за компатибилност955

Табела за компатибилност на картите 960

Табела за компатибилност на картата 955/956

Ако имате десктоп навигатор TomTom, веќе немаш изговор така што секогаш ќе ви кажува како треба да биде, нешто што е секогаш важно и многу повеќе ако сме на патот. Исто така, вреди да се инсталираат радарите на мапите што ги користите, што ќе ви помогне, пред сè, за полицијата да не ве казнува, нешто што секогаш ви одговара, а уште повеќе сега, дека постои голема криза во која никој Добро е да се трошат повеќе отколку што е потребно.

Во секој случај, „Внимание, пријателе возач, патот е опасен“. Дали ти е јасно како ажурирајте го вашиот TomTom бесплатно?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

163 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Освалдо Хуан Мачио dijo

  Би сакал да знам кој GPS содржи мапа на Аргентинската Република и нејзините најважни градови

  Ви благодарам многу

 2.   Пепе dijo

  За сомнежи во томтом и други прелистувачи, препорачувам форум на javiermb: http://foro.javiermb.com

  и мапите не се бесплатни, тие се компилации на foreros.

  Честитки и благодарност

 3.   Хари dijo

  Пријатели пазете се од ажурирањата на Наван на ДВД 2008 година
  дека ви продаваат во CRAMBO затоа што не известуваат дека исчезнува потрагата по интересни точки, и колку и да барате, тие ги чистат рацете и најмногу што прават е да ви испратат (не дека не) тие те испраќаат во Навман во ЛОНДОН да го реши проблемот.
  НО НЕМА САМО САМО ШТО TH ПОДАРУВАТЕ ПАРИ И ГО ЧУВАТЕ ДВД-то за да ги исплашите гулабите
  Се надевам дека сте внимателни
  БЛАГОДАРНОСТ

 4.   кини dijo

  Вклучувам томтом и не ми кажува карта, како презема карта за да работи

 5.   искрен dijo

  Како можам да ја добијам картата за венезуела за мојот мобилен GPS TOM TOM ???

 6.   цвеќиња dijo

  Здраво, би сакал да ми кажете како да ја набавам мапата за tomtom one v2, од Шпанија и Португалија, потоа ја избришав и не ја направив резервната копија, благодарам помогни ми

 7.   цвеќиња dijo

  Здраво, би сакал да ми кажете како да ја добијам мапата за tomtom one v2, од Шпанија и Португалија, потоа ја избришав и не ја направив резервната копија, благодарам помогни ми

 8.   исра dijo

  која е најновата верзија на ТОМ ТОМ

 9.   исра dijo

  НАЈНОВАТА ВЕРЗИЈА НА ТАМТОМ мапите

 10.   saul dijo

  Како барам карти на Мексико за gps invion 3v4, можете ли да ми кажете од каде ги земам?

 11.   Мигел Ангел dijo

  Здраво, дали би бил доволно kindубезен да ми кажете како да го ажурирам мојот tomtom one, благодарам.

 12.   јааминтез dijo

  многу добро на сите, изложувам; Имам Том Том 720,
  со верзија на мапа v705 и би сакал да ја ставам верзијата v8. кој има повеќе радарски детектори и други трикови, може некој да ми каже каде-како да го набавам, благодарам на сите однапред.

 13.   хрнан dijo

  Поздрав, каде и како можам да добијам мапи од Венецуела за мојот томтом еден

 14.   Исус dijo

  Здраво, имам Ед3 томтом и немам карти за Венецуела, кој може да ми помогне… ..?

 15.   оскар сантана dijo

  Здраво, живеам во Венецуела и треба да добијам карта за оваа земја за томтом и не знам како да ја преземам, благодарам.

 16.   Ентони dijo

  некој знае како да ги ажурира мапите на tomtom one. благодарам

 17.   Густаво де Лемос dijo

  Би сакал да знам дали има мапи од венезуела за GPS том том еден.
  Благодарам
  Со почит

 18.   Роберто dijo

  Страницата поврзана со врската погоре покажува само опции за томтом 5 и 6, каде што наоѓам моја томтом една верзија 3
  Го барам оној од Мексико ако некој знае дека би го ценел вашиот одговор

 19.   ТОМТОМ ЕДЕН dijo

  Иако тие веќе прашаа, не гледам дека некој одговорил. Може ли некој да разбере како да ги ажурира или преземе мапите на Шпанија-Андора-Португалија, за TomTom ONE. Ви благодарам многу однапред

