Биткоинот надминува и останува над 5000 УСД

колку вреди биткоинот

Во текот на овие последни месеци, криптовалутата Биткоин беше на усните на сите, на кои никогаш не им е дадена благодарност, особено на Вол Стрит, кој и покрај одбивањето не успеа да го направи тоа малцинска валута, бидејќи секој пат бројот на компании кои се обложуваат на тоа се повеќе.

Во своето потекло, оваа валута беше поврзана со операции со сомнителна репутација, но по затворањето на главните темни веб-пазари со кои беше поврзана, нејзината употреба се прошири и во други сектори. Како резултат на овој успех, најуспешната крипто валута во светот, Bitcoin, има штотуку надминува 5.000 УСД.

Во последните месеци видовме како некои земји започнаа да ги забрануваат МЦК, движење кое имаше за цел влошување на употребата на оваа валута, нешто што не се случи, иако тоа влијаеше на тоа пред нешто повеќе од еден месец, во кое започна валутата да опаѓа во вредност што достигна 3.000 УСД. Но, во последниве денови, Биткоин повторно се зафати и надмина 5.000, достигнувајќи максимална вредност од 5.652 УСД, за време на пишувањето на овој напис

Како што е вообичаено, не знаеме што можеше да биде главната причина што ја активираше цената на оваа криптовалута, но можеби е поврзана со новата вилушка наречена SegWit2X. Делумно ќе биде виновен изгледот на Bitcoin Cash и на друга нова валута наречена Bitcoin Gold, нова крипто валута, но за разлика од биткоините може да се минираат со графички процесори, исто како што можеме со Ethereum.

Имајќи предвид дека оваа валута не е регулирана од кое било тело, туку од операциите што се вршат секојдневно и поврзаните вести, не постои начин да се знае дали вредноста ќе продолжи да расте на овој начин и ако можеби ја достигнал својата максимална вредност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.