 20.   Луис Алфредо dijo

  Пријателе, купив томтом еден 125 и не можам да ја најдам картата на Венецуела, ако можеш да ми помогнеш како да го направам тоа или каде го добивам, благодарен

  1.    Јован dijo

   здраво го имам Том Том еден Киеро ажурирај го така Виен ас 7 години немам идеја како е кец аеро Киро Шпанија Португалија и Андора

 21.   Невил dijo

  Поздрав видов како сите прашуваат кој прашува и никој не знае ништо? Ми треба картата на Венецуела, те молам, ако знаеш за езерото, извести ми го мојот GPS е Том Том 3-то издание, GPS-то е многу добро, но за грингото тоа ќе биде затоа што го имам нов во својата кутија затоа што не ми помогна но никако. помошааааааааааааааааааааааааааааааааааа

 22.   Хозе dijo

  Ја барам мапата на Шпанија од Томтом 74500, некој знае каде да ја најде

 23.   Крес dijo

  како можам да добијам мапи од венезуела за мојот томтом ИТНО

 24.   Луис dijo

  Може ли да ми помогнете, потребна ми е мапата на Шпанија за навигаторот tomtom go 300, благодарам 24/02/2009

 25.   продажба на ернесто dijo

  Liveивеам во Венецуела и не знам како да ја преземам мапата, благодарам за мојот gps tomtom

 26.   Елеазар Хаиме dijo

  Ивеам во САД, но патувам во Мексико и сакам да знам како да преземам мапа за GPS Tom Tom 730, ако некој знае како да го направи тоа, би сакал да ме известат

 27.   јааминтез dijo

  Здраво на сите, дали некој знае како можам да ја ставам опцијата
  УПАТСТВО ЗА НАПРЕДАТЕНА ЛАНЕС, на мапата Томтом 720
  благодарам и поздрав

 28.   јааминтез dijo

  за TOMTOM ONE, преземете го од емуле или lphant, ќе ви објасни како да го инсталирате, со среќа

 29.   Лондон dijo

  за да ја преземам мапата на Шпанија, таа ми бара лозинка за описната датотека spain / cline.dat што е лозинката?

 30.   рубен начар dijo

  GPS систем за капина

 31.   кастило1000 dijo

  Дали некој знае кодови за иберија плус

 32.   кастило1000 dijo

  Ако знаете некој, тој код може да ми го испрати, ве молам, 664111639

 33.   Израел dijo

  ЗДРАВО, ИМАМ ТОМ ТОМ ЕДЕН XL И САКАМ ДА ЗНАМ КАКО ДА ЈА КРЕМАМ КАРТАТА НА ВЕНЕЗУЕЛА ЗА ОВОЈ ОПРЕМА. БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД.!!!!

 34.   мицеела dijo

  Liveивеам во Шпанија и не ја преземам мапата на Европа за мојот gps (tomtom), може некој да ми каже?

 35.   Роберто dijo

  Јас штотуку купив 2 том томови во САД, оној моделот xl.
  Сакам да го користам во Аргентина, вие можете или ги губам во в ..., благодарам

 36.   irene dijo

  Здраво !!! Како можам да добијам бесплатен софтвер и мапа на Пиринејскиот полуостров за омтом едно второ издание?

 37.   багаггг dijo

  тука многу се прашува, но никој не решава ништо! Каква пресвртница на форумот

 38.   Маркос Катиloо dijo

  добро, што се случува да не одговорат на хорерата на прашања во врска со мапите на Венецуела за томтомот, ве молиме, немојте да не правите да ги трошиме вистинските и времето

 39.   silvia dijo

  Здраво, би сакал да знам дали некој знае како да ги набави бесплатните мапи на Шпанија за златото со дијаманти HTC. благодарам поздрав

 40.   Нил dijo

  Како можам да ги ажурирам мапите за Tomtom ONE од Западна Европа

 41.   stвезден dijo

  Здраво Флорес, дали го решивте проблемот? ако не, контактирајте ме, со почит

 42.   Мартин dijo

  каде можам да најдам карти на Мексико
  за мене n73
  xfas дозволете ми да знам
  мојата пошта е mosquito_rata@hotmail.com

 43.   МУГУРЕЛ dijo

  КАКО МОЕ ДА ГИ Ажурирам НАЈНОВИТЕ ВЕРЗИИ НА КАРТИ ЗА ТОМТОМ ЕДЕН XL.

 44.   Мапи Томтом Венецуела dijo

  Здраво добро утро, каде ги наоѓам картите за Венецуела за моето tumtum едно трето издание

  Благодарам

 45.   ismael dijo

  Здраво, добра ноќ, сакав да знам некој линк за преземање на картата на Европа за томтом еден

 46.   јоана dijo

  често шупак, сè за да влезам во порно страници, НЕ АГАН СЛУЧАЈ НЕ СЕ ВИСТИНСКИ мапи

 47.   јоана dijo

  често шупак, сè за да влезам во порно страници, НЕ АГАН СЛУЧАЈ НЕ СЕ ВИСТИНСКИ КАРТИ, ЛА AНИ ЛИНКОВИ

 48.   јоана dijo

  Ilилиполас, сè за да влезеш во страници со порнографија, НЕ АГАН СЛУЧАЈ НЕ СЕ ВИСТИНСКИ КАРТИ, ЛАSEНИ ЛИНКОВИ

 49.   Естебан dijo

  Здраво, имам TomTom One XL, ве молам, програмата Share Map е избришана и би сакал некој да ми ја испрати оваа програма по е-пошта.
  Благодарам поздрав

 50.   Хавиер се истроши dijo

  На оние што бараат карти за Венецуела за томтомот, ќе им кажам една работа. Тие го имаат тоа многу лесно, со прашањето за пријателот Чавез и работата се реши.

 51.   Дејвид Бенитез dijo

  Здраво, само што купив GPS TOM TOM ONE и би сакал да знам каде можам да ги преземам мапите на Мексико бидејќи тие се нешто скапи за продажба

  Ви благодариме за вниманието

  Со почит

 52.   димон dijo

  каде можам да најдам карти на Полони и Украина ??????????????????

 53.   alberto dijo

  и? cd може да ги имаме мапите на Аргентина

 54.   Romy dijo

  Здраво, би сакал да знам каде наоѓам ажурирана мапа за томтом GPS што ја содржи состојбата со радарите на сообраќајната полиција во Шпанија и со тоа не е пребрзана… Благодарам

 55.   Густаво А. dijo

  Добро попладне,
  Те молам, како можам да ја добијам картата за венезуела за мојот GPS том Том ???
  благодарение

 56.   еакстер dijo

  Каде можам да најдам ажурирани мапи на Европа за SONY NV-U93T.
  Па, Сони не вели дека не.
  Благодарам

 57.   Хуањо dijo

  Вистината е дека gps tom tom е срање, нема начин како да се вчита картата на Аргентина на оваа поронга и на врвот на форумите ќе се гледате себеси како најдобри, сите серат и тој што ми донесе и GPS

 58.   земи dijo

  каде што можам да го ажурирам мојот tomtom one xl бесплатно на Интернет.

 59.   азазел dijo

  во јужна Америка има само мапи од Томтом за Бразил и Аргентина
  Северна Америка Мексико стабилна обединета и Канада
  во африка јужна африка
  цела европа

 60.   Фелипе dijo

  ЗДРАВО. Би сакал да знам ако постои и како да го преземам мапата за бразилски патишта за утре

 61.   jose luis dijo

  Здраво, имам мобилен qtek s200 и го имам томтомот, но би сакал да можам да го ажурирам БЕСПЛАТНО, некој знае како можам да го направам тоа.

 62.   Палк dijo

  НЕКОЈ ЗНАЕ КАДЕ МО CАМ ДА НАБАВАМ БЕСПЛАТНИ КАРТИ ЗА МЕКСИКО ЗА МОЈОТ ТОМТОМ ОНЕ 125 СЕ

  ИЗВРШУВАМ БЛАГОДАРАМ ПОМОШ, БЛАГОДАРАМ!

 63.   НЕСТОР dijo

  Ајде да видиме ... ИСТОТ НА СИТЕ ДРУГИ .... КАРТА ЗА ТОМТ ОД ВЕНЕЗУЕЛА B .НО, како што читам во коментар, се чини дека ги има сите ПАРДИЛОСИ НА ПЛАНЕТАТА ОБВИДЕНИ ERE САМО ПРАШАА И НЕМА ОДГОВОР ...

 64.   Хозе dijo

  Здраво, итно треба да ја преземам мапата на Венецуела на мојот GPS tomtom, ве молиме почекајте на брз одговор итно, ви благодарам.

 65.   Викторијански dijo

  Ми се допаѓа да сум информиран и да ги гледам пејзажите на сите земји

 66.   Луис dijo

  за кој што сакам имам оригинална копија од томтом што работи и xl кому му треба да ме контактира јас сум од Барселона gasper210688@hotmail.com

 67.   Хозе dijo

  те молам итно испрати ме

 68.   Карлос dijo

  Здраво на сите, би сакал да знам која верзија на TomTom би ми одговарала добро на мојот смартфон BlackBerry крива 8520 и ако не постои, било која верзија на Garmi, Sgic или друга.
  Со почит

 69.   Вилијам dijo

  Здраво, добра ноќ, денес купив на лагер GPS TOMTOM XL 30 серија која кога ќе ја вклучам ми кажува на екранот дека нема карти, се јавив во техничката служба и ми рекоа дека треба да купам нова мапа iberia v8.40 што вреди да се залепи, постои начин да го набавите бесплатно или има друг начин да го поправите.Се надевам дека одговорам Ви благодарам

 70.   еакстер dijo

  Каде можам да најдам карти на Европа за SONY 93T, дали постои можност да се стават оние на TOM TOM? Дали има некој што веќе го има инсталирано TOM TOM во SONY 93T?
  Поздрав до сите.

 71.   лејдер медина dijo

  пријател, јас би сакал да знам како можам да ја инсталирам картата на Панама на мојот GPS tom-tom! Ви благодарам!!

 72.   Педро dijo

  Здраво, купив tomtom go 730 пред еден месец и дури не ми кажува за половина радари, мислам дека кога ќе купите нешто ново, и мапите и радарите треба да се ажурираат. Како можам да го преземам или ажурирам сето ова, ви благодарам многу.

 73.   Ксавиер dijo

  Здраво, може некој да ти каже каде да ги најдеш мапите на Шпанија и Португалија за tomtom one v8 затоа што овие што ги ставив од иберија ми прават грешка, пишува дека уредот не е точен и во мојот случај морав да го форматирам gps затоа што даде грешка многу замислена благодарност.

 74.   Тони dijo

  добро утро, ве молам, ми треба мапата на Венецуела за Том Том еден

 75.   Ramon dijo

  Јас сум како многу други во потрагата по мапите на Венецуела за томтом GPS ...

  Постои софтвер што се чини дека може да го реши проблемот со претворање на Garmin мапите во формат што го користи Tomtom gps, тој се нарекува gpsbabel but

  Ако некој успеал ... Споделете ги информациите ..

  Со почит
  Ramon

 76.   Престани dijo

  Здраво, може ли некој да ми каже каде можам да преземам мапа на Италија и Шпанија, бесплатно за оној Том Том.

 77.   марито30 dijo

  Како можам да ја преземам картографијата на Шпанија и Португалија со радари без да платам ниту денар.

 78.   марито30 dijo

  добро, GPS е тон тон v4

 79.   Хозе Гранадос Парехо dijo

  Имам ПДА Аирис и посакувам да знаев како да го вчитам ажурираниот том том
  josegrepa@yahoo.es

  благодарение

 80.   НО И ЈУАН dijo

  АБЕЛ И ЛИДИ ТЕ САКААТ, ПОЧИТ ДО ДОБИЛНОСТ И ПОВЕЕ АЈАИ

 81.   Марвин dijo

  Здраво, каде можам да ги најдам мапите на градовите како Отаменди, Мирамар, итн?

 82.   Луис Макер dijo

  Здраво, би сакал да знам каде можам да ја преземам или да ја купам картографската мапа за TomTom GPS.

  Благодарам

 83.   Хавиер dijo

  Здраво, ја имам tomtom v4 серијата 30/125/130 и би сакал да знам дали некој има ажурирано мапи или знае каде можам бесплатно да преземам, би го ценел ова е мојата е-пошта javier.pm74@hotmail.com.
  Ви благодарам…

 84.   Хозе dijo

  Благодарам Пабло, тие исто така го решија проблемот со мапите на Аргентина, застанав како 2 години мојот GPS и конечно луѓето од http://www.mapeo-gps.com.ar salu2

 85.   Марија dijo

  Имам еден томтом и не знам како да ги барам новите мапи на Шпанија на мојот томтом, ако некој го знае тоа и ми влезе во мсн.

  1.    Ноелија Бланко се ожени dijo

   Здраво, имам почеток на томтом и би сакал да добијам мапа на патиштата во Италија. Дали некој знае каде можам да го набавам ?? Благодарам

   Noelia

 86.   Рафаел Мелендез од Гвајано Порто Рико dijo

  Купив GPS MAGALLAN и треба да го ажурирам и не можам да најдам
  Како да го сторам тоа ,,, кога ми го нудат бесплатно се обидувам да го преземам и потоа
  Ме плаќаат и се прашувам какво е значењето на зборот бесплатен, некој може да ми објасни НЕ ЈА РАЗБИРАМ

 87.   Виктор Мендез dijo

  Имам tomtom go 730, би сакал на картата на Мексико да видам дали можете да ми дадете

 88.   z666zz666z dijo

  Она што го барам е NavCore 9.001 што ми кажаа дека може да се инсталира на GO 720 ...

  На официјалната страница на Том Том, најновиот компатибилен е наведен како 8.351

 89.   Оскар dijo

  САКАМ СТРАНИЦА БЕСПЛАТНО да се ажурира

 90.   joaquin dijo

  Лилјаните што ги знам се оние што прашуваат и оној што го имам во кафезот за да ставам мапи, мора да ги купите како и секогаш ништо не е БЕСПЛАТНО

 91.   Manuel dijo

  Здраво на сите,
  Имам XROAD GPS, некој може да ми каже каде да ја преземем мапата на МЕКСИКО, навистина би го ценел, поздрав до сите

 92.   ангел азамар рамирез dijo

  Добро попладне, ми треба GPS за атлетски тркач. Може ли да ми кажете каде можам да го преземам?

 93.   Едвин егуре dijo

  Како можам да го програмирам мојот том том еден од град во Мексико во град во САД? Веќе ги имам мапите на двете земји? Ви благодарам.

 94.   jordi dijo

  Здраво, имам Том Том 510, би сакал да го ажурирам, бидејќи никогаш не сум го ажурирал, како би можел да го направам тоа? Дали имате ажурирање? Може ли да ми кажете кои чекори треба да ги следам?

  Благодарам,

  Го чекам вашиот одговор.
  Поздрав

 95.   Хорхе dijo

  Дали некој знае како да ја преземе бесплатната мапа на Мексико за Tomtom да оди 720 ??? мојата е-пошта е jalvareal@hotmail.com фала !!!

 96.   Manuel dijo

  Може ли некој да ми помогне со мапата на Мексико за GPS X Road

 97.   Адолфредо dijo

  Како да ја стекнам картата на Венецуела за да ја вклучам во мојот Том Том XL 335 SE?

 98.   мапи dijo

  здраво Имам том том едно ново издание Иберија и ми требаат сите карти затоа што ми се скрши мемориската картичка и ми се испразни. Јас би ја ценел вашата помош

 99.   ајатолах dijo

  Пријатели, како сте? Ве молам, помогнете ми. Имам томтом еден GPS и не можам да најдам како да ја преземам мапата на Венецуела бидејќи живеам тука ... ве молам помогнете ми

 100.   ПОМАЛКА dijo

  добар ден

  Може ли некој да ми подаде рака, имам вистински том том 720 што го барав со денови на Интернет за да ги преземам мапите, не успеав да ги добијам, ве молам ако има некој што знае малку на оваа тема , помогни ни,

  Ви благодарам многу и поздрав

 101.   еакстер dijo

  Каде можам да најдам карти за Sony 93T.
  Па, никаде не можам да ги најдам.
  честитки

 102.   Пир dijo

  Имам airis 509 PDA и го имам TomTom 6 и сакав ажурирана мапа на Иберија

  Благодарам

 103.   Хари dijo

  Здраво, имам Aviton GPS и сакам да видам каде можам да ја преземам картата на Мексико и кое е најдобро

 104.   Вилфредо Мартинез dijo

  Добро утро, погледнете каде можам да ги преземам најавторизираните мапи на Венецуела за мојот tomtom one xl

 105.   HОНИ dijo

  ЗДРАВО ЕНГО ОД ТОМТОМ ЕДНА ХЛ ЕВРОПА.

  И сакам да го ажурирам, но на официјалната мрежа е многу скапо ако некој знае како да ги ажурира мапите за овој GPS, ве молам, веќе го имам многу застарен

  илјада благодарност

 106.   МАРГАРИТА ДЕ ЛА ТОРЕ dijo

  Здраво пријатели, поттикнете ме да видам дали има дистрибутер TOMTOM во Гвадалахара, јас купив еден во САД и не ми успева

 107.   маргарита де ла торе dijo

  Имам проблем со мојот tomtom mod XXL 550-T, го донесов од САД и одеднаш екранот стана црвен и се појави легендата дека имам проблем со картата и од таму не можам да ја извадам, може некој да каже мене што се случи со тоа и ако имате идеја како да го поправите, ви благодарам.

 108.   Крокодилодоминиканец dijo

  Поздрав до сите, имам Tomtom Wireless MkII gps, односно се поврзува преку Bluetoth со Palm Treo 650, проблемот е што ми требаат мапите на Доминиканската Република за да ги преземам. Погледнете дали некој ми помага да најдам некаде каде да ги најдам

 109.   ФРАНЦИСКО ПЕРЕЗ dijo

  КУПУВАМ TOMTOM GO 730 GPS ЗА ВЕНЕЗУЕЛА И НЕ СЕ ОБОУВАВ ДА ГО КОРИСТАМ БИДЕ ДА НЕМАМ ПАТИ ЗА ВЕНЕЗУЕЛА МО YЕ ДА МИ ПОМОГНЕШ БЛАГОДАРАМ

 110.   anуан Перез dijo

  Поздрав имам еден томтом и не знам како да го ажурирам.реков има програма
  бесплатно, но нема да ме пушти. Би ја ценел вашата помош, ви благодарам

 111.   HОНИ dijo

  Здраво,

  Неколку години купив tomtom one xl europe и оттогаш не го ажурирав, како можам да ги имам тековните мапи на овој GPS?
  Liveивеам во Мадрид и како што ти велам, ќе ми требаше ажурирање на овој модел.

  Исто така, сакав да ве прашам, дали постои можност при ажурирање на мапите, gps да ме вчита?

  Се надевам на твоја помош
  Благодарам многу

 112.   Исаира dijo

  Само што ми донесоа лесен томтом и не најдов начин да ја преземам мапата на Венецуела, прочитав статија што е веќе достапна, но сè уште не се појавува на официјалната веб-страница

 113.   САНТОС САНЧЕЗ dijo

  ЗДРАВО МНОГУ СИТЕ, BCИВЕАМ ВО ЕНСЕНАДА Б.Ц.

 114.   цезар анибал Нието Г. dijo

  Имам tomtom xl и не знам како можам да направам за да ги ажурирам мапите на мојата земја «Еквадор», сето тоа затоа што истиот уред не го препознава, сакам системот за tomtom да биде поспецифичен за да може да го носи ажурирање на Интернет.

  Јас многу ќе ја ценам помошта

 115.   еду dijo

  Ве молам, можете да ми помогнете бидејќи можам да најдам мапи од Мароко или Африка .. Ви благодарам многу.

 116.   Мартин dijo

  Здраво, купив томтом преку 1505 т во САД и сакам бесплатно да ги преземам мапите на Аргентина, како можам да направам ???
  благодарение

 117.   престанува dijo

  точна мапа до Аргентина за gps tomtom 310, од ​​благодарност

 118.   Луис dijo

  Многу добро, би сакал да знам дали некој може да ми помогне каде да ги најдам мапите на Еквадор за мојот GPS TOMTOM ONE…. Ви благодарам

 119.   жуан карлос dijo

  Не знам зошто овие tomtom GPS се пуштаат на пазарот ако е многу тешко да се добие благословена мапа !! Ми треба мапа на Еквадор rrrrrrr ако некој знае како и јас би ги ценел

 120.   сингл dijo

  Здраво на сите
  Имам tomtom go 730 сакам да ги ажурирам мапите секако бесплатно ако некој знае од каде можам да ги набавам би ценел ако можеш да ми кажеш

  благодарам Никасио

 121.   Rosa dijo

  Здраво… Секој да ми помогне, имам tomtom go 710 со мапа на Европа, како да ја вчитам картата на Соединетите држави… многу благодарам

 122.   Андрес Алкала dijo

  добра ноќ имам GPS tom tom340 xl како пред тоа за да преземам мапи на Венецуела ми треба помош за ова благодарам

 123.   Patricia dijo

  Здраво,
  Купив TomTom XXL, но не можам да ги најдам мапите на Венецуела за да ги вчитам, ако некој може да ми помогне, барем за главните градови би го ценел тоа. Благодарам многу.

 124.   Џонатан dijo

  Здраво добро! Може ли некој да ми помогне? поради проблеми што ги добив без мапи во Tomtom ONE, може ли некој да ми помогне да добијам тековна и валидатор? смешно

 125.   Алварез dijo

  Јас веќе сменив сè, од Сони 93Т во Иго 8 и оди б ... мајка, многу добри и ажурирани мапи, радари и Пои.
  Честитка.

 126.   Хавиер Лопез Иглесијас dijo

  Би сакал да преземам ажурирана мапа за Том Том ХХЛ за Јужна Африка, може да помогнете? Благодарам однапред

 127.   Апалачки dijo

  Оваа нишка е многу стара, треба да се избрише бидејќи страницата што е цитирана е затворена неколку години.
  Оние кои се заинтересирани имаат опција за GPS-експерти. орган
  Се надевам дека ќе ти служи

 128.   Гиilleермо Акуња Гаридо dijo

  Треба да ја ажурирам мапата на мојата навигација со 7 ″ jpc ако нешто го има истото

 129.   Пепе dijo

  Ми требаат тековни мапи Шпанија Томтом Томтом едно 3 издание

 130.   Анивида dijo

  Здраво, видете дали некој може да ми помогне. Имам џебен компјутер и продавачот го инсталираше Tomtom за мене пред околу 7 години, со мапите на Иберија и Канарските острови. Сега одам во Бразил и сакам да ставам мапи за земјата, но не можам да најдам бесплатна апликација. Те молам, можеш ли да ми кажеш од каде можам да го набавам?

 131.   Исус dijo

  Рамиро. Јас сум во Колумбија, што треба да сменам на мапите Меделин?

 132.   Родолфо Леон Дијаз dijo

  Здраво, јас сум Чилеанец и ми треба картата за мојата земја. Имам том том ОНЕ (30 серии) / 125/130 - 1 GB TTS * ве молам кажете ми дали има мапа за Чиле или не, благодарам

 133.   Јоко dijo

  Здраво, дали може да ми помогнете? Купив ТОМТОМ и би сакал да знам дали имате мапа на Венецуела

 134.   Рожелио Квезада Сепјлведа dijo

  Здраво. Имам TOMTOM VIA 1500M SE и би сакал да го конфигурирам да работи за мене во Доминиканската Република, бидејќи не е вклучен во опсегот на земји што ги има. Јас навистина би ја ценел секоја помош во овој поглед.

  Рожелио

 135.   Раул dijo

  Имам gps dash mw 710 gtv дали знаете кој систем да го ажурира? Ми рекоа дека може да биде Том Том, но не сакам да се плеткам
  благодарам помогни те молам

 136.   Мигел Ангел dijo

  Здраво, имам ставено тонтом и не можам да го натерам да ги прифатам поштенските кодови во Велика Британија и Холандија, ако некој знае што треба да направам, помогнете ми, БЛАГОДАРАМ.

 137.   Мигел dijo

  Хахаха, хахаха, хахаха, хаха пукнав од смеа !!!!! Купувате GPS и не знаете дали имате мапи од вашата земја.
  Хахаха. Патем, честитки за оној што ти го продаде. хахаха

  1.    Charly dijo

   Мигел, идиот. Вие го купувате GPS во странство и тој ви го спасува животот таму. Потоа се враќате во вашата земја и откривате дека не можете да вклучите други мапи во неа, без да ви наплатат цело богатство. Тоа е она што луѓето го дознаваат. Вие сте толку глупави и несреќни што цицате.

 138.   луда гранка dijo

  Јас сум од Меделин Колумбија, треба да ја ажурирам мапата

  1.    ВИЛМАР ВАНЕГАС М. dijo

   Здраво срдечни поздрави .. ги постигнавте мапите

 139.   престанува dijo

  Треба да видам мапи на САД и земјата не се појавува во опциите

 140.   оракула dijo

  Во Венецуела има патишта ?????????????

 141.   Јули dijo

  Кој може да ми помогне да ги ажурирам мапите за томтом што се наоѓаат на линијата на рено. Верзијата за мапирање 925275 е вчитана. Благодарам однапред.

 142.   Анонимен dijo

  Како по ѓаволите, го правам благословениот албум TOMTOM да се појави на мојот компјутер ??????????????????????

 143.   JAIME dijo

  ШТО САКАМ Е АКО WЕ БИДЕ МОOSНО ДА МЕ ВОДИ ВО ПОСТАПКАТА ЗА Ажурирање на TOMTOM XL GPS ВИ БЛАГОДАРАМ

 144.   омар Дејвид dijo

  здраво, имам томтом tomвезда25, но со мапи во САД уу и друг од САД, Канада Мексико. но сакам од Аргентина или Југ
  Америка.

 145.   Хуан Мигел Касиса dijo

  Здраво
  Имам TOMTOM XXL купен и користен во странство. Сега кога се вратив да престојувам во Аргентина, не можам да најдам начин Том Том Хоум или MyDrive Connect да прифатат дека купувам мапи на Аргентина и на кое било друго место во светот (освен мапите на земјата во која престојував неколку години), бидејќи на крајот на постапката за купување и откако ги внесов деталите за мојата кредитна картичка, секогаш се појавува прозорец во кој се вели дека имало грешка ... итн. итн. Отворив нова сметка во ТОМ ТОМ Дом од Аргентина и нема тетка ти, не можеш да купиш ништо.

  Може ли да ме советувате како да купувам мапи преку вашата веб-страница?

  многу ти благодарам

  Јован

 146.   мака81 dijo

  Здраво,
  Имам том том еден подолго време, и вистината е дека ја изгубив картичката што ги донесе мапите, тоа е нормална SD картичка, и сакам да ставам друга со мапите, дали мислите дека има некаков начин да ги инсталирам од нула, значи дека секогаш гледам да надоградувам, но не и за инсталирање од нула.

  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш, благодарам.

 147.   Хорхе dijo

  Имам TomTom One со мапа на САД и сакам да ставам мапа на Уругвај, како да направам?

 148.   ана торес dijo

  Имам VIA 1400 томтом. Не успеав да го користам. Јас сум од Венецуела. Се прашувам дали не е компатибилен со нашите мапи?

 149.   Агонизирај dijo

  Здраво пред некој ден, еден пријател ми даде томтом 3-та генерација од 512 mb и ми го даде форматиран во fat32 и нема ништо инсталирај ја твојата програма пред да ја почитуваш како што вели tomtom и инсталирај ги сите ажурирања што ги вклучувам и конфигурирам и Тој ми рече дека нема мапи на располагање, што да правам? Немам резервна копија затоа што мојот пријател го избриша, чекаше одговор наскоро

 150.   апс dijo

  Добар ден.
  Јас сум нов за преземања итн ...
  Имам Tomtom Go 720. Откако го купив, ги користев само мапите што ми беа стандардно, зборувам за многу години.
  Се разбира, мапите што ги имам не наоѓаат многу тековни патишта, улици итн.
  Не можам да си дозволам во мојата моментална состојба да купам каков било пакет нови карти и не знам како да започнам да преземам бесплатен пакет од Шпанија, за овој модел на томтом и да го инсталирам.
  Може ли некој да ми помогне?
  Со почит
  апс

 151.   Флавио Перего dijo

  Би сакал да ми помогнеш со картата на Еквадор. Итно ми треба

 152.   Џорџ dijo

  каде можам да ја преземам мапата на Еквадор ..

 153.   Ерик dijo

  здраво Сакам да ја преземам мапата и тоа нема да ми дозволи да го сторам тоа

 154.   Луис Шаморо dijo

  Треба да ја преземам мапата на Панама. Beе биде дека ова не работи. Имам Том Том 600. Ми треба итна помош.

 155.   Ентони dijo

  Здраво маноло, нема да ми дозволиш да ги преземам мапите иако станав член на форумот, има ли нешто поедноставно?

 156.   Mic dijo

  Како можам да ги ажурирам мапите и камерите за брзина на Иберија на XL? Во томтом ми кажува дека не сум компатибилен кога ставам сериски број

 157.   Франциско Боливар dijo

  Здраво, јас сум Франциско и би сакал да го ажурирам мојот Tom Tom ONE Classic со најновата ажурирана мапа на Шпанија и Португалија, сега нема никаква мапа, па затоа се обидов да ја ажурирам со Tom Tom и картата што ја имав беше избришано. Ви благодарам многу.

 158.   Marcelo dijo

  Треба да го ажурирам ГПС-то со системот Том Том, СД-картичката на моето возило Флуенс 2017 што не доаѓа со мапите на Бразил, ниту со Чиле и би сакал да го вчитам на картичката, чекам ако е можно да ми испратат како да се направи тоа

 159.   цесус dijo

  Здраво, имам tom tom one 2 edition и би сакал да го ажурирам со iberia map 1020, има navcore 9510 и bootloder 5.5136, дали е можно? имате ажурирано упатство за оваа тема.

  Благодарам